Riječki gradonačelnik na Svečanoj sjednici Grada Pazina kojom je obilježena 80. obljetnica donošenja Pazinskih odluka
Autor: Marina Pauletić 14.09.2023
Za ustanak u Istri predsjednik Milanović rekao je, pak, kako je imao karakter oružane pobune koji je bio dobar, opravdan i plemenit.
Pazin - Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Grada Pazina, uz prisustvo predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, u koncertnoj dvorani Spomen doma sjedinjenja i slobode obilježena je 80. obljetnica donošenja Pazinskih odluka o sjedinjenju Istre, Rijeke, Zadra i otoka s domovinom Hrvatskom.
Uz Predsjednika, službenom djelu programa prisustvovali su gradonačelnica Suzana Jašić i njezin zamjenik Dragan Družeta te predsjednica Gradskog vijeća Enna Peroš i vijećnici/ce. Među brojnim uzvanicima bili su ministrica kulture i medija Republike Hrvatske i izaslanica predsjednika Vlade Nina Obuljen Koržinek, savjetnica za ljudska prava i civilno društvo u Uredu predsjednika Republike Hrvatske Melita Mulić, župan Istarske županije Boris Miletić, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Pazin Milan Antolović, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Franjo Habulin, brojni istarski gradonačelnici i načelnici općina Pazinštine kao i riječki gradonačelnik Marko Filipović, zatim državni tajnik Ivan Bubić, primorsko-goranski dožupan Petar Mamula, predsjednik slovenske antifašističke udruge Marijan Križman i predsjednik istarske udruge antifašista Branko Oplanić, predstavnici mjesnih odbora Pazina, državnih i lokalnih službi, ustanova, sudova, policije, političkih stranaka, Crkve, udruga i javnog, političkog i društvenog života Pazinštine te maturanti Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile iz Pazina.
„Ovo je jedan od najvažnijih datuma u hrvatskoj povijesti 20. stoljeća. On je simboličan, on je i jedan važan korak u ostvarenju želje jednog naroda, našeg naroda, hrvatskog naroda da živi zajedno u istoj državnoj zajednici“, poručio je u prigodnom obraćanju predsjednik Milanović.
Govorio je i o povijesti Istre te kazao kako su u Istri Hrvati stoljećima živjeli s Talijanima i drugim Slavenima, bez etičkog nasilja te da je sve pokvario dolazak Talijana na vlast nakon Prvog svjetskog rata.
„Pazinske odluke, donesene prije osamdeset godina pisali su, formulirali isključivo komunisti, ljudi iz Istre u okviru istarske komunističke partije i imaju u stvari karakter oružane pobune. Napravili su to prije odluka ZAVNOH-a”, naglasio je Predsjednik i podsjetio kako se u proglasu niti jednom jedinom riječju ne spominje Jugoslavija, već hrvatska braća, domovina.
Za ustanak u Istri predsjednik Milanović rekao je, pak, kako je imao karakter oružane pobune koji je bio dobar, opravdan i plemenit, ali da je talijanska zajednica morala platiti ogromnu cijenu da bi se naše želje ostvarile.
Izuzev hrabrih Pazinskih odluka o sjedinjenju s Hrvatskom iz 1943. godine, nakon kojih je slijedila njemačka ofenziva u Istri, predsjednik Milanović je naglasio važnost konačnog oslobađanja Istre i drugih krajeva, kao i ulaska jugoslavenskih trupa, mahom dalmatinskih brigada (20. divizija), u Trst prije savezničkih snaga što je bilo presudno za kasnije priključenje Istre domovini putem mirovnih konferencija. Spomenuo je važnost svećenika Bože Milanovića, narodnjaka Joakima Rakovca, braće Drndić, ali i ostalih istarskih komunista koji su u najvećem broju predvodili ustanak u Istri.
„Pazinske odluke možemo nazvati krunom zajedničkih i dugogodišnjih napora u borbi istarskih narodnjaka i narodnjački opredijeljenog svećenstva tijekom 19. i početak 20. stoljeća, a potom kroz prvu polovicu 20. stoljeća kroz zajedničku borbu s antifašistima i komunistima te narodom Istre koja je rezultirala Pazinskim odlukama i svime onime što je nakon kapitulacije Italije uslijedilo, sve do 1947. godine. Ovdje zahvalnost dugujemo i borcima iz drugih dijelova Hrvatske koji su se pridružili u borbama za oslobođenje Istre od nacista 1945. godine“, rekla je uvodno u svom govoru gradonačelnica Suzana Jašić. Naglasila je važnost školstva u povijesti za podizanje i održavanje narodne svijesti i napretka, te iskoristila priliku da ponovo naglasi financijske poteškoće pazinske osnovne škole, najveće u Hrvatskoj, kojoj država nedovoljno financira školski prijevoz i ostale troškove.
Projekti urbane obnove
Pohvalila je i suradnju s Ministarstvom regionalnog razvoja pri pripremi gradova za ITU mehanizam i projekte urbane obnove koje intenzivno pripremaju (autobusni kolodvor i knjižnicu, rekonstrukciju centra grada, izgradnju centra za djecu i roditelje te centre inkubacije i razvoja različitih djelatnosti poput IT-a, kulturnih i kreativnih industrija i hrane). Ipak, Ministarstvu regionalnog razvija poručila je i kako Pazinu nepravedan index razvijenosti ubija.
Pohvalila je također i suradnju s Ministarstvom kulture kroz različite projekte i potpore, od obnove zvonika, preko kulturnih programa i izgradnju dodatnih kapaciteta državnog arhiva na Bertošima te je poručila kako nas Pazinske odluke trebaju inspirirati da radimo zajedno kako bismo izgradili društvo koje će naši potomci naslijediti s ponosom.
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, rekla je u svom obraćanju kako je Politički manifest, koji je prije 80 godina donio NOO za Istru odražava stoljetnu i iskrenu težnju istarskih Hrvata da Istra bude pripojena hrvatskoj matici.
Predsjednica pazinskog Gradskog vijeća Enna Peroš pozvala je sve prisutne da minutom šutnje odaju počast antifašističkim borcima, žrtvama fašističkog terora, kao i svim stradalim borcima Domovinskog rata, dok su u svojim govorima predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Pazin Milan Antolović i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Franjo Habulin, dali pregled povijesnih zbivanja tih godina te su naglasili njihove vrijednosti koji su temelj hrvatske državnosti.
Nakon svečanosti, otvorena je izložba „Sloboda narodu“ u organizaciji Povijesnoga i pomorskog muzeja Istre – Museo storico e navale dell’Istria, Istarske županije i Pučkog otvorenog učilišta u Pazinu. Kroz izložbu je uzvanike proveo Gracijano Kešac, ravnatelj Povijesnog i pomorskog muzeja Istre.
Prije početka svečanog obilježavanja, delegacija Grada Pazina prisjetila se svih stradalih boraca antifašističkog rata u Istri i svijetu, žrtava fašističkog terora i svih stradalih u Domovinskom ratu te je položila vijenac na spomen ploču zgrade u kojoj su donijete povijesne odluke o sjedinjenju Istre s maticom Hrvatskom, a u spomen na sve žrtve rata položen je vijenac i zapaljene su svijeće na središnjem križu gradskog groblja „Moj mir“.