[RAZGOVOR] Lara Jelenc, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Rijeci: Moj put je da budem okružena mladim ambicioznim ljudima koji žele učiti i napredovati

Autor: Nikola Cvjetović 18.03.2024

Lara_Jelenc

Manji postotak studenata doista zna što žele u životu, slijede svoje snove i za nekoliko godina vam se jave iz Dubaija, Washinton DC-a, Kine ili pohvale na LinkedIn-u s jako dobro pozicijom. U njima se to vidjelo čim smo krenuli sa predavanjima. Isto tako volim svjedočiti transformacijama studenata bilo na prijediplomskoj ili poslijediplomskoj razini. Na početku je stvar šoka, nezainteresiranosti, nevjerice, a tijekom semestra topi se strah, predrasude, dolaze novi oblici motivacije i na kraju završava sa spoznajom kako je to zaista trebalo doživjeti, osjetiti i spoznati, kazala je Jelenc.

Opatija - Na Ekonomskom fakultetu u Rijeci u siječnju ove godine otvorena je prva Akademija za žene poduzetnice u Hrvatskoj, a njezina voditeljica je prof. dr. sc. Lara Jelenc, Opatijka i redovna profesorica na Ekonomskom fakultetu u Rijeci.

Tko je Lara Jelenc? Što biste rekli o sebi?

To je teško pitanje i svakih nekoliko godina se odgovor na to pitanje mijenja. U ovoj fazi života Lara je multipraktik koji funkcionira na x frontova i uživa u svakom od njih. Funkcija multipraktika je žongliranje između uloga koja je svima jako dobro poznata. Ma, mislim da je to faza središnjeg dijela života, kad je najaktivnije, svi jako dobro poznaju. Imam privilegiju da se igram sa dvoje male djece koji doslovce rastu od ljubavi i spoznaju sve one divne detalje života. Vesele se suncu, pogledu i zagrljaju. I naravno stalnom pitanju, kako to? Što je to? Kako se to zove? Sad se veselim trenutku kad se igramo, na pijesku, na podu i ne gledamo na sat. Sada si to u ovoj fazi života mogu priuštiti i (konačno) ponovno se igrati. Djeca su dobri učitelji strpljivosti, fokusiranosti i posvećenosti. Traže sve i to odmah sad. I da traje. Veselim se skakanju po lokvama - kao mama od Pepe Pig. Imam sreće da uživam na poslu koji radim i da nudi jako puno mogućnosti za rast i učenje. Uz stalne nove Pravilnike i nova regulacije, mislim da to treba shvatiti kao posao na kojem stalno učiš nove stvari, stalno susrećeš mlade ljude od 20-tak godina, pratiš kako se svijet razvija i netko te još plaća za to. Svatko ima svoj put i moj je da budem na nekoliko frontova/područja istraživanja i da sam okružena mladim ambicioznim ljudima koji žele učiti i napredovati.

Predajete predmete vezane uz poslovanje, upravljanje, marketing, poslovne strategije... Kako stići do poslovnog uspjeha, što smatrate presudnim? Što je najvažnije - ideja, rad, marketing?

Predajem na Fakultet od trenutka kad sam završila studij i malo prije. Najprije kao demonstrator, a onda kao znanstveni novak, asistent, docent i sad profesor. Netko bi rekao da je to stalno isti posao, a kad dođe kod nas raditi shvati da postoji konkurencija Big Brotheru - fakultet. Kod nas je dinamično, promjene su stalne iako ih iniciramo kod studenata, a ponekad prisile i nas da se mijenjamo. Studenti danas se svakih dvije-tri godine malo mijenjaju, a svakih četiri godine ispred sebe imate u potpunosti drugačiji profil dvadesetogodišnjaka. Mijenjaju se vrijednosti, selektira pažnja, smanjuje koncentracija, ali strast prema temama koje ih (ne)zaokupe je stalna. Na početku svakog predavanja imate 15 minuta njihove pažnje, ako ste neuspješni oni imaju drugi oblik zabave- mobitel i više vas ne slušaju ostatak predavanja. A drugi put više neće ni doći. A za par tjedana nitko više neće ni doći na predavanje. Reakcije se brzo šire, dojam se stječe na početku, kredibilitet vam daruju na samom početku. Nakon toga ne pratimo mi samo studente, prate oni i vas - jeste li pouzdani i jeste li odgovorni?
Što se tiče poslovnog uspjeha nema jednog faktora nego kombinacija koja se poput sazviježđa zvijezda poklopi ili ne. Prije je bilo dosta imati resurse, informaciju ili kupce, a sve ostalo se moglo nadoknaditi, a sada moraš zaista imati konkurentsku prednost i to onu dinamičku sposobnost koja ti omogućava da budeš konkurentan ne samo danas, nego i u budućnosti. Svijet je s jedne strane postao prekompleksan, zahtjeva ispunjenje jako puno kockica, djelatnosti, dozvola, pravila, računa, ovlasti, a s druge strane imamo jako snažnu potrebu da inoviramo ponovno zeleno, održivo, osobno i individualizirano. Čovjek je toliko standardizirao brojne usluge, kupovine, proizvode, a s druge strane toliko jako teži ostvarivanju onog individualnog, ekološkog, jedinstvenog i neponovljivog. Marketing je uvelike pomogao u promociji ideja, komunikaciji oko zadovoljenje potreba i širenju informacija. U nekoj fazi može poprimiti dosta negativne konotacije i oblike manipulacije, dok s druge strane pomaže u razumijevanju onoga što mi zapravo želimo: da budemo sretni kao i ljudi oko nas, da budemo zadovoljni, da pripadamo negdje, da ostvarimo nešto u životu.


Jesu li danas studenti zahtjevniji? Da li je digitalna revolucija, brz protok informacija doveo profesora u nezavidan položaj? Kakav je vaš osobni pristup studentu?


Kod mene su godinama bili demonstratori studenti sa najmanjim prosjekom ocjena koji su bili izrazito sposobni i kasnije uspješni poduzetnici. Isto tako volim one ambiciozne i one s velikim talentom koji su jako nezainteresirani na početku semestra. Na prvom predavanju odmah vidite u očima studenata je li se zaiskrilo, jesu li tu zbog znanja, ocjene ili samo da malo prikrate popodne. Manji postotak studenata doista zna što žele u životu, slijede svoje snove i za nekoliko godina vam se jave iz Dubaija, Washinton DC-a, Kine ili pohvale na LinkedIn-u sa jako dobro pozicijom. U njima se to vidjelo čim smo krenuli sa predavanjima. Isto tako volim svjedočiti transformacijama studenata bilo na prijediplomskoj ili poslijediplomskoj razini. Na početku je stvar šoka, nezainteresiranosti, nevjerice, a tijekom semestra topi se strah, predrasude, dolaze novi oblici motivacije i na kraju završava sa spoznajom kako je to zaista trebalo doživjeti, osjetiti i spoznati. Jedan od oblika poučavanja je međunarodni zaista globalni virtualni projekt x-culture. Već devet godina provodimo timsko rješavanje realnog problema u odabranim poduzećima i svaki naš student ima tim od međunarodno odabranih članova sa svih kontinenata. Naravno, cijena ovog iskustva je mnogo neprospavanih noći zbog razlika u vremenskim zonama, kulturoloških razlika, konflikata i nerazumijevanja timskog rada i njegove dinamike. Studenti nikad ne napusti klupe u Rijeci, a tijekom semestra je ostvario doista međunarodno iskustvo.



U Rijeci je nedavno otvorena prva Akademija za žene poduzetnice u Hrvatskoj. Koji je cilj akademije?

U siječnju ove godine otvorili smo prvu Akademiju za žene poduzetnice u Hrvatskoj – AWE Croatia 2024. Na inicijativu i uz financijsku potporu Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu kolegica izv.prof.dr.sc. Ana Marija Sikirić Simčić i ja dobili smo povjerenje i priliku da upravo mi organiziramo takav program. Ponosni smo, želimo da organiziramo mjesto za žene poduzetnice koje će im ponuditi osnovna znanja iz područja poduzetništva, mentorsku podršku, konkretne odgovore tijekom on-line susreta i suradničku podršku. Ove godine fokus je bio na ženama iz ruralnih dijelova Hrvatske koje se bave zelenim ili digitalnim poduzetništvom. U tijeku je Akademija i mogu reći da je izrazito interesantno sudjelovati ovaj put u transformacijama žena poduzetnica u osnažene žene i pomoći im u umrežavanju. Upravo je pokretanje Akademije pokrenuo i brojne formalne i formalne razgovore o ženama poduzetnicama i sad nakon nekoliko mjeseci urodilo plodom sljedeće inicijative. Naime, ukazala se potreba za ujedinjavanjem i umrežavanjem udruga žena poduzetnica cijele Hrvatske kako bi ujedinjeni u platformi mogli snažnije nastupiti sa zahtjevom pokretanja izrade strategije ženskog poduzetništva za sljedeći period. Naime, aktualna strategija ženskog poduzetništva odnosi se na razdoblje 2014.-2020. i trenutno ne postoje aktivnosti usmjerene na osmišljavanje novog strateškog ciklusa. Isto tako platforma udruga žena poduzetnica učinila bi razliku u zahtjevima koji su važni za žene. Ujedinjene smo jače - zar ne? Inicijativu je pokrenula dr.sc. Alida Perkov, BPW Pula, a ja ću preuzeti koordinaciju na području Hrvatske. Bit će to jedna zanimljiva inicijativa. Volim kad se pokretanjem jednog projekta počinju otvarati nove prilike i mogućnosti za budućnost.

Kada znamo da je žena podjednako uspješna na svim poljima za nju kažemo "žena, majka, kraljica". Poslovno ste uspješni, a od nedavno i majka dvoje male djece... Kako usklađujete sve obaveze, imate li slobodnog vremena i kako ga provodite?

U jednom trenutku shvatiš da se na poslu odmaraš od posla kod kuće, a kod kuće od posla. A noć je da se odmore oči. Slobodnog vremena nemam. To je uobičajen ritam koji je cijena za sve one dječje osmjehe koje dobiješ tijekom dana ili usred noći.


Postoji li recept za sretan život - koji bi bio Vaš?

Mislim da ne postoji recept. Postoji samo život. Netko živi sretno, netko nesretno, a netko se tijekom života pokušava učiti veselo živjeti. Ili barem sa smiješkom prihvatiti ono što dolazi u život.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...