Završio javnozdravstveni kongres „Kajetan Blečić“: Stručnjaci suglasni – Suvremeni izazovi zahtjevaju moderne metode suočavanja s izazovima
Autor: Nikola Cvjetović 12.04.2025

U zaključnom danu, sudionici su se složili oko ključne poruke – živimo u iznimno turbulentnim vremenima na svim razinama, a upravo znanje koje je podijeljeno tijekom ovog kongresa mora nam služiti kao temelj za kreiranje učinkovitih, održivih i suvremenih javnozdravstvenih politika.
Rijeka - Danas je zaključen trodnevni javnozdravstveni kongres "Kajetan Blečić", koji je okupio vodeće stručnjake iz područja medicine, javnog zdravstva i znanosti s ciljem zajedničkog promišljanja i pronalaska rješenja za suvremene javnozdravstvene izazove. Kroz niz kvalitetnih predavanja, diskusija i primjera dobre prakse, kongres je još jednom potvrdio svoju važnost kao forum razmjene znanja i pokretač pozitivnih promjena u zdravstvenom sustavu.
U zaključnom danu, sudionici su se složili oko ključne poruke – živimo u iznimno turbulentnim vremenima na svim razinama, a upravo znanje koje je podijeljeno tijekom ovog kongresa mora nam služiti kao temelj za kreiranje učinkovitih, održivih i suvremenih javnozdravstvenih politika. Istaknuta je potreba za integriranim pristupom u zaštiti zdravlja koji prepoznaje povezanost zdravlja ljudi i okoliša. Uspješna zaštita zdravlja danas podrazumijeva suradnju različitih struka, interdisciplinarno razumijevanje problema i snažnu povezanost s lokalnim zajednicama.
Posebno je naglašeno kako se antimikrobni lijekovi i dalje troše u prevelikoj mjeri, što dovodi do stvaranja rezistencije mikroorganizama i ugrožava učinkovitost lijekova koje imamo na raspolaganju. Detekcija virusnih uzročnika respiratornih infekcija postaje sve važnija u sprječavanju nepotrebnog propisivanja antibiotika, dok suradnja mikrobiologa i epidemiologa igra ključnu ulogu u sprječavanju širenja zaraznih bolesti. Također, istaknuta je važnost ranog otkrivanja onkogenih virusa, ali i skrininga na latentnu tuberkulozu kod rizičnih skupina, posebice kod pacijenata na biološkoj ili imunosupresivnoj terapiji.
Jedna od tema koja je privukla veliku pozornost bila je posvećena izazovima u radu s djecom i adolescentima. Digitalizacija, preopterećenost informacijama, utjecaj društvenih mreža i opći pritisak okoline stvaraju dodatne zahtjeve prema mladima. U tom kontekstu, stručnjaci su naglasili važnost otvorene, empatične i suvremene komunikacije, aktivnog slušanja te razvoja emocionalne sigurnosti kroz obitelj, školu i zajednicu. Edukacija mora pratiti potrebe vremena – sve više se potiču interaktivne metode učenja, radionice, simulacije i digitalni alati, a fokus se premješta s pukog prijenosa znanja na razvoj kritičkog mišljenja, emocionalne pismenosti i zdravih stilova života.
Posebna pozornost posvećena je i djeci s teškoćama u razvoju, kroničnim bolestima i invaliditetom te oblicima pomoći i školovanja prilagođeni njima. Naglašena je težnja za njihovu inegraciju u redovne škole s fokusom na optimalni oblik školovanja koje će učeniku omogućiti uspjeh i sreću koju treba imati baš svako dijete te suradnja svih dionika u procjeni primjerenih oblika školovanja, kao i partnerstvo s roditeljima. Posebni izazovi u dostizanju ovih ciljeva su kadrovski deficit stručnjaka te nedovoljna educiranost nastavnika.
Zdravstveni odgoj bio je posebno naglašen – mladima je potrebno osigurati pristup točnim, znanstveno utemeljenim informacijama o zdravlju, spolnosti, mentalnom zdravlju i prevenciji rizičnih ponašanja. Osim toga, raspravljalo se o sve češćoj pojavi metaboličkog sindroma kod mladih, važnosti ranog prepoznavanja porodićne hiperkolesterolemije, ali i o nužnosti brige o mentalnom i tjelesnom zdravlju mladih sportaša. Jednako je važno istaknuti i temu sigurnosti u školama, gdje se multidisciplinarni pristupi pokazuju kao ključni za stvaranje sigurnog i poticajnog okruženja.
Jedan od svijetlih primjera uspješne javnozdravstvene prakse predstavljen je kroz program „Unapređenje oralnog zdravlja djece i mladih u Primorsko-goranskoj županiji“, koji se već 17 godina provodi s iznimnim rezultatima zahvaljujući predanom radu i sinergiji različitih sektora.
Sekcija “Borba protiv novih prijetnji” podsjetila je kako se mnoge “zaboravljene” bolesti vraćaju, dijelom zbog globalizacije, migracija, međunarodnih putovanja, ali i smanjenja stope procijepljenosti i utjecaja klimatskih promjena. Otpor cijepljenju, poput onog protiv HPV-a, unatoč znanstvenim dokazima i dalje je izazov, no pozitivni pomaci u pojedinim regijama pokazuju da se edukacijom i suradnjom mogu postići značajni rezultati.
Na sekciji o mentalnom zdravlju naglašena je uspješnost integriranog modela prevencije i izvanbolničkog liječenja ovisnosti te potreba za jačanjem suradnje sa školama, osobito u području socioemocionalnih vještina i ranog prepoznavanja ranjivih skupina.
Predavanja Hrvatskog društva za javno zdravstvo istaknula su važnost savjetovališta za prevenciju i liječenje prekomjerne tjelesne mase i debljine, uz prijedlog osnaživanja timova javnog zdravstva s nutricionistima i kineziolozima te osiguranje uvjeta za sustavno ugovaranje njihovih usluga s HZZO-om.
Kongres “Kajetan Blečić” još je jednom pokazao koliko je važan sustavan, timski i multidisciplinaran pristup javnom zdravlju. U protekla tri dana otvorene su brojne teme, podijeljeni vrijedni uvidi, prikazani konkretni rezultati i definirani smjerovi daljnjeg djelovanja.
Zdravlje, kako je poručeno sa zatvaranja, ne počinje u bolnicama – ono počinje u obiteljima, školama, na radnim mjestima i ulicama naših gradova. Uloga javnog zdravstva je ne samo u prevenciji i ranom otkrivanju bolesti, već i u stvaranju okruženja u kojem je zdrav izbor – i lak izbor.