Virtualno građanstvo – kako pomoću društvenih mreža možemo prakticirati društvenu solidarnost i pridonijeti smanjenju količine otpada
Autor: Ana Šumanović 23.10.2022
Ukoliko muku mučite oko toga gdje s brojnim nagomilanim stvarima koje više ne koristite, a žao vam je baciti ih, dovoljno je samo u Facebookovu tražilicu upisati „Sharing is caring“, pridružiti se nekoj od ovih grupa te proći kroz njihova jednostavna pravila.
Rijeka - O društvenim mrežama možemo misliti što hoćemo, i vjerojatno ni s kojim iznesenim mišljenjem ne bi bili u krivu. Njihova pojava dala je digitalni oblik mnogim toksičnim društvenim ponašanjima, ali i proizvela nove oblike širenja nasilja, govora mržnje, lažnih vijesti i svega ostalog što nam uznemiruje svakodnevicu. Njihovi algoritmi i funkcioniraju na način da nam prikazuju sadržaj koji će u nama izazvati najintenzivnije emocije. No, stara narodna kaže „klin se klinom izbija“ pa se tako i sa negativnosti društvenih mreža možemo boriti upravo samim tim mrežama, na način da ih upotrebljavamo u pozitivne svrhe.
Primjer takve prakse nalazimo u brojnim „Sharing is Caring“ grupama na društvenim mrežama, posebice na Facebooku. Svaka od tih grupa usmjerena je na jedno određeno područje, najčešće grad. Njihova svrha i funkcija vrlo je jednostavna – svaki član objavi fotografije bilo kakvog predmeta kojeg bi podijelio ukoliko članovi imaju želju ili potrebu za time što se dijeli. Na taj način građani pomoću društvenih mreža postižu dva vrlo pozitivna cilja. Prvi je prakticiranje solidarnosti i povezivanje među sugrađanima, a drugi je u velikoj mjeri smanjena količina nepotrebnog manjeg, ali i glomaznog otpada.
Naime, u tim grupama dijeli se baš sve – od nenošene odjeće i kućnih sitnica pa sve do cijelih kuhinja i spavaćih soba. I to su uglavnom sasvim funkcionalni predmeti, no mjesta ima i za ono na prvi pogled neuporabljivo, ukoliko se javi netko dovoljno voljan za popravak. U svakom slučaju, sudeći prema tim grupama, svijest o tome koliko funkcionalnih i uporabljivih predmeta se nepravedno otpisuje kao smeće sve je veća te se ta praksa ovim putem sve više umanjuje. Nekoliko je takvih grupa namijenjeno riječkom području, a najbrojnija ima čak 11 tisuća članova.
Tako da, ukoliko muku mučite oko toga gdje s brojnim nagomilanim stvarima koje više ne koristite, a žao vam je baciti ih, dovoljno je samo u Facebookovu tražilicu upisati „Sharing is caring“, pridružiti se nekoj od ovih grupa te proći kroz njihova jednostavna pravila. Sigurno će se među vašim sugrađanima naći netko tko treba baš ono što vi imate, a ne trebate.