[FOTO] Napreduju radovi na izgradnji vatrogasnog tornja u Centru za obuku interventnih službi PGŽ u Šapjanama
Autor: Marina Pauletić 24.09.2024
Dovršeni vježbovni toranj omogućit će održavanje visinskih vježbi i nastave neovisno o vremenskim uvjetima.
Šapjane - Zamjenik župana Vojko Braut i načelnik Stožera civilne zaštite PGŽ Dario Gauš u pratnji članova Stožera obišli su Centar za obuku interventnih službi PGŽ u Šapjanama gdje su trenutačno u tijeku infrastrukturni radovi na izgradnji vatrogasnog tornja u koje je, do sada, Primorsko-goranska županija uložila 253 tisuća eura.
„Ovaj jedinstveni toranj, koji se nalazi na poligonu međunarodnog karaktera, financiran je sredstvima Primorsko-goranske županije. Predstoji nam još investicija od 355.000 eura bez PDV-a, a uz Primorsko-goransku županiju, vjerujem da će u investiciji sudjelovati i ravnateljstva svih ostalih službi koje koriste ovaj poligon“, istaknuo je zamjenik župana čestitavši načelniku Gaušu na uspješnoj prvoj sjednici Stožera civilne zaštite.
Za dovršetak vježbovnog tornja preostaju još radovi vezani uz unutarnju i vanjsku obradu zidova, podopolagačke radove, radove uređenja partera uz toranj i bravarski radovi na postavljanju unutarnjeg stubišta, a okončanje radova očekuje se u prvoj polovici 2025. godine.
Dovršeni vježbovni toranj omogućit će održavanje visinskih vježbi i nastave neovisno o vremenskim uvjetima, a jedinstven je po tome što je izgrađen uz nekadašnji ukopani spremnik goriva, što pruža i mogućnost osmišljavanja širokog spektra vježbovnih scenarija. Uz osnovne vatrogasne vježbovne aktivnosti omogućuje i uvježbavanje spašavanja unesrećenih osoba iz visina i dubina, ali i iz skučenog prostora što će pružiti izvrsnu nadogradnju na tehnike spašavanja iz ruševina.
„Današnja namjera bila je da upoznamo javnost s aktivnostima u vezi tornja koji će po svojoj koncepciji biti jedinstven, vjerujem i u svjetskim razmjerima. Manje je poznato da su na području bivše vojarne Šapjane još uvijek spremnici koji su nekada služili za robne rezerve goriva bivše vojske, a upravo jedan takav odlučili smo spojiti s vatrogasnim tornjem koji će nam dati velike mogućnosti za vježbu“, izjavio je Gauš.
MEĐUNARODNI KARAKTER CENTRA
Objekt će po dovršetku biti na raspolaganju za uvježbavanje svim operativnim snagama iz sustava Civilne zaštite PGŽ – vatrogascima, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja – Stanicama Rijeka i Delnice, Policijskoj upravi primorsko-goranskoj i Specijalističkoj postrojbi za traganje i spašavanje iz ruševina. Da Centar u Šapjanama nosi međunarodni karakter, pokazuje i to da trenutno stručnu obuku vode svjetski priznati instruktori iz Australije i Švedske, a polaznici su iz Španjolske i Hrvatske, dok je prošloga tjedno bilo polaznika i iz Južne Koreje.
Podsjetimo, Vatrogasna zajednica Primorsko – goranske županije dobila je, temeljem Odluke Povjerenstva za imovinu Vlade Republike Hrvatske iz 2008. godine, na korištenje kompleks bivše vojarne „Boršt“ u Šapjanama u narednih 50 godina. Primorsko – goranska županija prepoznala je važnost prenamjene bivšeg vojnog kompleksa u trenažni Centar za obuku operativnih snaga iz sustava civilne zaštite PGŽ te u suradnji s Vatrogasnom zajednicom Primorsko – goranske županije kontinuirano promišlja sustavni razvoj Centra.
Do sada je za izradu projektne dokumentacije, građevinskih radova i nabavke opreme uloženo oko 1,8 milijuna eura. Primorsko – goranska županija uložila je 890.000,00 eura, dok je ostatak uložen iz sredstava Vatrogasne zajednice Primorsko – goranske županije, Ministarstva obrane Republike Hrvatske, europskih fondova, Područne vatrogasne zajednice Liburnija i Općine Matulji.
SJEDNICA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE PGŽ
Uoči obilaska radova održana je i sjednica Stožera civilne zaštite Primorsko – goranske županije, prva koju je od preuzimanja dužnosti predvodio načelnik Dario Gauš.
Analizirao se angažman operativnih snaga iz sustava Civilne zaštite PGŽ tijekom protekle ljetne sezone pa je tako istaknuto da su u razdoblju od 1. lipnja do 20. rujna 2024. vatrogasci zaprimili više od 2600 poziva te sudjelovali u više od 500 akcija gašenja požara, Hitna medicinska pomoć imala je više od 23 tisuće intervencija dok je izvršeno 320 letova Helikopterske hitne medicinske službe. MUP-u je prijavljeno više od 950 događanja, a u prometu je, od početka godine, zabilježeno neznatno smanjenje prometnih nesreća u odnosu na prošlu godinu. Hrvatska gorska služba spašavanja izvršila je 26 intervencija. Također je razmatran tijek realizacije projekta „Centra za obuku interventnih službi PGŽ u Šapjanama“ te je najavljena vježba operativnih snaga iz sustava Civilne zaštite PGŽ na kojoj će se simulirati požar otvorenog prostora.