Mirna Međimorec: Nismo spremni podržati sanaciju ‘pod svaku cijenu i zbog nečijeg biznisa na štetu zdravlja i življenja više tisuća ljudi’

– Suprotstavljajući se još jednom planiranom i po nama neprihvatljivom tehničko-tehnološkom tipu sanacije jame Sovjak usvojenom po Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, svjesni smo, posljedica produljenja početka radova sanacije, no, nismo spremni podržati sanaciju „pod svaku cijenu i zbog nečijeg biznisa na štetu zdravlja i življenja više tisuća ljudi, istaknula je Mirna Međimorec.

Marinići – Mirna Međimorec, općinska vijećnica iz Viškova, uz nazočnost ekoloških aktivista, Josipa Begonje, predsjednika udruge Krizni eko stožer Marišćina i Veljka Bezjaka, održala je tiskovnu konferenciju na kojoj je uputila apel Ministru zaštite okoliša i energetike da obustavi pokrenuti postupak izravne dodjele za sanaciju jamu Sovjak.

– Lokalna zajednica i mještani imali su u postupku javne rasprave na SUO sanacije Sovjak brojne i značajne primjedbe na po Ministarstvu odabrani postupak sanacije, zbog ugroze života i zdravlja ljudi. Odabrani postupak sanacije, čiji se rokovi trajanja s tri do pet godina, predviđeni SUO-om sanacije Sovjak, povećavaju postupkom izravne dodjele na minimalno sedam godina, otežavat će gotovo desetljeće kvalitetu života u Općini Viškovo i šire, istaknuto je na tiskovnoj konferenciji održanoj na lokaciji jame Sovjak u općini Viškovo.

Iz sažetka studije izvodivosti za sanaciju lokacije Sovjak vidljivo je da primjedbe i zahtjevi lokalne zajednice na SUO sanacije Sovjak nisu poštivane.

– Tek prezentacijom SUO Sovjak ekološke udruge i zainteresirana javnost po prvi puta dolaze do saznanja o opasnostima sanacije po zdravlje ljudi, o mogućim evakuacijama stanovništva, o manjkavostima zaštite stanovništva, te o dugotrajnom ugrozu življenja što navodi na odbijanje prezentiranog projekta sanacije. Traže se prihvatljivija rješenja sanacije koja neće ugrožavati življenje i zdravlje ljudi, kao što je potpuno zatvaranje jame Sovjak i radnog platoa privremenom kupolastom građevinom. Zbog svega rečenog predložit ću Općinskom vijeću Općine Viškovo da na današnjoj sjednici Općinskog vijeća donese Odluku kojom će se zatražiti od Ministarstva zaštite okoliša i energetike da obustavi postupak izravne dodjele za sanaciju jame Sovjak, te zatražiti od PGŽ-u da se Županija i Župan Zlatko Komadina aktivno uključe u obustavu postupka izravne dodjele za sanaciju jame Sovjak, kao što su se aktivno uključili u obustavu projekta plutajućeg LNG-a zbog negativnog utjecaja na ekologiju, kvalitetu života i zdravlja lokalnog stanovništva i zajednice. Primjedbe, prijedlozi i mišljenja koji su upućeni u javnoj raspravi na SUO sanacije lokacije jame visoko onečišćene opasnim otpadom (crna točka) Sovjak upućeni od strane zainteresirane javnosti (vijećnici Općinskog vijeća Općine Viškovo, Općina Viškovo, nezavisni vijećnici Eko Stožer liste Viškovo, politička stranka Hrvatska demokratska zajednica, GU Smokvarijska lista Marinići), kao i zaključci okruglog stola sa stručnjacima koji su za mještane organizirale ekološke udruge Krizni eko stožer Marišćina i Smokvarijska lista u lipnju 2016., sadržavale su apel da se u postojeću SUO Sovjak uključi i bitan uvjet potpunog zatvaranja jame Sovjak i radnog prostora u postupku sanacije privremenom kupolastom građevinom, a da je tehnologija izvlačenja otpada iz jame tehnološko rješenje ponuđača radova. U postupku predlaganja potencijalnih varijantnih rješenja sanacije jame Sovjak trebalo je uključiti i varijantu potpunog zatvaranja jame Sovjak i cijelog radnog prostora tijekom sanacije, što nikada nije učinjeno, a nadležno Ministarstvo i FZOEU nameću od početka samo mogućnost otvorenog gradilišta jame Sovjak i radnog prostora u postupku sanacije, napomenuto je na tiskovnoj konferenciji.

Iako je od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost prezentirano da ne postoje primjeri projekata ovakve sanacije u svijetu, u blizini, u Sloveniji, u Općini Pesnica sanirana je gudronska jama projektom otvorene sanacije 2007.godine tehnologijom gotovo identičnom onoj za jamu Sovjak.

– Gudronska jama u Općini Pesnica je bila osmerostruko manja u odnosu na jamu Sovjak. Udruga građana Smokvarijska lista u više navrata predlagala je vodstvu Općine Viškovo da se organizira edukativni put u Sloveniju u Općinu Pesnica kako bi se stekla saznanja o problematici sanacije gudronske jame i iskustva stanovnika s istom sanacijom. Općina Viškovo to nikad nije prihvatila. Prema javno dostupnim podacima projekta sanacije jame u Pesniškom dvoru i projekta sanacije jame Sovjak, vidljiva je višestruko veća naseljenosti oko jame Sovjak u odnosu na jamu u Pesniškom Dvoru. U Pesniškom Dvoru do 200 m u krug jame dvije su naseljene obiteljske kuće i vrlo malo kuća od 300 m do 500 m (dvadesetak) što se ne može uopće nikako usporediti s naseljenošću oko jame Sovjak, gdje su prve kuće već na 30 m od jame, a u krugu do 500 m živi preko 2000 stanovnika Stanovnicima koji su stanovali 300m u krugu jame zbog življenja u opasnoj zoni izvršena je isplata obeštećenja, a tijekom vađenja gudronske mase dvije obitelji s kućama u krugu jame do 200 m privremeno su smještene van zone zahvata. Sanacija otvorenog gradilišta jame Sovjak ne prihvatljiva je i zbog količina poznatog ali i nepoznatog sadržaja opasnog tekućeg otpada u jami i odabrano rješenje sanacije nedovoljno uzima u obzir utjecaj sanacije na življenje brojnog stanovništva oko jame. Suprotstavljajući se još jednom planiranom i po nama neprihvatljivom tehničko-tehnološkom tipu sanacije jame Sovjak usvojenom po Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, svjesni smo, posljedica produljenja početka radova sanacije, no, nismo spremni podržati sanaciju „pod svaku cijenu i zbog nečijeg biznisa na štetu zdravlja i življenja više tisuća ljudi, rezimirala je Mirna Međimorec.

Podsjetimo, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike pokrenulo je 5. travnja postupak izravne dodjele za projekt sanacije lokacije visokoonečišćene opasnim otpadom jame Sovjak, u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., a rok u kojem korisnik treba dostaviti svoju prijavu kroz sustav eFondovi je 5. svibnja 2018., nakon čega se provodi postupak dodjele bespovratnih sredstava, koji završava donošenjem Odluke o EU financiranju. Ukupna vrijednost projekta procijenjena je na 377,27 mil. kn, od čega je 320,60 mil. kn (85%) osigurano kroz Kohezijski fond, a 56,57 mil. kn kroz Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU).