Ljubav za Ričinu: Plesno-glazbeno-edukativni piknik ponovno na Rječini

Autor: Marina Pauletić 13.06.2023

wp-content/uploads/2021/06/ricina-program-volim-ricinu-2021-7.jpgFoto: arhiva

Ono što znamo sigurno: voda njeguje i potrebna joj je poetika njege.

Rijeka - Nakon dvije godine pauze u nedjelju, 18. lipnja ponovno se organizira plesno-glazbeni-edukativni piknik na Rječini.

„Kao i kada je nastala umjetnička platforma Ljubav za Ričinu (2020.), i dalje težimo intimnom su-bivanju s rijekama uz apeliranje na opasnosti koje joj prijete, poput akumulacije Kukuljani i druga nekorektna odnošenja prema ovoj jedinstvenoj, ali visoko ugroženoj krškoj rijeci.

Mi o ovim temama progovaramo i umjetničkim jezikom pa Vas na događaju očekuju plesne izvedbe, performansi, akustične svirke, predavanje i razgovori koje uokviruje naša ovogodišnja tema: „Vodene preobrazbe vodokradicama usprkos“, pojasnili su organizatori.

rjecina_akomulacija_valici_2022__2_ Foto: arhiva

Manifestacija će se održati na Vlaštiću na Ričini u periodu od 12 do 19 sati, a vrijeme održavanja je podložno promjenama ovisno o vremenskim uvjetima i umjetničkoj inspiraciji. Iz poštovanja prema Ričini, organizatori mole posjetitelje da parkiraju u Martinovom selu ili na Lubarskoj otkuda se do Vlaštića stiže za 5 do 10 minuta pješke. Također, postoji i linija autobusa 12a Kukuljani koja kreće s Delte.

Mi, koji jesmo voda, znamo li vodom govoriti i vodom čuti da bismo popratili preobrazbe kroz koje voda prolazi posljednjih desetljeća? Radi li se o praznim koritima ili nevidljvim vodama?

Ono što znamo sigurno: voda njeguje i potrebna joj je poetika njege. Kao i svima nama, nježnim i osjetilnim bićima Zemlje.
Pripadni Zemlji, mi smo jedno veliko vodeno tijelo, omotani u suptilnost vode i u određeni imaginarij, zamisao o svijetu i kako u tom svijetu valja biti i u njemu se ophoditi. Pored ljudske pohlepe, zapravo je imaginarij onaj koji omogućuje otmicu prirodnih resursa. Jezici i sustavi koji izvore i prirode svode na riječ „resurs“ trebaju se pod hitno mijenjati. U nedjelju ćemo se pretakati iz imaginarija u imaginarij i vodom se voditi; ući u nevidljivo, kao kada rijeke nestanu u krška podzemlja. Postoji čitav zemaljski unutarnji svemir, nevidljiv i nepoznat, poput oceana; trenutnom percepcijom nevidljiv, trenutnom imaginariju nedokučiv ili nepostojeći.

zvir_ricina Foto: arhiva

Govoreći o „resursima“ kao u feudalno vrijeme, vodama se „gospodari“, šumama se „gospodari“! Za gospodarenje su potrebni gospodari, gospoda. Gospodari posjeduju vodu, oni upravljaju jer „posjeduju“ resurs. Izvor pripada njima. Iako izvor ne pripada nikome osim samome sebi. U takvom ustroju, u kojem se gospodari igraju Nedodirljiivih, ispod njih postoji institucionalna armija svih onih koji bez propitivanja provode odredbe i trakavičastim birokracijama igraju igre feudalaca i otimača rijeka, šuma, planina...

Vodenim preobrazbama govore, sviraju ili plešu:

- dr.sc. karstologije Ivo Lučić, novinar, istraživač i aktivist , vraća nam se na rijeku!

Jedan od rijetkih koji zagovara holističku humanističku viziju krša, kroz koji nastoji objediniti ekološke i kulturološke istraživačko-interpretativne pristupe. Govorit će nam o odnosu voda – atmosferskih, površinskih i podzemnih – u kršu, i njihovim prevladavajućim narativima i percepcijama danas. Službena slika vode počiva na hidrotehničkim znanostima. Premda je to skup znanja koji mnogo otkriva o kršu, on vodu stavlja u čudnu situaciju. S jedne strane počiva na hidrotehničkim disciplinama koje zahvaćaju samo jedan aspekt voda, dok se druge aspekte izravno ili neizravno proglašava gatanjima, obmanama, ili šamanizmima. Znanja koje su sakupile različite tradicijske spoznaje, vjerovanja, umjetnička istraživanja i intuicije, govore o vodi kao samom životu.

wp-content/uploads/2021/06/ricina-program-volim-ricinu-2021-6.jpgFoto: arhiva

- kantautorica Nina Romić, glas i gitara;
- Jelena Galić, kontrabas;
- Leonardo de Santis i Rachelle Cortopassi, članovi baletnog ansambla HNK Ivan pl. Zajc, izvest će site-specific plesnu točku;
- članice grupe Silkuets Sunčana Arh, Sandra Polić Živković i Martina Goričanec pripremaju ples na svili;
- Kristijan Mamić i Sanja Grubiša nastupaju s plesno-likovnim performansom naziva „Povezani smo“;
- Roko Pečarić, grčki instrument bouzouki i gitara;
- Elvis Devčić, akustična i električna gitara;
- progresivno-psihodelična, s prizvucima jazza i svjetskih žanrova grupa FANAA – u akustičnom izdanju!

Fanuu čine: Kristian Kirinčić , bubanj, Andreas Kornjača, gitara, Andrian Nimac, bas i Linda Uran, vokal.

Moderira, vodi, okreće i preokreće: Iva Korbar.

„Vodene preobrazbe su interaktivan događaj i SVI smo njegovi SUSTVARAOCI! Pozvani ste da s nama zajedno promišljate svoj odnos s vodom i da dijelite svoja viđenja... jer imaginarij i jezik su stalno promjenjive tvorbe, poput vode, ne mogu se dugo skladištiti, a da ne postanu ustajali. Zato, oduprimo se ustajalim jezicima gospodarenja i komešajmo vode, talasajmo...“, poručuju organizatori.

wp-content/uploads/2021/06/ricina-program-volim-ricinu-2021-5.jpgFoto: arhiva

Važne praktične informacije

„Ponesite svoje prostirke, deke, ponjave, lancune ili tronošce i šklambice, odnosno nešto na čemu se ugodno možete smjestiti na tlu. Ovo nije festival na kojem je sve posluženo... Hranu i pijaču kao na pikniku, ponesite sami. Svatko neka ponese i veću vreću za smeće da usput očistimo i plastiku (žmuji, pijati i boce) tj. ponesemo svoje, a ovog puta i tuđe smeće. Zbog toga ponesite i zaštitne rukavice. Sudjelovanje je besplatno, a volonterstvo dobrodošlo jer događaj stvaramo zajedno!“, zaključuju organizatori.

Sva pitanja i prijave za sustvaranje možete postaviti na mail ljubav.za.ricinu@gmail.com ili u fb inbox Ljubav za Ričinu.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...