Peticijom protiv prometne izoliranosti Gorskog kotara

Autor: Nikola Cvjetović 09.07.2022

wp-content/uploads/2018/11/%C5%BDupan-Komadina-Potrebna-dodatna-ulaganja-u-Gorski-kotar-kako-bi-se-sprije%C4%8Dila-dodatna-depopulacija.jpg

Peticiju je pokrenula Grupa građana Gorskog kotara „s ciljem uspostavljanja javnih autobusnih i željezničkih prometnih linija koje su usklađene s realnim potrebama žitelja Gorskog kotara kako bi djeca ostvarila pravo na obrazovanje, radnici pravo na rad, a stariji i onemoćali na kvalitetnu zdravstvenu skrb“.

DELNICE - Gorski kotar, zeleno srce Hrvatske, prometno je sve izoliranije od Rijeke, županijskog središta i Delnica, goranskog administrativnog središta, a posebno u vidu dnevnih migracija, kaže Grupa građana Gorskog kotara koja je zbog toga pokrenula online peticiju „kojoj je cilj uspostaviti javne autobusne i željezničke prometne linije koje su usklađene s realnim potrebama žitelja Gorskog kotara kako bi djeca ostvarila pravo na obrazovanje, radnici pravo na rad, a stariji i onemoćali na kvalitetnu zdravstvenu skrb“.

U peticiji detaljno objašnjavaju zbog čega pokreću peticiju te koji su to problemi s kojima se Gorani susreću:

Problemi s kojima se suočavaju goranska djeca: Želi li bilo koje dijete koje živi u Gorskom kotaru svakodnevno putovati u županijsko središte Rijeku iz, primjerice, Fužina kako bi došlo do svoje srednje škole na vrijeme, to ne može učiniti. Prvi autobus polazi u 8 sati iz Fužina, a vlak polazi u 5.25 sati. Isto tako, ako želite da se vaše dijete vrati u Fužine ili bilo koje drugo mjesto u Gorskom kotaru nakon škole, to isto nije u mogućnosti učiniti. Dijete mora izostati zadnja dva do tri sata s nastave ili roditelj mora doći po dijete u školu, što svakom roditelju nije moguće učiniti. Dodatne izvanškolske aktivnosti i edukacije za djecu također nije moguće ostvariti. Svaka obitelj koja ima srednjoškolca mora svoje dijete upisati u učenički dom, što nema smisla jer su, primjerice, Fužine udaljene svega 20-ak minuta od Rijeke, a i ostatak Gorskog kotara na manjoj je udaljenosti od Rijeke.

Problemi s kojima se suočavaju umirovljenici: Sa sličnim problemima se suočavaju umirovljenici. Primjerice, ako žele doći do doktora kako bi ostvarili zdravstvenu skrb, ili moraju čekati na prijem satima ili, pak, moraju moliti nekog od žitelja da ih odveze na vrijeme kod liječnika specijalista.

Problemi s kojima se suočavaju radnici: Radnici koji žive primjerice u Fužinama, a rade u Rijeci, do svog posla ne mogu doći na vrijeme niti se s istog mogu vratiti doma bez vlastitog automobila, što je danas nemoguće imati, posebno ako radnik ima minimalnu plaću. Znači, najosjetljivije skupine radnica i radnika ne mogu živjeti u Gorskom kotaru i raditi u Rijeci. Prometna izoliranost onemogućuje kvalitetnu zdravstvenu skrb, umanjuje prava, generalno smanjuje kvalitetu života svih žitelja u Gorskom kotar te negativno utječe na demografsku sliku ovog kraja.

Na prvoj radionici o mikroregiji Gorski kotar koja se održala 16. svibnja 2014. godine u sklopu razvojne strategije PGŽ-a za razdoblje od 2014. do 2020. godine, koju je proveo „Zavod za prostorno uređenje Primorsko goranske županije” konstatiran je razvojni problem i potreba poticanja linijskog prijevoza. Istu problematiku naveo je i LAG Gorski kotar u Lokalnoj razvojnoj strategiji za razdoblje od 2014. do 2020. godine. U listopadu 2021. godine izlazi „Plan razvoja Gorskog kotara 2021. do 2027. godine s analizom stanja”. Zaključak je izlaz u prijevozu po potrebi. Tromost sustava i nezainteresiranost nadležnih institucija, posebno Primorskog-goranske županije očituje se u činjenici da je problem detektiran još 2014. godine, i do danas nije riješen.

Ping-pong loptica koju Županija koristi na relaciji s državom, kazuje nam kako nema istinske volje kojom se želi pomoći građanima Gorskog kotara. Prema svim informacijama s kojima do sada raspolažemo, nema impulsa i niti volje da se problem u skoro vrijeme riješi“, zaključuje Grupa građana Gorskog kotara te moli građane da svojim potpisom podrže njihovu peticiju.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...