Edukativna radionica u Viškovu: Važnost razvoja izvaninstitucijskih socijalnih usluga u zajednici

Autor: Andrea Načinović 11.06.2022

viskovo_edukacija

Riječ je o prvoj od dvije edukativne radionice koje će biti organizirane s ciljem pružanja podrške procesu deinstitucionalizacije i razvijanja svijesti javnosti o važnosti razvoja izvaninstitucijskihsocijalnih usluga na području Općine Viškovo, a provode se kao dio projekta “Pomoć i podrška starijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga”.

Viškovo - U Domu hrvatskih branitelja u Viškovu jučer je održana edukativna radionica o važnosti razvoja izvaninstitucijskih socijalnih usluga za osobe starije životne dobi. Radionicu je moderirao Dražen Zima koji je u uvodnom dijelu nazočnima predstavio projekt „Pomoć i podrška starijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga“ koji Udruga umirovljenika Viškovo provodi u partnerstvu s Općinom Viškovo.

Riječ je o prvoj od dvije edukativne radionice koje će biti organizirane s ciljem pružanja podrške procesu deinstitucionalizacije i razvijanja svijesti javnosti o važnosti razvoja izvaninstitucijskihsocijalnih usluga na području Općine Viškovo, a provode se kao dio projekta “Pomoć i podrška starijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga”.

U sklopu radionice izlaganja su održale Helena Glibotić Kresina, dr.med. iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije kroz čije su izlaganje na temu starenja kao javnozdravstvenog izazova prisutni dobili više informacija o statističkim podacima o udjelu starijih od 65 godina na području županije i države, o posljedicama starenja populacije na demografski i gospodarski razvoj. Bilo je riječi i o važnosti aktivnog starenja kao i kontinuiranog rada na prevenciji bolesti i promociji zdravlja te uspostavi i razvoju socijalnih i zdravstvenih usluga namijenjenih starijim osobama upravo s ciljem poboljšanja kvalitete života starijih osoba. Predstavljene su i aktivnosti koje Nastavni zavod za javno zdravstvo provodi s tim ciljem. Ružica Ninić iz riječkog Centra za socijalnu skrb govorila je o važnosti procesa deinstitucionalizacije te o situaciji na terenu i važnosti pružanja i razvoja socijalnih usluga kao što je „Pomoć u kući“ u zajednici budući da je na taj način navedene usluge moguće pružiti većem broju korisnika kojima je to potrebno.

Voditeljica projekta „Dostojanstvena starost u vlastitom domu“ Katarina Šebalj iz Crvenog križa Opatija, predstavila je projekt koji provode u partnerstvu s Općinom Viškovo, te dvije faze projekata „Zaželi“ kao primjere dobre prakse. U svojem izlaganju prisutnima je predstavila podatke o broju uključenih korisnika te postignuća koja su do sada realizirana kroz projektne aktivnosti. Kroz polusatnu diskusiju razmijenjena su iskustva iz perspektive gerontodomaćica.

U sklopu projekta „Pomoć i podrškastarijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga“ koji provodi Udruga umirovljenika Viškovo u partnerstvu s Općinom Viškovo uspostavljena jesocijalna usluga „Pomoć u kući“ usmjerena prema osobama starijim od 65 godina, u koju je trenutno uključeno 50-ak korisnika kojima kvalitetu života poboljšava 6 zaposlenih gerontodomaćica. Prvenstveno se to odnosi na one koji žive sami ili se njihovi bližnji ne mogu dovoljno kvalitetno brinuti o njima. Osim dostave namirnica, lijekova, pomaganja u obavljanju svakodnevnih životnih potreba i održavanju čistoće stambenog prostora, gerontodomaćices korisnicima provode određeno vrijeme i time im pružaju i socijalnu podršku. Kroz projektne aktivnosti dosad su uređene prostorije Udruge umirovljenika Viškovo s ciljem stvaranja ugodnog i funkcionalnog prostora u kojem su za ciljanu skupinu organizirane aktivnosti poput pravnog savjetovanja ili pružanja psihosocijalne podrške.

Održane su, među ostalim, i brojne kreativne radionice kao i tečaj informatike. Projekt je vrijedan 1.984.261,16 kuna i u cijelosti se financira iz Europskog socijalnog fonda temeljem Javnog poziva „Unaprijeđenje postojećih i širenje usluga izvaninstitucionalne skrbi na području odabranih urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb".

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...