Plovanić vina iz Kastva predstavili nove etikete
Autor: Nikola Cvjetović 20.01.2025
- Napravili smo sjajno vino. Belica MI2 ima sve karakteristike vrhunskoga vina na koje smo izuzetno ponosni i vrlo je iskoristivo u gastronomiji što u konačnici i jest najvažnije, rekao je chef Nenad Kukurin.
Kastav - Mala, ali iznimno značajna, inovativna i proaktivna kastavska vinarija Plovanić vina predstavila je u Kastvu medijima nova dva vina čime je svoju vinsku paletu proširila na sedam vina. Belica MI2 i Pjenušac Amfora 365 nove su vinske zvijezde Kastavštine, Kvarnera i hrvatske vinske scene. Vina su predstavili vlasnici vinarije iz obitelji Rubeša – Dejan, Đurđica i Ivana, te višestruki sommelierski prvak Hrvatske i direktor hotela i restorana Bevanda Klaudio Jurčić, enolog i suradnik na Fakultetu Biotehnologije i razvoja lijekova Tomislav Pavlešić i chef Nenad Kukurin, začetnik hrvatskog slow fooda i vlasnik hotela i restorana Kukuriku u Kastvu.
Belica MI2 kupaža je šest sorti – verdića, mejskog belog, jarbole, brajkovca, divjake i malvazije. Posebnost ovog vina, nastalog kao zajednički projekt vinarije Plovanić i poznatog kastavskog chefa Nenada Kukurina, njegova je kompleksnost i novi pogled na domaću autohtonu belicu, koja je u ovoj ediciji dobivena fermentacijom na vlastitim kvascima i dužom maceracijom. Vino je jednu godinu dozrijevalo u rabljenim barrique bačvama, a od ovoga tjedna dostupno je za kušanje i kupnju u prostorijama vinarije Plovanić vina u Kastvu.
Pjenušac Amfora 365 ozbiljan je pothvat i svakako nova zvijezda ove kastavske vinarije nastao kao zajednički projekt vinarije Plovanić vina i enologa Tomislava Pavlešića. Pjenušac je dobiven klasičnom metodom vrenja u boci od sivog pinota koji je 8 mjeseci maceriran u amforama i zatim 2 godine u drvenim bačvama. Odležan je 2 godine na vlastitim kvascima, a ostatak neprovrelog šećera svrstava ga u brut pjenušce. Pjenušac Amfora 365 također je dostupan za kušanje i kupnju u prostorijama vinarije Plovanić vina u Kastvu.
Dizajn novih etiketa potpisuju Marino Krstačić Furić i Ana Tomić.
- Hvala mojoj obitelji koja izdržava i podržava moje lude zamisli. Hvala Gradu Kastvu, turističkoj zajednici Kastva i Udruzi Belica koji nas podržavaju u našem razvoju. Hvala i Primorsko – goranskoj županiji, Turističkoj zajednici Kvarnera i Udruženju Kvarner Wines na snažnom naglašavanju važnosti proizvodnje i promocije vina od autohtonih sorti. Moj kum Nenad Kukurin i ja napravili smo vino po našem guštu i tako je nastala Belica MI2, dok je Pjenušac Amfora 365 svojevrsni omaž Gradu Kastvu koji je nastao u suradnji s enologom Tomislavom Pavlešićem, naglasio je prilikom predstavljanja svojih novih vina Dejan Rubeša.
- Napravili smo sjajno vino. Belica MI2 ima sve karakteristike vrhunskoga vina na koje smo izuzetno ponosni i vrlo je iskoristivo u gastronomiji što u konačnici i jest najvažnije, rekao je chef Nenad Kukurin te dodao 'ako mora sažeti opis ovih vina rekao bih da su ovo iskrena hipsterska vina koja će zasigurno pronaći put do modernih ljubitelja posebnih vina i svakako ih preporučujem za kušanje i uživanje'.
Belica MI2 je zlatno žute boje, intenzivnog i kompleksnog mirisa, na bijeli papar, drvo te zrelije voće poput breskve, jabuke, korice naranče te herbalnih nota mediteranskog bilja. Na nepcu je suho, koncentrirano i punijeg tijela, osjeti se prisutnost finih tanina djeluje mekano i zaokruženo a preporučio bih ovo vino uz rižoto s kvarnerskim škampima i tjesteninom s tartufima.
Pjenušac Amfora 365 je duboke narančaste boje, vrlo sitnih mjehurića, bogato i kompleksno. Naglašenih tercijarnih aroma na sušene smokve, pečene jabuke, marcipana, arancine, sušeno mediteransko bilje poput timijana i origana, u okusu koncentrirano primjetna prisutnost tanina, u finišu dolaze do izražaja fini sočni kremasti perlaž te lagana orašasta nota. Ovo bih vino poslužio uz tvrdi sir, domaću jetrenu paštetu, domaći pršut, pancetu i tvrdu salamu (ne dimljeno), ali i uz beefsteak i povrće sa žara.” rekao je sommelier Jurčić.
- Izuzetna vina koja nije bilo nimalo jednostavno napraviti. Belica je sazrijevala na vlastitim kvascima i grožđe je ovom vinu dalo najbolje što je moglo dati. Izuzetno i rijetko je pak susresti pjenušac od vina iz amfore, dakle jantarni pjenušac. Svakako su ova vina upisala velikim slovima ovu malu vinariju u enciklopediju hrvatskog vinarstva, naglasio je Pavlešić.