Sanja Udović: Hrvatsko stanovništvo stari, gradovi ostaju potpuno bez djece! To je crna hrvatska realnost!
Autor: Nikola Cvjetović 13.07.2022
Klub Socijaldemokrata traži od Predlagatelja da ODMAH digne kroz predloženo zakonsko rješenje naknadu zaposlenim i samozaposlenim roditeljima djeteta s težim smetnjama u razvoju, koji koristi pravo na dopust radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju do osme godine djetetova života i da prekine stalnu diskriminaciju roditelja i djece s invaliditetom.
Zagreb/Viškovo - Sanja Udović u ime Kluba socijaldemokrata u Saboru je raspravljala o prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama.
Kao i u mnogim drugim slučajevima, tako i u ovom prevažnom Zakonu, kako ističe Udović hrvatska Vlada kasni s prijedlogom Zakona i provedbenih akata i što je najgore, mjere koje predlaže nisu sveobuhvatne i neće pomoći demografskom oporavku Hrvatske. Priopćenje donosimo u nastavku...
Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama je upućen u raspravu po hitnom postupku iako je bilo i više nego dovoljno vremena da se uskladi s EU direktivom i da se kroz savjetovanje s javnošću pripreme kvalitetne izmjene, odnosno donese novi Zakon uvažavajući primjedbe široko zainteresirane javnosti za ovu temu. Naime, Vlada Republike Hrvatske konstantno kasni s pripremom prijedloga Zakona i provedbenih akata pa od usvajanja strategija, planova i politika prođe previše vremena. Tako je i s obiteljskim politikama u koje spada i ovaj Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama. Analitička podloga za izradu Nacionalne razvojne strategije RH do 2030. godine je pripremljena još tijekom 2019. godine. U njoj je dana kvalitetna ocjena postojeće situacije u RH i svojevrsne preporuke kroz primjere dobre prakse u ostalim europskim zemljama. Hrvatsko stanovništvo stari! Prazne se dijelovi Hrvatske! Neke općine i gradovi ostaju potpuno bez djece! To je crna hrvatska realnost! Mjere koje Vlada poduzima nisu sveobuhvatne i to je veliki problem. Da bi Hrvatska riješila posljedice demografskih promjena i povećala stopu fertiliteta mora paralelno provesti puno više mjera obiteljske politike. To ne smije čekati. Povećanje zaposlenosti i djelotvorne mjere za povećanje stope fertiliteta kao što su politike roditeljskog dopusta, obiteljski doplatak, rani predškolski odgoj i obrazovanje za djecu mlađu od tri godine su nužne kako bi se učinili minimalni pomaci. Kako bi se žene koje su zaposlene ili samozaposlene odlučile uz poslovne obveze i na one obiteljske, potrebno im je osigurati kvalitetnu ekonomsku zaštitu, ali i omogućiti im ravnopravnost u poslovnom i obiteljskom okruženju. U Hrvatskoj su javna ulaganja u obitelj i dalje niska i ne potiče se ravnomjerna raspodjela obveza u obitelji.
Nove mjere koje se predlažu zapravo neće pomoći demografskom oporavku Hrvatske. Primjerice, ovim mjerama 30% žena koje imaju veću plaću od novo propisane naknade neće dobiti naknadu svoje plaće u 100% iznosu već bi se na roditeljskom dopustu trebale zadovoljiti s nekoliko tisuća kuna manje mjesečnih primanja. Mahom se radi o visokoobrazovanim ženama koje su ulagale u svoje obrazovanje, kasnije su pristupile na tržište rada i samim time se kasnije i odlučuju na majčinstvo. Na njih ova mjera sigurno ne djeluje poticajno. Neću niti govoriti o samozaposlenim ženama koje su se izložile poduzetničkom riziku i koje mahom ostvaruju dohodak na način da nemaju zaposlenih osim sebe. One su ili prisiljene zatvoriti svoju djelatnost ili se na posao vratiti vrlo brzo nakon rođenja djeteta, a na prste jedne ruke možemo nabrojati vrtiće u Hrvatskoj koji su u mogućnosti primati djecu staru šest mjeseci. Za nezaposlene žene također je potrebno osigurati naknadu koja će pratiti životne troškove, a ovaj Zakon to ne nudi.
Što se tiče očinskog dopusta, nije nam valjda Europa trebala reći što činiti. Očito jest. Ali mi opet gledamo kako to učiniti minimalnim pa ćemo s ovih deset dana očinskog dopusta biti na začelju europskih zemalja.
Klub zastupnika Socijaldemokrata je još u studenom prošle godine kroz svoj prijedlog Zakona o Izmjenama i dopunama Zakona htio ukazati na nepravedan položaj u kojem su roditelji koji koriste dopust radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju do navršene osme godine djetetova života. Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama zadnji je put mijenjan 1. travnja 2020. godine kada su se izmjene odnosile na povećanje materijalnih prava korisnika novčanih potpora za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta. Vezano uz pravo korištenja dopusta radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju do navršene osme godine djetetova života, Zakon je zadnji puta mijenjan prije punih 5 godina kada je povećan iznos novčane naknade za puno radno vrijeme sa 65% na 70% proračunske osnovice mjesečno. Konkretno, kada roditelj koristi pravo na dopust radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju novčana naknada za puno radno vrijeme prema važećem Zakonu iznosi, sramotnih 2.328,20 kn. Vlada je naš prijedlog minimalnog povećanja naknade odbila. To je bilo u studenom prošle godine. Sada više od pola godine kasnije, godine u kojoj troškovi hrane i energenata enormno rastu, kada se svi boje za svoju egzistenciju, u ovom zakonskom prijedlogu ovu skupinu roditelja, roditelja djece s težim smetnjama u razvoju jednostavno se stavlja na čekanje. Taj članak se ne mijenja. Oni s bolesnom djecom, djecom s težim smetnjama u razvoju valjda mogu preživjeti s 2.328,20 kn. Mogu platiti režije, najam stana, hranu, kućanske potrepštine, osigurati sve ono što je njihovom djetetu potrebno, a ne dobiju kroz sustav zdravstvenog osiguranja. Neka ministar ili premijer žive s ovakvom naknadom. Kakvo čekanje druge godine kako je izjavio premijer?! Tko će preživjeti ovu i dočekati drugu godinu?? Dok zamjenik državne tajnice Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade izjavljuje da država za osobe s Invaliditetom kroz prozor baca 200 milijuna kuna mjesečno, jasno je da razumijevanja za ove roditelje nema.
Klub Socijaldemokrata traži od Predlagatelja da ODMAH digne kroz predloženo zakonsko rješenje naknadu zaposlenim i samozaposlenim roditeljima djeteta s težim smetnjama u razvoju, koji koristi pravo na dopust radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju do osme godine djetetova života i da prekine stalnu diskriminaciju roditelja i djece s invaliditetom.