Most o ”aferi jakne” plaćene po 4.000 kuna: “Poslovanje Rijeka plusa je neodgovorno i rastrošno”

Most o ”aferi jakne” plaćene po 4.000 kuna: “Poslovanje Rijeka plusa je neodgovorno i rastrošno”

Petra Mandić i Josip Kukuljan s nedavne tiskovne u društvu Grmoje / Arhiva Torpedo media

Petra Mandić istaknula kako su, potaknuti aferom sumnjive nabave suncobrana te sramotne nabave radnih jakni po jediničnoj cijeni od 4.032,00 kuna, pomno analizirali financijska izvješća te izvješće revizije objavljeno za 2017. I primjetili isti modus operandi neodgovornog poslovanja, te potkrijepili jasnim podacima.

Rijeka – Vijećnici Gradskog vijeća Grada Rijeke MOST NL-a, Petra Mandić i Josip Kukuljan na današnjoj press konferenciji upozorili su na “neuspješno, neodgovorno te rastrošno poslovanje gradskog komnalnog društva Rijeka plus od trenutka kada ga je preuzeo Željko Smojver odnosno od 17. siječnja ove godine”.

Petra Mandić istaknula kako su, potaknuti aferom sumnjive nabave suncobrana te sramotne nabave radnih jakni po jediničnoj cijeni od 4.032,00 kuna, pomno analizirali financijska izvješća te izvješće revizije objavljeno za 2017. I primjetili isti modus operandi neodgovornog poslovanja, te potkrijepili jasnim podacima.

– Rijeka plus od kada je preuzeo Željko Smojver povećala je visinu rashoda na kamate za preko 10 puta! Konkretnim brojkama, kamate se na godišnjoj razini više ne plaćaju bankama samo 329.000 kuna nego preko 3.758.000 kuna! Rijeka plus se zadužio dugoročno pod palicom g. Smojvera otprilike za duplo (sa cca 9.916.000 kuna obveze prema bankama narasle  su na 23.608.804 kuna, dakle povećanje je nešto manje od 14.000.000 kuna), a kamate su narasle za 10 puta! To nam govori da je g. Smojver sklopio sramotno loše ugovore o kreditu i da je ugrozio dugoročno poslovanje Rijeka plusa u samo jednoj godini od kada je direktor, rekla je Mandić.

Istaknula je kako u istoj godini nenaplaćena potraživanja  kupaca iznose 15.000.000 kuna, a u prethodnoj godini iznosila su nešto više od 4.000.000 kuna.

“Ovaj podatak jasno pokazuje da uprava ne brine o naplati i nastavi li se ovaj trend iza kojeg stoji Smojver zbog nenaplaćenih potraživanja Rijeka plus bi se mogla naći u ozbiljnim problemima. Onda dolazi pitanje isplate plaća, održavanja autobusa, tržnica, parking i svega ostalog o čemu brine Rijeka plus? Tko će odgovarati za taj krah, upitala je Mandić.

Naglasila je da su dignuti krediti sa sramotnim kamatama, da je dignut kredit od 14.000.000 kuna, a Rijeka plus u isto vrijeme ne naplaćuje 15.000.000 kuna na koje ima pravo, a koje, da je naplatila, ne bi ni morala dizati kredit. Bitno je i kako su utrošeni navedeni novci.

– Je li normalno da Rijeka plus i g. Smojver izravnim prikupljanjem ponuda, a ne putem javnog natječaja, plaćaju preskupe suncobrane preko 4.000 kuna po komadu, a da oni ne zadovoljavaju po kvadraturi potrebe štandova? Je li normalno da u samo godinu dana od kada je g. Smojver preuzeo kormilo Rijeka plusa policija već mora istraživati sumnjive nabave? Je li normalno da g. Smojver kupuje radne jakne za preko 4.000 kuna po komadu I umjesto da ponovi nabavu u ispriča se svim građanima Rijeke, on istu nabavu Pravda karakteristikama jakne, a svi znamo da se slične na tržištu prodaju za oko tisuću kuna – istaknula je Petra Mandić.

Petra Mandić je zaključila je da su ovi financijski izvještaji objavljeni ljetos, a “ako ih stavimo u korelaciju sumnjivih nabavki suncobrana i jakni, potpuno je jasno da je sada vrijeme za smjenu uprave”!

– Stoga pozivamo Gradonačelnika koji predstavlja Grad kao osnivača Rijeka plusa da učini sve potrebno za smjenu Smojvera jer još nije prekasno za restrukturiranje poslovanja Rijeka plusa, ali uskoro bi moglo biti, rekla je Mandić.

Josip Kukuljan nadovezao se istaknuvši još jedan konkretni primjer neodgovornog upravljanja pod palicom Željka Smojvera.

– Imamo primjer Autotroleja koji već šestu godinu šalje autobuse u Novalju kako bi organizirano prevozio partijanere na Zrće i sa Zrća. Autotrolej se pohvalio da je sa svojih 10 autobusa i 22 vozača u razdoblju od 23. lipnja do 1. srpnja zaradio 359.000 kuna. Autotrolej navedeni posao obavlja kao kooperant tvrtke SITO Novalja, s kojom je i sklopljen ugovor o prijevozu putnika. No pitam se, koliko je iznosila zarada Autotroleja u odnosu na zaradu tvrtke SITO Novalja koja ih je angažirala kao ispomoć, rekao je Kukuljan.

Istaknuo je kako je Zoran Đekanović, voditelj Autotrolejove grupe, rekao kako su dnevno za samo 3 sata prevezli oko 8.000 ljudi. Cijena karte u jednom smjeru je iznosila 20 kuna ili kao opcija B 40 eura ako ste htjeli imati sedmodnevnu flat kartu.  Prema tim podacima prihod tvrtke Sito premašuje dva milijuna kuna a “partijanera” je bilo daleko više jer su autobusi vozili sukladno potrebama 0-24 sata a ne samo navedenih 3 sata.

– Karte su naplaćivali djelatnici koje je postavilo društvo Sito Novalja, a ne Autotrolej. Prema podacima iz sudskog registra Tomislav Šuljić iz Novalje je jedan od osnivača i član uprave društva Sito Novalja s kojima je Smojver kao direktor Autotroleja i sada Rijeka-plusa sklopio Ugovor o prijevozu putnika. Tomislav Šuljić je u razdoblju od 2013. do 2016. godine zastupao tvrtku tvrtku MOTO-RENT NOVALJA d. o. o. i to zajedno sa Marinom Smojver. Tvrtka je u tom razdoblju bila registrirana na adresi Šodići 44 u Kostreni – kućnoj adresi Željka Smojvera! Ovo je eklatantan primjer sukoba interesa pa postavljamo pitanje: u čijem interesu radi Željko Smojver? Da li u interesu Rijeka plusa ili društva Sita Novalja ili u vlastitom interesu – zaključio je Kukuljan.