Neophodno je istražiti potrebe ruralnih žena u PGŽ, zaključak je Sjednice Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 09.03.2022

sjednica_za_ravnopravnost_spolova_pgz

U svijetu 35% rada u poljoprivredi obavljaju žene, a više od 70% njih nisu plaćene za svoje poslove i na neki način se to od njih i očekuje, istaknuto je na sjednici.

Rijeka - Povodom Međunarodnog dana žena održana je 20. sjednica Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova na temu “Status žena u ruralnim područjima PGŽ”. Navedenu temu predstavila je predsjednica upravnog odbora Lokalne akcijske grupe Terra Liburna Anđela Cvjetković, vlasnica Ranča Anđeli, predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Grada Opatije Klaudija Dokozić i vlasnica OPG-a za proizvodnju smart food proizvoda Iva Ćulumović.

Predsjednica Povjerenstva Gordana Saršon uoči sjednice čestitala je svim ženama Međunarodni dan žena. “Činjenica je da borba za ravnopravnost spolova u Hrvatskoj, Europi, a i u svijetu i dalje traje. U našem radu trudimo se razgovarati o pozitivnim primjerima i svemu onom što se tijekom godina uspjelo napraviti. Danas smo otvorili temu statusa žena u ruralnim područjima PGŽ-a i u skladu s temom pozvali smo današnje gošće koje će nam približiti primjere dobre prakse žena i što su na području Primorsko-goranske županije napravile te nam pokazati neke formule organiziranja koje nam je Europa svojevremeno ponudila kao mogućnost umrežavanja žena, a to su lokalne akcijske grupe”, rekla je Saršon.

Predsjednica upravnog odbora Lokalne akcijske grupe Terra Liburna Anđela Cvjetković istaknula je kako ženski posao nema nikada kraja i njihov rad je vrlo rijetko vidljiv te zbog njega ne mogu ostvariti svoja puna socijalna i mirovinska prava za sve stvari koje svakodnevno obavljaju.

“Od toga da nose na svojim plećima obitelji, ali isto tako i cijeli ruralni prostor sa svojim radom u poljoprivredi. U svijetu 35% rada u poljoprivredi obavljaju žene, a više od 70% njih nisu plaćene za svoje poslove i na neki način se to od njih i očekuje. U ruralnim prostorima u našoj županiji rekla bi da je najteže u Gorskom kotaru po pitanju nezaposlenosti, ali i otočne zajednice imaju neke svoje probleme. Neki prostori imaju snažne žene, gospodarski, politički, društveno aktivne i one nose tradiciju i kulturu dalje u svojim ruralnim područjima. Htjeli bismo njih istaknuti, a po mogućnosti pozvati Povjerenstvo da se sastane ponovno kada budemo imali bolje podatke s obzirom da istraživanja o potrebama ruralnih žena praktički nema u Hrvatskoj i posljednje je rađeno pred 11 godina te u njemu nema ispitanica iz Primorsko-goranske županije”, rekla je Cvjetković i predložila ponovni susret 15. listopada na Dan ruralnih žena i kada se prikupe podaci u okviru LAG-ova.

Predsjednica povjerenstva za ravnopravnost spolova PGŽ Gordana Saršon istaknula je kako je motivacija za ovu temu upravo nedavno usvajanje Strategije za poljoprivredu do 2030. godine u kojoj se država izjašnjava kako strategija u okvirima mjera poljoprivredne politike daje doprinos ciljevima smanjenja rodne nejednakosti u ruralnim područjima te se spominje kako je Hrvatska na rukovodećim pozicijama u poljoprivredi u gornjoj polovici rang liste europskih država.

“O tome kakve je zaista stanje Anđela Cvjetković je upravo spomenula. Nemamo dovoljno statističkih podataka, moramo se time baviti kao u ostalom i s puno drugih stvari kad se tiče ravnopravnosti žena i prava na sve ono što njima pripada”, rekla je za kraj Gordana Saršon.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...