[VIDEO/FOTO] Halubajski zvončari započeli s tradicionalnim obahajanjem
Autor: Nikola Cvjetović 02.03.2025

Veliku fotogaleriju partence z Marčeji pogledajte u nastavku...
Marčelji - Halubajski zvončari na Pusnu nedeju započeli s tradicionalnim obahajanjem. Prvi od tri tradicionalna ophoda započeo je u Marčeljima, a nakon obilaska Garića, Saršona i brojnih ostalih zaseoka spustili su se preko Mladenići, Petrci do Tibljaša i Škurinja, da bi u večernjim satima zaključili Riječki karneval.

Na Pusni ponedejak, 3. ožujka Halubajski zvončari idu na ophod po selima zapadne Kastacštine i u grad Kastav.
- Po užance ćemo jih čekat na Trge Matka Laginje od polna i pol na daje uz Trio Asi. Zvončari očekujemo na uru i pol zapolne, najavili su iz Kastva.
Na Pust, odnosno u utorak, kad i zaključuju svoje trodnevno obahajnje u večernjim satima spalit će pusta u centru Viškova.
Humanitarnu 'notu' ovogodišnjem pustu dat će Udruženje obrtnika Viškovo-Kastav-Klana-Jelenje. Na Brege, u centru Viškova, 4. ožujka već od 15.00 sati vrijedni obrtnici za sve posjetitelje pripremati će domaće fritule, čaj i kuhano vino koje će se prodavat po simboličnim cijenama. Svi prilozi od prodaje idu u humanitarne svrhe. Uz veselo društvo meštrice Miće Maje, kraljice Halubajskog karnevala Klare Širole, kao i maškara, izvući će se zvončarska tombola (17.30 sati) koja će, kao i uvijek, sretnim dobitnicima donijeti vrijedne nagrade. Upravo dolazak Halubajskih zvončara na Brege označava finale pusnih događanja.
U velikoj završnici, od 18 sati, pust će biti okrivljen za sve što je pošlo po zlu protekle godine i, uz gromoglasnu zvonjavu, spaljen. Meštrica Mića Maja zatim će vratiti općinski ključ, simbolizirajući tako kraj vladavine maškara.

- Pridružite nam se na Brege u centru Viškova i ne propustite veliko finale pusnih događanja, pozivaju organizatori.
Podsjetimo, ophod Halubajskih zvončara u naseljima Kastavštine čini značajan dio društvenog života. U svom trodnevnom ophodu Halubajski zvončari obiđu više od 50 sela i zaselaka Kastavštine, stižući sve do Pehlina (grad Rijeka) na jugu i grada Kastva na zapad, a u svakom selu i naselju zastanu na okrijepi i druženju sa stanovnicima i posjetiteljima što pridonosi očuvanju ove „žive tradicije“. Prilikom trodnevnog ophoda odjeveni su u tradicionalnu odoru (monturu), bijele hlače i mornarske majice kratkih rukava, ogrnuti ovčjim kožama, a na glavi imaju posebno stilizirane maske – životinjske glave s crvenim isplaženim jezikom i rogovima što ih čini specifičnim u odnosu na druge zvončarske skupine. U rukama nose stilizirani buzdovan – balku ili bačuku. Njihov impresivan nastup učinio ih je poznatim i izvan regionalnih granica.
Mještanima i posjetiteljima Kastavštine i Halubja trodnevno obahajanje pružit će nezaboravan doživljaj kojeg je i UNESCO, radi posebnosti i atraktivnosti, uvrstio na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine svijeta.