[FOTO] Međunarodna platforma 3RD-SPC./RP: Kraljevica kao prostor umjetničkog procesa

Autor: Karmen Bosnić 16.08.2026

Jos_ne_In_Absence_of_a_Map8

Projekt se u studenome nastavlja u Njemačkoj u Kunsthaus NRW Kornelimünster, a tijekom 2028. stiže u Rijeku

Kraljevica - Projekcijama na moru i duž obale, izložbom u Dvorcu Frankopan te performansom živog šaha u Kraljevici je otvoreno šesto izdanje međunarodne umjetničke platforme 3RD-SPC./RP – 3rd Space: European Research and Practice, pod naslovom „Još ne. – In Absence of a Map“. Dvodnevni program okupio je brojnu publiku, umjetnike iz Hrvatske i drugih europskih zemalja te stanovnike Kraljevice, povezujući more, obalu, povijesnu arhitekturu i lokalnu zajednicu u jedinstven umjetnički kontekst.

Posebnu dimenziju ovogodišnjem izdanju daje međunarodni profil sudionika. Među njima su Gregor Schneider, dobitnik Zlatnog lava na Venecijanskom bijenalu 2001., Marcel Odenbach, jedan od pionira europske videoumjetnosti, te Selma Selman, međunarodno afirmirana umjetnica čiji su radovi predstavljeni na documenti fifteen i Manifesti 14 te u vodećim europskim umjetničkim institucijama.

Njihovi radovi u Kraljevici susreću se s pozicijama umjetnika iz Hrvatske i drugih europskih zemalja u projektu koji svjesno izlazi iz okvira velikih institucionalnih središta. Upravo je stvaranje takvih susreta, između međunarodnih umjetničkih praksi, specifičnog mjesta i lokalne zajednice, jedno od polazišta platforme 3RD-SPC./RP.

Svjetlo Urinja

Prva večer, 13. kolovoza, započela je prostorno specifičnom audiovizualnom instalacijom Reflected territories / Svjetlo Urinja na plaži Škarpina u Carovu, ispod Dvorca Frankopan.

Petnaest projekcijskih pozicija bilo je raspoređeno na moru i duž obale prema dvorcu. Središnji element instalacije činilo je osam posebno konstruiranih plutajućih projekcijskih objekata na moru, koje su u okviru 3RD-SPC./RP razvili Lina Franko, Clemens Botho Goldbach i Andi Slawinski. Ostale projekcije protezale su se duž obale prema Dvorcu Frankopan, stvarajući audiovizualnu putanju kroz krajolik.

Video je pritom napustio stabilnu projekcijsku površinu: valovi, vjetar, kretanje vode i refleksije neprestano su mijenjali projiciranu sliku. Na suprotnoj strani zaljeva ostala je vidljiva industrijska panorama Urinja. More, obala, industrijski krajolik i povijesna arhitektura dvorca tako nisu funkcionirali kao kulisa, nego kao sastavni elementi rada.

Jos_ne_In_Absence_of_a_Map

U instalaciji su sudjelovali Fabian Heitzhausen, Yaël Kempf, Camilla Angolini, Markus Vater, Till Bödeker, Marcel Odenbach, Swinda Oelke, Anna Sokolova, Gregor Schneider, Silvia Amancei & Bogdan Armanu, Alwin Lay, Daria Nazarenko, Jasmina Cibic, Nika Špan i Corinna Schnitt.

Brojna publika tijekom večeri kretala se duž obale i između pojedinih projekcija, prateći instalaciju od mora prema dvorcu. Program su predstavile Lina Franko, umjetnička direktorica 3RD-SPC./RP, i Elke Kania, kustosica partnerske institucije Kunsthaus NRW Kornelimünster.

Reflected territories / Svjetlo Urinja realiziran je u suradnji s KPA Adria.

Jos_ne_In_Absence_of_a_Mapt

Još ne. – In Absence of a Map

Dan poslije, 14. kolovoza, program je nastavljen u Dvorcu Frankopan, gdje je pred brojnom publikom otvorena izložba „Još ne. – In Absence of a Map“.

U prvom poglavlju izložbe predstavljeni su Klaus Kleine, Christian Gode, Neli Ružić, Selma Selman i Branimir Štivić. Njihovi radovi različitim medijima ulaze u neposredan odnos s povijesnom arhitekturom i specifičnim položajem dvorca između kopna i mora.

Klaus Kleine razvio je instalaciju od zemlje, tekstila i metala, dok Christian Gode intervenira u samu arhitektonsku strukturu prostora. Branimir Štivić u zvučnoj i video instalaciji Kopno: Artefakt °0Z26 oblikuje imaginarni artefakt izgubljene civilizacije nakon podizanja razine mora. Selma Selman u videoradu Mercedes Matrix (2021) čin rastavljanja automobila pretvara u performativnu gestu ženske autonomije. Rad Neli Ružić uključen je u prostorni dijalog izložbe unutar Dvorca Frankopan.

Lina Franko i Paula Vučković otvorile su izložbu, nakon čega su Andi Slawinski, Lars Breuer i Till Bödekerpozdravili publiku.

Jos_ne_In_Absence_of_a_Map9
Jos_ne_In_Absence_of_a_Map8
Jos_ne_In_Absence_of_a_Map4

Živi šah u atriju dvorca

Nakon otvorenja izložbe program se nastavio u atriju Dvorca Frankopan performansom Extended play / Tableau vivant.
Prostornu osnovu performansa činila je velika šahovska ploča, umjetnički rad koji su za atrij Dvorca Frankopan realizirali Lina Franko i Andi Slawinski. Arhitektura atrija time je postala prostor igre, slike i izvedbe, dok su mjesto klasičnih šahovskih figura zauzeli ljudi: stanovnici Kraljevice i njihovi gosti, članovi lokalne šahovske zajednice te plesačice Plesnog kluba Kraljevica.

Marino Stefan, aktualni hrvatski prvak u kategoriji do 11 godina, i Till Bödeker odigrali su stvarnu šahovsku partiju. Partija nije bila koreografirana prema unaprijed određenom ishodu: potezi stvarne šahovske igre određivali su kretanje živih figura, a time i dramaturgiju performansa. Marino Stefan na kraju je matirao Bödekera.

Lars Breuer i Clemens Botho Goldbach autori su šahovskih skulptura integriranih u prostornu postavu. Andrea Plovanić izvela je step, dok je Clemens Botho Goldbach uživo svirao bubnjeve. Režiju performansa potpisuju Till Bödeker i 3RD-SPC./RP, a izvedba je realizirana u suradnji sa Šahovskim klubom Kraljevica.

Uključivanje lokalne zajednice pritom nije bilo tek prateći element programa. Stanovnici Kraljevice iz pozicije publike prelaze u samu strukturu umjetničkog rada. Performans je tako povezao suvremenu umjetničku praksu s dugom šahovskom tradicijom grada i otvorio povijesni atrij kao zajednički prostor umjetnosti, igre i susreta.

Upravo se kroz dva uvodna dana temeljna ideja projekta konkretizirala u prostoru Kraljevice: umjetnički radovi izašli su na more i obalu, ušli u povijesnu arhitekturu dvorca, a stanovnici grada postali su sudionici performansa. Kraljevica tako nije samo mjesto održavanja projekta, nego njegov aktivni prostorni i društveni element.

Šesto izdanje 3RD-SPC./RP polazi od pitanja kako se orijentirati u vremenu u kojem pouzdane karte i sigurni politički, društveni i prostorni koordinatni sustavi gube stabilnost. Naslov „Još ne.“ označava stanje između onoga što se raspada i onoga što još nije dobilo konačan oblik, dok „In Absence of a Map“ govori o kretanju bez unaprijed zadanog puta i sigurnih koordinata.

Kraljevica predstavlja prvo poglavlje projekta „Još ne. – In Absence of a Map“. Nakon hrvatske faze projekt se u studenome 2026. nastavlja u Njemačkoj. Drugo poglavlje otvara se 14. studenoga 2026. u Kunsthaus NRW Kornelimünster, gdje će izložba trajati od 15. studenoga 2026. do 28. veljače 2027.

Daljnji nastavak projekta planiran je tijekom 2028. u Rijeci.

Na taj način 3RD-SPC./RP razvija projekt kao proces koji se mijenja prelaskom iz jednog geografskog, institucionalnog i društvenog konteksta u drugi, umjesto kao izložbu koja se jednostavno prenosi s jednog mjesta na drugo.

U šestom izdanju 3RD-SPC./RP sudjeluju Silvia Amancei & Bogdan Armanu, Camilla Angolini, Till Bödeker, Lars Breuer, Jasmina Cibic, Manuela Fersen, Lina Franko, Christian Gode, Clemens Botho Goldbach, Igor Grubić, Fabian Heitzhausen, Yaël Kempf, Klaus Kleine, Alwin Lay, Lyoudmila Milanova, Daria Nazarenko, Marcel Odenbach, Swinda Oelke, Neli Ružić, Gregor Schneider, Corinna Schnitt, Selma Selman, Andi Slawinski, Anna Sokolova, Nika Špan, Branimir Štivić i Markus Vater.

UMJETNIČKO VODSTVO
Lina Franko · Andi Slawinski

KUSTOSKI SAVJET
Lars Breuer · Till Bödeker

ORGANIZATORI
RIZOM [K] – udruga za umjetnost rizom, Kraljevica
RHIZOM [D] – kunstverein rhizom e.V., Düsseldorf

PARTNER PROJEKTA
Kunsthaus NRW Kornelimünster

Izložba „Još ne. – In Absence of a Map“ u Dvorcu Frankopan otvorena je do 31. prosinca 2026., od utorka do nedjelje, od 10:00 do 20:00 sati.

Projekt je realiziran uz potporu Ministarstva kulture i znanosti Savezne zemlje Sjeverna Rajna-Vestfalija, Kunststiftung NRW, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Kraljevice.

Fotografije: Juraj Vuglač / © 3RD-SPC./RP, Danijel Frka

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...