Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!
Muzej grada Rijeke izložbom 'Novo vrijeme, 2. poluvrijeme' sumira 'posljednjih tri stotine godina gradskog života'
Muzej će za manje od jedne godine useliti u nekadašnju upravnu palaču Rafinerije šećera, u sklopu kasnijega tvorničkog kompleksa Benčić. Izložba „Novo vrijeme, 2. poluvrijeme“ predočuje putovanje kojem su okosnica predmeti iz više muzejskih zbirki, uključujući priče i sjećanja vezana uz njih.
Rijeka - Neveliki Muzej grada Rijeke u iščekivanju je velikih promjena, što je povod izložbi kojim se promišlja o „novom vremenu“ kao „drugom poluvremenu“ djelovanja ustanove. Muzej će za manje od jedne godine useliti u nekadašnju upravnu palaču Rafinerije šećera, u sklopu kasnijega tvorničkog kompleksa Benčić. Izložba „Novo vrijeme, 2. poluvrijeme“, čije će se otvorenje dogoditi u petak, 14. lipnja, predočuje putovanje kojem su okosnica predmeti iz više muzejskih zbirki, uključujući priče i sjećanja vezana uz njih.
Muzej danas sakuplja i čuva predmete što svjedoče o posljednjih tri stotine godina gradskog života. To su predmeti iz svakodnevnog života, slike, skulpture, odjeća, razglednice, pisani dokumenti, fotografije i mnogo čega drugog pribavljenog od riječkih obitelji, institucija ili sakupljenog iz drugih izvora, čime se znalo spriječiti nestanak predmeta ili njihova devastacija. Izložba je zamišljena kao hod kroz muzejske zbirke, koje se pred očima promatrača pojavljuju poput „košarica“ popunjenih muzejskom građom reprezentativnom i svojom raznolikošću i vlastitom vremenskom protežnošću i vrijednošću pojedinačnih predmeta. Posebna je privlačnost izložbe u činjenici da će uključiti akvizicije koje već duže vrijeme nisu bile dio izložbenih postava.
Izložbeno putovanje podsjetit će također na atraktivne priče što su bile obrađivane zasebnim muzejskim projektima vezanim uz dosadašnju zgradu ustanove. Riječ je o projektima: Riječka luka, Adamićevo doba, Merika, Rijeka sjećamo se, Riječka industrijska priča, Čarobna igla, Pozdrav iz Rijeke itd. Također o projektima koji su progovorili o životu znamenitih Riječana, bili oni arhitekti, fotografi, slikari i drugi, kao što su to: Emilio Ambrosini, Andria Čičin-Šain, Ninoslav Kučan, Igor Emili, Leontine von Littrow, Mauro Stipanov itd. Posljednji segment izložbe čini predstavljanje izvedbenog projekta budućega stalnog muzejskog postava u palači Rafinerije šećera, što je ujedno poziva za posjećivanje Muzeja i u njegovu „drugom poluvremenu“.
Izložba se otvara u 19.30 sati i ostat će otvorena do 31. kolovoza.