Općina Viškovo nastavlja provoditi projekt "Za sretnije djetinjstvo"

Autor: Nikola Cvjetović 03.04.2025

senzorna_soba_16012025

Projekt „Za sretnije djetinjstvo“ u prve dvije godine trajanja bio je s 260 tisuća eura bespovratnih sredstava sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda.

Viškovo - Općina Viškovo je vlastitim proračunskim sredstvima nastavila financirati pružanje podrške djeci s teškoćama u razvoju, problemima u ponašanju te djeci slabijeg socijalno – ekonomskog statusa. Projekt „Za sretnije djetinjstvo“ u prve dvije godine trajanja bio je s 260 tisuća eura bespovratnih sredstava sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda. Nakon završetka EU financiranja, Općina Viškovo u proračunu je i ove godine osigurala 100 tisuća eura za nastavak provedbe uhodanih projektnih aktivnosti.

„Djeca koja su bila uključena u projekt kada smo ga počeli provoditi u ožujku 2021. godine imala su organiziranu stručnu podršku te su, prema riječima stručnjaka, ostvarila značajne pomake i vidljive rezultate. Budući da toj osjetljivoj skupini djece treba kontinuirana podrška jer je pravovremena podrška upravo u najranijim godinama života iznimno važna, odlučili smo sredstva za nastavak aktivnosti osigurati u općinskom proračunu, kako za prošlu godinu, tako i za 2025. godinu, ali i projekcijama za 2026. i 2027. godinu. Nakon provedenih postupaka javne nabave, sa stručnjacima su sklopljeni i Ugovori tako da s djecom i dalje rade dva psihologa, edukacijski rehabilitator, logoped, socijalni pedagog te sportski treneri za školu trčanja. Djeca se u projekt uključuju temeljem stručne procjene angažiranih stručnjaka i preporuke stručnih timova vrtića i/ili škola. Trenutno je 31 dijete uključeno u rehabilitacijski tim, 32-oje djece u mobilni tim, 10-ero ih polazi školu trčanja, a nekoliko djece je nažalost na listi čekanja. Ove aktivnosti predstavljaju svojevrsnu izvaninstitucionalnu podršku i nadstandard kojeg pružamo djeci s teškoćama u razvoju, problemima u ponašanju i djeci slabijeg socio-ekonomskog statusa. Nažalost, sustavna podrška djeci s teškoćama u razvoju u Hrvatskoj ne funkcionira kako bi trebala, ali smo mi odlučili „uzeti stvar u svoje ruke“ te roditeljima i djeci omogućiti kontinuiranu podršku. “, naglašava općinska načelnica Sanja Udović.

Rehabilitacijski tim čine psiholog, edukacijski rehabilitator s edukacijom iz senzorne integracije te logoped, a tim djeluje u prostoru senzorne sobe u sklopu osnovne škole Sveti Matej u Viškovu. Senzorna soba je uređena u sklopu projektnih aktivnosti 2021. godine. Stručna podrška uključuje individualne terapije i terapije u malim grupama. Osim rehabilitacijskog tima, formiran je i mobilni tim koji pruža psihosocijalnu podršku odlaskom na teren u dom djeteta, a čine ga psiholog i socijalni pedagog. U sklopu sportskih aktivnosti, djeca pohađaju školu trčanja i atletike koja se održava na igralištu OŠ Sveti Matej gdje su u sklopu projektnih aktivnosti uređene staza za trčanje i staza za skok u dalj.

O iskustvima u projektu „Za sretnije djetinjstvo“ iz prve ruke govore i roditelji nekih od polaznika s čijom su djecom radili stručnjaci različitih profila. Otac dvoje djece koji su uključeni u projekt, za aktivnosti ima samo riječi hvale.

„Stariji sin koji pohađa 8. razred i u projektu je od samog početka odnosno još od svog petog razreda, a mlađa kćer koja je sad u 5. razredu uključena je u projekt ove godine. Naime, oboje djece imaju problem s praćenjem nastavnog programa i svladavanja gradiva jer imaju dijagnosticiranu disleksiju. Djeca idu redovito dva puta mjesečno školskom logopedu u osnovnu školu Kozala jer škola u Viškovu nema logopeda. Unatoč svim problemima koje djeca i ja kao roditelj imamo, od ovoga projekta u svim ovim godinama smo dobili nevjerojatnu pomoć u obliku truda dvije stručnjakinje koje svaki tjedan dolaze i rade nekad i više nego što trebaju s djecom da im pomognu savladati školsko gradivo, a s tim i bolje pripreme za život danas sutra. Njihov cilj nije naučiti dijete neku lekciju nego pomoći djetetu kako da uči“, kaže otac dvoje djece.

Zadovoljstvo projektom izrazila je i majka devetogodišnjeg dječaka s poteškoćama u govoru, pažnji i koncentraciji.
„Moje dijete pohađa terapije kod edukacijskog rehabilitatora i logopeda čiji su trud i stručnost donijeli vidljive rezultate. Moje dijete s terapija odlazi s osmijehom i s veseljem im se vraća. Njihov rad, ne samo da pomaže djeci u svladavanju izazova, nego im daje i samopouzdanje te osjećaj prihvaćenosti. Smatram da je ovaj projekt jako koristan i od velikog značaja te da ga treba nastaviti, jer nažalost sve više djece treba takvu podršku“, kaže majka devetogodišnjeg dječaka.

Svoje iskustvo iznijela je i majka 6-godišnjaka koji je u projekt „Za sretnije djetinjstvo“ uključen treću godinu u nizu.
„Dijete ima govorno – komunikacijskih teškoća s elementima autizma. Dječaku je prije uključenja u projekt govor bio slabije razvijen. U početku je uključen u terapiju psihologa i edukacijskog rehabilitatora, a kasnije i logopeda. Dječak je svih super prihvatio i svi stručnjaci su obavili izvanredan posao. Dječak vrlo rado odlazi na terapije. Od uključenja u projekt dječak je mirniji, samostalniji, zadatke izvršava bez problema, prati upute, a govor je puno napredovao. Hvalevrijedan projekt Općine Viškovo i veliko hvala svima na suradnji i podršci koja nam je pružena. Posebno hvala svim stručnjacima koji s tolikom ljubavlju pristupaju svakome pojedincu“, zaključila je majka šestogodišnjaka.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...