Najavljen 21. ČAnsonfest kojim se zatvara Kastafsko kulturno leto

Autor: Marina Pauletić 26.08.2025

cansonfest_2025_kastav_tiskovna__1_

ČAnsonfest je od svoga samoga početka partnerski program Kastafskega kulturnega leta te se svake godine tradicionalno održava kao program zatvaranja manifestacije Kastafsko kulturno leto.

Kastav – Na konferenciji za novinare, održanoj danas u Kastvu, Udruga Kanat – Kastav, organizator ČAnsonfesta, predstavila je ovogodišnji program, a Udruga KKL se osvrnula na program 34. Kastafskega kulturnega leta tijekom srpnja i kolovoza. ČAnsonfest je od svoga samoga početka partnerski program Kastafskega kulturnega leta te se svake godine tradicionalno održava kao program zatvaranja manifestacije Kastafsko kulturno leto.

Ovogodišnji program ČAnsonfesta traje tri dana. U srijedu, 27. kolovoza u 20 sati u Galeriji Trojica u crkvici Sv. Trojice na trgu Lokvina u Kastvu bit će otvorena Tematska likovna izložba Urbane teme galerije Brešan iz Splita uz sudjelovanje osamnaest likovnih umjetnika iz svih krajeva Hrvatske. Na izložbi svoje radove predstavljaju: Koraljka Beker (Zagreb), Nataša Cetinić (Zagreb), Vladimir Đanko (Osijek), Antun Haller (Rijeka), Verica Jadanec (Zagreb), Ante Kaštelančić (Split), Krešimir Katić (Zagreb), Miron Makanec (Zagreb), Zvjezdana Marguš Prohaska (Rijeka), Mirjana Matić (Višnjan), Leila Michieli Vejvoda (Zagreb), Antun Motika (Zagreb), Zlatko Prica (Zagreb), Velimir Rački (Zagreb), Josip Pino Trosmann (Dubrovnik), Mladen Veža (Zagreb), Ivo Vojvodić (Dubrovnik), Nenad Vorih (Zagreb).

U četvrtak, 28. kolovoza s početkom u 21 sat na trgu Lokvina održat će se akustično glazbeno-poetska večer Na kastafskeh šernah koja će ove godine ponuditi unikatnu glazbenu večer naslovljenu Naš ČA, dragi, lipi – a brazeto con el ciacavo e el fiuman koju će Nevia Rigutto, ove godine imenovana počasnom građankom Grada Kastva, sa svojim brojnim gostima, i pod pokroviteljstvom Unione Italiana – Talijanska Unija, posvetiti čakavskom i fijumaskom govoru. U programu sudjeluju gosti: Duško Jeličić Dule, Francesco Squarcia, Sandro Bastiančić, Alida Delcaro, Ana Jelenović, Mirko Soldano, Darko Jurković Charlie, David Daniel, Nikol Car, Bartol Brusić, kvartet ČAbba te kćeri Christina i Romina. Koncert će se održati u okviru programske linije Ritam dvorišta ovogodišnjega 34. KKL-a, budući da je Udruga Kastafsko kulturno leto i svih proteklih godina, od njegovog samog početka, bila partner u organizaciji ČAnsonfesta. Cijena ulaznice u pretprodaji 10 €, a na dan koncerta 13 €.

cansonfest_2025_kastav_tiskovna__2_

Petak, 29. kolovoza od 20:30 sati rezerviran je za Crekvinu i Večer novih skladbi ovogodišnjega 21. Festivala čakavske šansone ČAnsonfest – Kastav 2025. Cijena ulaznica u pretprodaji iznosi 15 €, a na dan Festivala 17 €. U slučaju lošeg vremena program se seli u Boćarski dom Slavko Stanić u Kastvu.

ČAnsonfest će i ove godine imati produkcijsko-natjecateljsku koncepciju, budući da Festival radi na poticanju stvaranja novih skladbi.

Najbolje skladbe pristigle na Natječaj 21. ČAnsonfesta borit će se za pet novčanih nagrada Festivala, svaka u iznosu od 200 €: Nagrada za najbolji tekst, Nagrada za najbolju skladbu – ČAnsonu, Nagrada za najbolju interpretaciju, Nagrada publike i prestižno festivalsko priznaje Nagrada za najboljeg kantautora. Pored spomenutih nagrada koje dodjeljuje Festival, tradicionalno će Radio Istra dodijeliti Nagradu za najizvođeniju skladbu prošlogodišnjega jubilarnoga 20. ČAnsonfesta – Kastav 2024. te će se uručiti i Nagrada za najbolju zavičajnu ČAnsonu koju od 2018. godine dodjeljuje Pomorski radio Bakar, a koja će od ove godine nositi ime Nikola Luzer. Riječ je o Bakraninu, autoru stihova najpoznatije pjesme o Kastvu, Moj Kastav, koja po sadržaju također pripada skupini predivnih zavičajnih ČAnsona. Zanimljivo je napomenuti kako se ove godine navršava točno 50 godina od kako je skladba Moj Kastav prvi put izvedena, i to na Festivalu Melodije Istre i Kvarnera MIK 1975. u interpretaciji Marinka Mlačića. Nagradu Nikola Luzer za najbolju zavičajnu ČAnsonu će u ime Pomorskog radio Bakra objaviti i uručiti gospodin Nikola Petković, unuk Nikole Luzera.

Festivalsku Večer novih skladbi izravno će prenositi HRVATSKI RADIO – RADIO RIJEKA i HRVATSKI RADIO – RADIO PULA, a odgođeno HTV i KANAL RI.

Za naslovnicu omota albuma novih skladbi 21. ČAnsonfesta – Kastav 2025. korištena je fotografija detalja likovnog djela Malo misto (akril na papiru, 98 x 54 cm, 1983. godina) akademskog slikara Ante Kaštelančića iz Splita, dok su u knjižici korištene fotografije likovnih djela s Tematske likovne izložbe Urbane teme galerije Brešan iz Splita koja će u okviru Festivala biti postavljena u Galeriji Trojica u crkvici Sv. Trojice na trgu Lokvina u Kastvu od 27. kolovoza do 7. rujna ove godine.

cansonfest_2025_kastav_tiskovna__3_

Izdavač albuma novih skladbi 21. ČAnsonfesta – Kastav 2025. je Grafik studio Rijeka.

Organizator Festivala je Udruga Kanat – Kastav, suorganizator Hrvatsko društvo skladatelja ZAMP, a partner u organizaciji Udruga Kastafsko kulturno leto.

Pokrovitelji 21. ČAnsonfesta – Kastav 2025. su Grad Kastav, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Primorsko-goranska županija, Turistička zajednica područja Grada Kastva i Općine Klana i HUZIP.

Generalni sponzor: Montelektro d.o.o. – Kastav

Sponzori: Aitac d.o.o. – Kastav, bistro Loža – Kastav i restoran Kukuriku – Kastav

Medijski pokrovitelji su: Hrvatski radio – Radio Rijeka, Hrvatski radio – Radio Pula, Novi list, La voce del popolo, Kanal RI, Radio Istra, Radio Kastav, Radio Korzo, Pomorski radio Bakar, Radio Otok Krk, NOVINET.TV te portali Teklić, RI Prsten, PodUčkun.net i Torpedo.

Na ovogodišnjemu 21. ČAnsonfestu – Kastav 2025. bit će izvedeno 18 novih skladbi u izvođenju sljedećih interpreta:

1. ADIO SVITE MOJ – Erik Balija
glazba i stihovi Toni Pernić
2. BITI ĆE ČA BUDE – Francesco Squarcia
glazba Francesco Squarcia, stihovi Ljubica Bestulić-Stanković
3. BOGEYMAN – Valter Milovan Maer
glazba i stihovi Valter Milovan
4. JA ŽENA – Projekt Band +/– 60
glazba Nataša Klarić, stihovi Branka Kržik Longin
5. JUTRA RANO GREN – Martina Majerle
glazba i stihovi Zemir Delić
6. KAD SAD POGLJEDAN ZA SOBUN – Neven Barac
glazba i stihovi Neven Barac
7. MAGAR VA SNU – Mara Lukanović
glazba Robert Funčić, stihovi Jurjica Vesna Gržalja
8. MOJ GRAD – Zemir Delić
glazba i stihovi Zemir Delić
9. MOJA ARMUNIKA – Hrvoje Hegedušić
glazba Hrvoje Hegedušić, stihovi Ljerka Hegedušić
10. NA TEN BREGE – Sastav Kožne jakne
glazba Igor Lesica, stihovi Vjekoslav Alilović
11. NI TE AL JE TE – Andrina Frleta
glazba Smiljan Kirinčić, stihovi Vjekoslava Jurdana
12. PEZA NA DUŠE – Irena Grdinić i Viktor Peršić
glazba Duško Rapotec Ute, stihovi Robert Pilepić
13. PROFUMANO JUTRO – Davor Terzić
glazba Davor Terzić, stihovi Vesna Terzić
14. RUKE – Nevia Rigutto
glazba Igor Stanković, stihovi Ljubica Bestulić-Stanković
15. SRIĆA – Deborah Voncina Ivanić
glazba Francesco Squarcia, stihovi Ljubica Bestulić-Stanković
16. TISTI SAKRAMENSKI ĐEZ – Damir Vrbljanac i Igor Lesica
glazba i stihovi Damir Vrbljanac
17. U OVO VRIME LUDO – Lado Bartoniček
glazba i stihovi Lado Bartoniček
18. U PLAMENU LJUBAVI – Antonela Škuflić Savić
glazba Nataša Klarić, stihovi Ljubica Bestulić-Stanković

Ulaznice za Večer novih skladbi ovogodišnjega 21. ČAnsonfesta – Kastav 2025. po cijeni od 15 € su u pretprodaji, dok će na dan Festivala cijena ulaznice biti 17 €, a mogu se nabaviti na sljedećim prodajnim mjestima:

- Festivalski ured Kastafskega kulutrnega leta, Trg Matka Laginje 5, Kastav (tel.: 051/691 610) od ponedjeljka do petka od 10h do 13h i od 18h do 21h te subotom i nedjeljom od 18h do 21h ukoliko se održava program;
- Dallas Music Shop, Splitska 2a, Rijeka (tel.: 051/332 524 ili dms-rijeka@mars-music.hr) od 10h do 18h, subotom od 10h do 14h, nedjeljom i praznikom zatvoreno;
- Foto Revija, Užarska 28, Rijeka (tel.: 051/315 261, 091/526 04 34 ili fotorevijarijeka@gmail.com) od ponedjeljka do petka od 8h do 17h, subotom od 8h do 12h, nedjeljom zatvoreno;
- Benzinski servisi Petrol / Crodux;
- www.mojekarte.hr.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...