Učenici srednje Grafičke škole i Sušačke gimnazije obišli Memorijalni centar Lipa Pamti

Autor: Nikola Cvjetović 12.03.2025

Lipa_2025__2

Posjete mladih ovom Centru UABA organizira kako bi utjecala na očuvanje antifašističkih vrijednosti i na stvaranje razumijevanja kod mladih da da je antifašizam duboko utkan u suvremenu Europu, time i u razvoj Hrvatske.

Lipa - Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke organizirala je u veljači i nedavno u ožujku posjet Memorijalnom centru Lipa pamti za učenike srednje Grafičke škole iz Rijeke i učenike Sušačke gimnazije iz Rijeke.

Memorijalni centar Lipa pamti muzej je sjećanja na stradanje 269 civila – većinom staraca, žena i djece – u travnju 1944. godine, tijekom Drugog svjetskog rata, u Lipi. Masakr nad stanovništvom je počinila njemačka vojska, zajedno s talijanskim kolaboracionističkim snagama.

Posjete mladih ovom Centru UABA organizira kako bi utjecala na očuvanje antifašističkih vrijednosti i na stvaranje razumijevanja kod mladih da da je antifašizam duboko utkan u suvremenu Europu, time i u razvoj Hrvatske.

Lipa_2025__3


UABA je godinama organizirala posjet Centru za učenike osnovnih škola, a s obzirom da je Grad Rijeka preuzeo troškove financiranja obilaska za osnovce, UABA je započela s organizacijom obilazaka ovog Centra za srednjoškolce. Organizaciju obilazaka Memorijalnog centra Lipa pamti za srednjoškolce UABA će nastaviti provoditi ovisno o raspoloživim financijskim sredstvima.


Iz Udruge apeliraju na jedinice lokalne samouprave koje su osnivači osnovnih škola na svojem području i na Primorsko goransku županiju da se uključe u financiranje posjeta Memorijalnom centru Lipa pamti, kao što je to učinio Grad Rijeka, kako bi se što više mladih upoznalo s tragičnim posljedicama fašizma i nacizma.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...