‘Moj prvi Jadranski derbi’ – Marin Ružić prvi je derbi ‘iza objektiva’ odgledao kada je Rijeka ‘demolirala’ Hajduk

Fotografije: Marin Ružić

Od samog dolaska na stadion na i oko njega osjetio se posebni naboj, atmosfera derbija “mirisala” se na svakom koraku. Rijeka domaćih navijača slijevala se na Kantridu sa svih strana. Lijepo vrijeme, subota i dobar start Rijeke u prvenstvo dodatno je podigao očekivanja i atmosferu među pristalicama bijelih.

Rijeka – Bio je to moj prvi Jadranski derbi iza objektiva fotoaparata. Tog se 22. rujna 2007. godine u sklopu 9. kola HNL-a na Kantridi igrao Jadranski derbi. Rijeka je u ovaj dvoboj ušla kao drugoplasirana, Hajduk kao četvrtoplasirani sa samo bodom manje.  Trener Riječana u to je vrijeme bio Zlatko Dalić, sadašnji izbornik Hrvatske reprezentacije. Dalić je tog ljeta posložio respektabilnu ekipu sa imenima poput Đalovića, Ivanova, Budicina, Šafarića, Manuela Pamića, ali i s mladim Anasom Sharbinijem koji je igrao odlično u svojoj prvoj pravoj HNL sezoni. Goste iz Splita vodio je Sergije Krešić, dok mu je pomoćnik bio čuveni lijevi bek Juventusa, Reala i Vatrenih Robert Jarni. Hajduk je također imao jaku momčad u kojoj su glavne uloge igrali Mirko Hrgović, Florin Cernat, Maris Verpakovskis i mladi Nikola Kalinić.

I onda je počela utakmica. Početno ispitivanje snaga potrajalo je gotovo cijelo prvo poluvrijeme. Armada je na zapadu svojim navijanjem konstantno gurala svoju momčad u nove napade. I kada se činilo da će se na odmor otići s 0:0, pada prvi gol. Ubačenu loptu s lijeve strane glavom zahvaća Alen Škoro i u padu je šalje iza leđa gostujućeg vratara. Kantrida je eruptirala prvi put.

Nakon početka drugog poluvremena nakratko se činilo da je Rijeka zadovoljna minimalnim vodstvom i da će se povući i gostima prepustiti inicijativu. Najljepši demanti stiže već u 51. minuti. Rijeka izvodi aut s lijeve strane, Đalović smiruje loptu i prosljeđuje je Sharbiniju koji iskosa s dvadesetak metara majstorski pogađa za 2:0. Erupcija oduševljenja sa svih tribina gurnula je Dalićevu momčad u brzinu više dok se igra gostiju malo pomalo raspadala. Dobra igra Rijeke još je jednom nagrađena u 71. minuti. Jurica Buljat u kaznenom prostoru srušio je Đalovića, a sigurni realizator najstrože kazne bio je Giorgi Ivanov. Rijeka – Hajduk 3:0!

I kada se činilo da ne može bolje i da će utakmica završiti rezultatom 3:0, dogodio se vrhunac večeri. Kako je to u pjesmi “60. minuta” Joso Krmpotić lijepo opisao: “…povratak na Kantridu, sjajna bijela akcija, s lijevoga boka ubačeno, glavom pogođeno, totalna je ludnica! Raspamećena je Kantrida, pale se baklje, LUDILO!” Igrala se treća minuta sudačke nadoknade, dvostruki dupli pas Sharbinija i Ivanova, izbacio je nekoliko igrača Hajduka iz igre, uslijedio je čuveni Sharbinijevski ubačaj vanjskim dijelom desne noge kojega glavom u Hajdukovu mrežu posprema Đalović. Nevjerojatna akcija, za nezaboravnu večer… Nakon posljednjeg sučevog zvižduka Kantrida je eruptirala. Veliko slavlje navijača, igrača i stručnog stožera potrajalo je do dugo u noć. U fantastičnoj utakmici nije samo pobijeđen mrski rival s juga, on je ponižen, dotučen i razbijen do te mjere da čak ni gostujući trener nije imao obraza pojaviti se na press konferenciji nakon utakmice. To uostalom nije bilo ni važno, važna je bila pobjeda, igra, nevjerojatna količina emocija i ove fotografije koje možete vidjeti uz tekst.