Dragica Marač: Šokirana sam i tužna jer nikada nisam doživjela ni čula da netko postupi tako neljudski

Autor: Nikola Cvjetović 17.04.2025

staracki_dom_rupa-49527

Izričito smo bili protiv pravila da obitelj može iznajmiti tuđu kuću u kojoj će onda stanovati i pružati usluge korisnicima, već da se takva usluga može pružati samo u kući kojoj je u vlasništvu obitelji ili u kojoj obitelj prethodno već živi jedan duži perio,d, poručuje Marač.

Rijeka – Nakon jučerašnjeg skandaloznog slučaja u domu za starije osobe u Rupi, Primorsko-goranska županija po hitnom postupku ukinula je licencu domu za starije u Rupi. O ovoj temi danas se detaljnije očitovala Dragica Marač, iz Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije.

- Jučer su se žurno uključile sve službe, čim se došlo do saznanja, a do saznanja smo došli putem Centra za socijalnu skrb Opatija koji nam je javio da su korisnici jednog privatnog Obiteljskog doma ostali zaključani i bez nadzora, njih desetero. Reagirao je i naš Upravni odjel momentalnim odlaskom kolege na teren gdje su se nalazili predstavnici Centra za socijalnu skrb Opatija i policija, te Crveni križ Opatija koji je korisnicima pružio onu vrstu njege koja im je bila potrebna; presvukao korisnike koji su nepokretni, dao svima vode i sendviče jer su oni očito cijelu noć bili bez nadzora u negrijanom prostoru. Ono što smo mi odmah poduzeli je da smo ukinuli licencu Domu, ističe Marač te dodaje da se dom se ne zove Dom Eddy već je službeni naziv doma (koji je i bio jedino mogući po tada važećim propisima) Obiteljski dom Ana Mari Muratović, a navedena osoba je nositeljica rješenja, predstavnica obiteljskog doma i izravno odgovorna za njegovo poslovanje.

- Što se tiče poduzetog od strane Županije, odmah po dojavi o ovom nemilom događaju izvršen je kontrola događaja na licu mjesta, sačinjen zapisnik o uočenom i donijeto rješenje o prestanku pružanja socijalne usluge, što faktički znači da se imenovanoj osobi oduzima odobrenje za rad. Dom je licencu za rad posjedovao pet godina, od 2020. godine. Ono što moram reći da sam šokirana i tužna jer nikada nisam doživjela ni čula da netko postupi tako neljudski i da ostavi ljude kojima je potrebna skrb bez nadzora što najbolje govori da nam nije dobro uređen sustav i ovime se baca ljaga na one koji dobro i vrijedno rade svoj posao bez obzira je li osnivač država, županija, jedinica lokalne samouprave ili privatnik. Većina tih ljudi radi dobro, savjesno i odgovorno. Ali neodgovorni pojedinci govore u prilog tome da nama zakonski kontrolni mehanizmi nisu dobro uređeni, dodaje Marač te ističe 'kada se izrađivao Zakon da je bila u Radnim skupinama i stekla dojam da je u Ministarstvu prisutan otpor da se kontrolira privatnike'.

- Sustavi kontrole su slabi. Jedini pravi kontrolni mehanizmi su inspekcijski nadzori, a inspekcijski nadzor može poslati jedino resorno Ministarstvo. Kako njih nema dovoljno oni izlaze na teren po dojavi. Mi na svaku dojavu koju dobijemo ( mailom, telefonom) javljamo nadležnom Ministarstvu i ono izlazi na teren. Mi sada imamo saznanje da su inspektori bili na terenu u ponedjeljak 14. travnja 2025. godine, ali nemamo saznanja jesu li završili izvid i što su utvrdili. Čak i novim izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi, iako smo se mi kao struka zalagali, da kontrolni mehanizmi moraju biti puno češći i redoviti, nije došlo do promijene. Kada domovi dobiju licencu svake godine bi trebalo kontrolirati poštuje li se ta licenca, jer ta licenca podrazumijeva primjerice vatrodojavu koju treba servisirati, SOS sustav i slično. Inspekcijski nadzor prema Zakonu trebao bi se obavljati svake tri godine. Ali s obzirom na broj domova smatram da je u ovom trenutku nemoguće da se to tako i obavlja. No, bez obzira na to Ministarstvo inspekcijski nadzor nije htio spustiti na regionalnu razinu. Na regionalnu razinu se spustilo samo ono na čemu treba puno rada, a kontrola ne. Županija tako nema ovlast provedbe inspekcijskog nadzora niti ovlast izricanja bilo kakvih mjera (prekršajnih kazni i sl.) prema pružateljima socijalnih usluga. Tu ovlast ima isključivo inspekcijska služba Ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi. Dakle, županija izdaje licencu (i ukida je), ali nema mogućnost doći u inspekcijski nadzor. Licencu dobije onaj tko ima uvjete sukladno Pravilniku o pružanju socijalnih usluga- prostorni uvjeti, oprema i kadar- i na temelju toga dajemo licencu, napominje Marač.

- Gdje smo mi osnivači naših županijskih domova, tamo je drukčije, to se ni u kom slučaju ne bi moglo dogoditi. Tamo su stroge kontrole i naši domovi su na glasu najboljih domova u Hrvatskoj. Srećom da je sve dobro završilo i da se korisnicima ništa nije dogodilo. Mi smo Rješenje o brisanju iz registra napravili i novi više pružatelji ove usluge ne mogu biti. Jedini suvisli i efikasan način izbjegavanja ovakvih situacija (po našem mišljenju) jest taj da se propišu uvjeti za rad koji će u startu odagnati osobe nedorasle takvom poslovnom pothvatu da se u njega upuste. Konkretno i za primjer, izričito smo bili protiv pravila da obitelj može iznajmiti tuđu kuću u kojoj će onda stanovati i pružati usluge korisnicima, već da se takva usluga može pružati samo u kući kojoj je u vlasništvu obitelji ili u kojoj obitelj prethodno već živi jedan duži period. Da je to njegov prostor, on bi ga održavao i u njega ulagao. A ovaj prostor nije održavan i u jako je lošem stanju, točnije neprimjereno životu. Centar za socijalnu skrb jučer je odmah korisnike smjestio u druge privatne obiteljske domove u kojima je bilo mjesta, jer su naši županijski domovi dupkom puni, zaključuje Marač. .

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...