[VIDEO] Stručni skup o institucionalizaciji nematerijalne kulturne baštine u Kući halubajskega zvončara
Autor: Marina Pauletić 20.11.2024
Osim toga, dodala je Nikočević, osvrnut ćemo se i na pitanje kako baštinu komunicirati turistima koji ponekad dolaze iz potpuno različitog kulturnog konteksta, a da se pritom izbjegne pretjerano pojednostavljivanje baštine.
Viškovo - Na konferenciji za medije održanoj danas u Kući halubajskega zvončara u Viškovu najavljen je stručni skup pod nazivom „Institucionalizacija nematerijalne kulturne baštine i njezin utjecaj na nositelje kulturnih dobara“ koji će se 22. i 23. studenog održati u prostoru Kuće halubajskega zvončara. O sadržaju i značaju ovog stručnog skupa govorili su načelnica Općine Viškovo Sanja Udović, ravnatelj Kuće halubajskega zvončara Dominik Damiš, predstavnik Udruge Halubajski zvončari Damir Host te autorica postava Kuće i organizatorica stručnog skupa Lidija Nikočević.
Ravnatelj Dominik Damiš pozdravio je prisutne te istaknuo kako je u radu Kuće halubajskega zvončara važna i ona stručna, znanstvena komponenta te kako se s te strane organizacijom ovog skupa daje doprinos stručnom promišljanju, proučavanju i očuvanju nematerijalne kulturne baštine.
Načelnica Općine Viškovo Sanja Udović istaknula je kako je u nazivu ovog skupa sadržano sve o čemu svjedoči upravo Kuća halubajskega zvončara, otvorena prije sedam mjeseci. Imamo, rekla je Udović, neizmjerno vrijednu nematerijalnu kulturnu baštinu, ustanovu koja o njoj skrbi i dodatno valorizira njezin značaj, a to dvoje svakako utječe na nositelje kulturnih dobara pa sam uvjerena kako će ovaj skup i stručnjaci koje smo okupili, u širem kontekstu kvalitetno promišljati nematerijalnu kulturnu baštinu koja mora „živjeti“ da bi opstala.
Predstavnik i donedavni predsjednik Udruge Halubajski zvončari Damir Host pojasnio je kako institucionalizacija nematerijalne kulturne baštine predstavlja izazov, jer su, primjerice, zvončari čista emocija te ju je teško prenijeti u neke čisto racionalne okvire.
Govoreći detaljnije o programu stručnog skupa, Lidija Nikočević rekla je kako se u Hrvatskoj pojavio veći broj centara za interpretaciju baštine, a koji ne podliježu Zakonu o muzejima pa u tom smislu predstavljaju neku vrstu sive zone. Zbog toga mi je drago, nastavila je Nikočević, što je Kuća halubajskega zvončara okupila sve ove sudionike koji dolaze iz različitih takvih centara, ali i muzeja, kako bi se analiziralo njihovo iskustvo u radu s baštinom i njenim nositeljima. Cilj samog skupa jest promotriti što se događa u procesu prevođenja nematerijalne baštine od njenih nositelja do institucije, pri čemu je izazov zadovoljiti sve strane, kako bismo dobili s jedne strane suvremeni prikaz baštine u nekoj ustanovi, a da su s druge strane i nositelji zadovoljni prikazanim. U tom su smislu dva dana programa, petak i subota, zamišljeni kao pozitiv i negativ te teme pa ćemo u petak čuti iskustva ustanova, dok ćemo u subotu doznati kako se pripadnici lokalnih zajednica, nositelji kulturne baštine, koji svoju tradiciju doživljavaju osobno i intimno, osjećaju kad njihova tradicija postaje javno dobro. Osim toga, dodala je Nikočević, osvrnut ćemo se i na pitanje kako baštinu komunicirati turistima koji ponekad dolaze iz potpuno različitog kulturnog konteksta, a da se pritom izbjegne pretjerano pojednostavljivanje baštine.
Na konferenciji za medije spomenuto je i kako će se u okviru stručnog skupa održati kulturni program u kojem će nastupiti GIIPUJA te Zoran Majstorović sa sopcima, glazbenici koji su odabrani zbog toga što i sami pronose tradicijsku glazbu kao oblik nematerijalne kulturne baštine.
Ovaj su stručni skup financijski podržali Primorsko-goranska županija i Turistička zajednica Kvarnera, a svi zainteresirani mogu slobodno doći i poslušati zanimljiva izlaganja. Satnica stručnog skupa dostupna je na stranicama www.khz.hr.