Toplinski val u PGŽ „užario“ telefone Zavoda za hitnu medicinu
Autor: Marina Pauletić 25.08.2023
Organizam je nužno adekvatno hidratizirati, uzimanjem dovoljnih količina tekućine.
Rijeka - Još jedan toplinski val je zahvatio područje Primorsko-goranske županije. Od velike važnosti je slijediti savjete i preporuke liječnika kako bi se neželjeni utjecaj topline na organizam sveo na najmanju moguću mjeru te izbjegle neželjene posljedice na zdravlje pojedinca.
Posebnu pažnju treba posvetiti najugroženijim skupina kao što su djeca i osobe s kroničnim bolestima. Preporuča se izbjegavati boravak na suncu u najtoplijem dijelu dana između 10 i 17 sati. Ukoliko je to ipak nužno, potrebno je nositi laganu, prozračnu odjeću od prirodnih materijala, koristiti pokrivalo za glavu, te izložene dijelove tijela zaštititi kremama s visokim zaštitnim faktorom. Organizam je nužno adekvatno hidratizirati, uzimanjem dovoljnih količina tekućine, najbolje vode u količini od 2-3 litre dnevno, izbjegavati napitke s većom količinom kofeina i šećera. Osobe koje boluju od kroničnih bolesti trebaju redovito koristiti svoju propisanu terapiju.
Simptomi uzrokovani vrućinom mogu biti od blagih kao što su, preznojavanje, mučnina, glavobolja, prijeteći osjećaj gubitka svijesti, pa sve do životno ugrožavajućih stanja kao što je porast tjelesne temperature >40°C, poremećaj stanja svijesti i konvulzije.
U slučaju razvoja simptoma povezanih s utjecajem topline na organizam, potrebno je osobu skloniti sa sunca, pokušati ju održati budnom, ukoliko može piti dati joj tekućine. Ukoliko ste svjedok događaja, pozovite hitnu na broj telefona 194, slijedite upute medicinskog dispečera i ostanite uz osobu do dolaska hitne.
Tijekom cijele turističke sezone pa tako i tijekom kolovoza Zavod za hitnu medicinu PGŽ bilježi povećan broj intervencija. Povećanje je jednim dijelom sigurno uvjetovano velikim vrućinama, ali prvenstveno je odraz povećanog broja osoba koje borave na području PGŽ. Ne možemo sa sigurnošću reći koliki je broj povezan isključivo uz toplinski val, ali dio intervencija je sigurno uvjetovan s visokim temperaturama.
Samo tijekom prethodna 24 sata, na području PGŽ, hitna medicinska služba je intervenirala 130 puta.
Od početka kolovoza do danas 23.08. u 07 sati, prema hitnoj službi upućeno je 6050 poziva, od čega je na 2385 poziva, prema Hrvatskom indeksu prijema hitnog poziva za medicinsku prijavno dojavnu jedinicu bilo nužno poslati tim hitne medicinske službe. Nakon pregleda na mjestu intervencije u zdravstvenu ustanovu na daljnju obradu i liječenje je prevezeno 1306 pregledanih osoba (pacijenata), dok je preostalih 1079 pacijenata nakon inicijalnog pregleda, primijenjene terapije i uputa kako se ponašati dalje vezano uz zdravstveno stanje zbrinuto na mjestu intervencije.