MIK 2018. Trijumf za Voljena Grbca i Mateja Prpića te Žensku klapu Hreljin

Voljen Grbac i Matej Prpić sa skladbom “Mama fala ti” i sa 130 bodova su i ukupni pobjednici ovogodišnjeg festivala, drugo mjesto u ukupnom plasmanu osvojila je Martina Majerle sa skladbom “Na Trsatu” i sa 105 bodova, dok je ukupno treće mjesto sa 103 boda osvojila skladba “Lipa pismo moja” u izvođenju Tamare Brusić i klape Tić.

Poreč – Festivalsko putovanje Melodija Istre i Kvarnera završilo se u Poreču, koji je nakon 15 godina ugostio MIK i to peti put u finalnoj večeri. Do kraja ispunjen publikom Narodni trg je bio idealna pozornica za završetak još jedne sjajne sezone festivala koji je, nakon Pule, Rijeke , Krka, Opatije i Kastva u Poreču stavio pečat na godinu koju ćemo pamtiti po puno mladih snaga, čak 8 debitanata i zasigurno brojnim skladbama koje će se pamtiti.

Gradonačelnik Poreča Loris Peršurić zaželio je dobrodošlicu festivalu koji čuva i nosi “ono naše” i kojemu je mjesto među onima koji vole domaću besedu te darivao direktora festivala čuvenim porečkim vinima, idealnim za nazdravljanje prijateljstvu Poreča i MIK-a.

Izuzetno raspoložena publika burnim je pljeskom pozdravila svakog izvođača, a salvama smijeha popratila šale voditeljskog para koji je i u Poreču imao svoje male dvojnike koji su osvojili publiku. Što se glasovanja publike tiče ova porečka je, osim odlučivanja o najboljima u njihovom gradu, odlučivala i o ukupnom plasmanu. Dok su se zbrajali glasovi publike, na scenu su, u revijalnom dijelu nastupila djeca iz OŠ Poreč i to Nika Nuić te sestra i brat Sara i Petar Brajković, a mali su pjevači ispraćeni velikim pljeskom, kao i velikani koji su nastupali nakon njih: Vesna Nežić Ružić, Sergio Pavat, Elio Pisak, Duško Jeličić i Gina Picinić.

Proglašenje pobjednika ove je večeri imalo dva dijela. U prvom su dijelu proglašene tri najbolje skladbe po odabiru porečke publike, a nakon toga dodijeljene su ukupne nagrade festivala. Po glasovima Porečana treće mjesto sa 122 glasa osvojila je Martina Majerle sa skladbom “Na Trsatu” (Robert Grubišić/Robert Pilepić/Robert Grubišić), drugo mjesto sa 125 glasova osvojila je skladba “Istrijanko ružo moja” (Raay/Robert Pilepić/Raay) u izvedbi Luke Basija, a prvo mjesto ponovno su osvojili Voljen Grbac i Matej Prpić sa skladbom “Mama fala ti” (Robert Grubišić/Robert Pilepić/Robert Grubišić) koja je osvojila 143 glasa.

Aleksandar Valenčić za skladbu ‘Jubav va tebe’ osvojio je nagradu za najbolji aranžman, nagrada za najboljeg debitanta pripala je članicama Ženske klapa Hreljin, dok je nagrada “Nello Milotti” – Roženice HR Radio Pule za najprimjerenije zastupljen istarsko-primorski tradicijski izričaj osvojila skladba ‘Pula’ autora Erika Balije koji je ujedno osvojio i 3. nagradu stručnog ocjenjivačkog suda. Nagrada “Zlatni mikrofon” HR Radio Rijeke za najbolju interpretaciju dobila je Andrina Frleta za izvedbu pjesme ‘Ukradi me’, nagradu Čakavskog sabora za najbolji tekst osvojio je Daniel Načinović za stihove pjesme Pula, dok su nagradu ‘Beseda’ koju dodjeljuje Novi list osvojile dvije skladbe – ‘Kapetane moj’ koju je izvela Božidarka Matija Čerina (Robert Pilepić – Robert Pilepić – Duško Rapotec Ute) i ‘Rijeka kišu zove’ koju je izveo Komfor (Janko Delinac – Vedran Jakšić – Komfor/ Davor Tomić). Vivien Galletta za pjesmu ‘Jubav va tebe’ (Aleksandar Valenčić – Suzana Blečić – Aleksandar Valenčić) osvojila je 2. nagradu stručnog ocjenjivačkog suda, a prva nagrada ‘Dvi rožice’ (Andrej Baša – Ljubica Bestulić Stanković – Andrej Baša) osvojila je Ženska klapa Hreljin.

Proglašenjem najboljih na MIK-u 2018. spušten je zastor na pozornicu jedinog putujućeg festivala u Hrvata, a to znači da započinju pripreme za pedeset i petu godinu Melodija Istre i Kvarnera koju će festival obilježiti naredne godine