Dječjem vrtiću “Pčelica Ančica” uručene senzorne igračke i slikovnice, zahvaljujući donatorima Danieli-Systec d.o.o. i Bravarskom obrtu Lamarin

Autor: Marina Pauletić 15.07.2025

dv_pcelica_ancica

Ravnateljica Dječjeg vrtića “Pčelica Ančica, Barbara Drezga, zahvaljuje na ovoj hvalevrijednoj donaciji, te poziva potencijalne donatore, koji su u mogućnosti, da podrže ovaj projekt kako bi se viškovskim mališanima s poremećajima senzorne integracije, osigurao što kvalitetniji vrtićki program.

Viškovo – U ime Udruge za kulturu “Ča?” jučer je spisateljica Tatjana Udović uručila Dječjem vrtiću “Pčelica Ančica” senzorne igračke I slikovnice “Mucko Bucko na ravne”, “Beba otkriva svijet” i “Marija mlekarica”, zahvaljujući donatorima Danieli-Systec d.o.o. i Bravarskom obrtu Lamarin.

Danieli-Systec d.o.o. i Bravarski obrt Lamarin jedni su od donatora koji su prepoznali kvalitetu projekta “Bajkovita senzorna soba”, kojemu je cilj osigurati bajkovitu senzornu sobu za djecu s poremećajima senzorne integracije, polaznike Dječjeg vrtića Pčelica Ančica s kojom Udruga za kulturu „Ča?“ suraĎuje dugi niz godina.

Naime, za djecu s poremećajima senzorne integracije vrlo je bitna socijalizacija i integracija u društvo. Iz tog je razloga nužno za djecu s poremećajima senzorne integracije da pohaĎaju dječje vrtiće s integriranim programima, kako bi stekla samopouzdanje i osjećaj jednakosti.

Važno je da se u što ranijoj dobi prepozna rizik te da se dijagnosticiraju odreĎene poteškoće, kako bi kod djece s poremećajima senzorne integracije bilo moguće poboljšati zdravstvenu situaciju ili je čak potpuno riješiti. Za ranu intervenciju u dječjim vrtićima, uvelike korisne mogu biti senzorne sobe koje uključuju različite rekvizite i igračke.

Senzorna soba je multisenzorni prostor koji se koristi kako bi djeci s teškoćama senzorne integracije osigurali dodatnu senzornu stimulaciju ili reducirali senzorne podražaje.
Rani i predškolski odgoj do dobi od 7 godina je ključan za razvoj senzorne integracije zato što mozak u tom vremenu uspostavlja najviše živčanih veza.

Senzorna soba osim za djecu s odstupanjima u senzornim procesiranju ima benefite i za djecu takvih teškoća kao i za nadarenu djecu. Ona je prostor za opuštanje, smanjenje
stresa i razvoj samoregulacije. Kod nadarene djece potiče kreativnost, emocionalnu ravnotežu i pomaže u prevladavanju preopterećenosti izazvane pojačanim osjetima ili mentalnim naporom.

Kako bismo realizirali što bolju bajkovitu senzornu sobu, u projekt je uključena spisateljica Tatjana Udović koja će u senzornoj sobi čitati svoje slikovnice - bajke, dok će djeca biti pokrivena senzornom dekicom i koristiti ostale senzorne rekvizite i igračke.

Ravnateljica Dječjeg vrtića “Pčelica Ančica, Barbara Drezga, zahvaljuje na ovoj hvalevrijednoj donaciji, te poziva potencijalne donatore, koji su u mogućnosti, da podrže ovaj projekt kako bi se viškovskim mališanima s poremećajima senzorne integracije, osigurao što kvalitetniji vrtićki program.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...