Solarni kalkulator: izračunajte isplativost izgradnje sunčane elektrane

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 10.11.2022

Solarni-paneli-Pexels

Pomoću kalkulatora građani mogu izračunati koji je sunčani potencijal objekta te koliko novaca će uštedjeti nakon ugradnje sunčane elektrane.

Rijeka - U okviru tematske mreže METAR nastao je solarni kalkulator, pomoću kojeg građani mogu izračunati isplativost izgradnje sunčane elektrane za kućanstvo unutar modela samoopskrbe.

Kalkulator je nastao na temelju "Smjernica za građane s ciljem povećanja udjela obnovljivih izvora energije u kućanstvima“, kojima se predlaže ugradnja fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije, odnosno sunčanih elektrana s ciljem ublažavanja negativnog utjecaja klimatskih promjena, ali i kao odgovor na rastuću cijenu energetskih usluga.

Pomoću kalkulatora građani mogu izračunati koji je sunčani potencijal objekta te koliko novaca će uštedjeti nakon ugradnje sunčane elektrane. U kalkulator se mogu upisati ulazni podaci poput:

- karakteristike objekta (lokacija, orijentacija krova, nagib krova/panela),
- prosječnu potrošnju električne energije objekta (prosječna godišnja VT potrošnja, prosječna godišnja NT potrošnja, grije li se objekt na električnu energiju) te
- nazivne snage sunčane elektrane.

Kao izlazne podatke kalkulator nudi sljedeće grafičke prikaze:

- sunčani potencijal objekta,
- proizvodnja i potrošnja električne energije,
- preuzeta i predana električna energija,
- troškovi prije i nakon instalacije sunčane elektrane i
novčani tokovi.

Prednosti ovakvog besplatnog i neiscrpnog izvora energije koji doprinosi održivom razvoju i energetskoj neovisnosti su:

- značajne uštede energije (preko 80%) koje su vidljive već na prvom računu za električnu energiju nakon izgradnje sunčane elektrane,
- sigurna i isplativa investiciji s vrlo niskim rizikom,
- vrijeme povrata u najvećem broju slučajeva kreće se u rasponu od 8 do 10 godina, dok je životni vijek elektrane minimalno 25 godina, te
- doprinos smanjenju emisija stakleničkih plinova i ublažavanju klimatskih promjena.

Prosječno hrvatsko kućanstvo instalacijom sunčane elektrane može smanjiti svoj ugljični otisak za nekoliko tona, što je ekvivalent nekoliko stotina posađenih stabala.

Tematska mreža METAR uspostavila je Mrežu za pravednu i niskougljičnu tranziciju. Mreža za pravednu i niskougljičnu tranziciju sastoji se od znanstvenih, obrazovnih i neprofitnih organizacija, te jedinica lokalne samouprave čiji je cilj promicanje načela uključivog, pravednog i niskougljičnog razvoja.

Misija Mreže je poticati aktivnosti i mjere za pravednu tranziciju ka klimatski neutralnom društvu otpornom na klimatske promjene kroz jačanje suradnje između znanstveno-istraživačkih ustanova, organizacija civilnog društva, javne uprave te ostalih dionika na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i europskoj razini.

Solarni kalkulator nalazi se ovdje.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...