Završna konferencija projekta Rekonstrukcija i sanacija obale u luci Rab
Autor: Marina Pauletić 13.12.2024
Završnim izvještavanjem o aktivnostima i ciljevima projekta „Rekonstrukcija i sanacija obale u luci Rab“, službeno je zaključen ovaj iznimno važan i zahtjevan projekt.
Rab - Županijska lučka uprava Rab uz podršku Primorsko-goranske županije organizirala je završno izvještavanje o projektu kako bi javnost informirala o provedenim aktivnostima i ostvarenim ciljevima, uz osvrt na tijek projekta.
Glavni cilj ovog velikog i značajnog projekta je rekonstrukcija Obale kralja Petra Krešimira IV (Faza III) i izgradnja Gata 3 (Faza I). Realizacijom projekta izgrađen je novi gat na ulazu u luku, ukupne dužine približno 44 metra i širine 8 metara. Gat služi za prihvat linijskih plovila te zaštitu akvatorija luke. Također je rekonstruirana Obala kralja Petra Krešimira IV u dužini od oko 365 metara, čime je osiguran siguran obalni pojas za privez plovila. U sklopu rekonstrukcije podignuta je visina obale kako bi se spriječilo plavljenje gradske jezgre i omogućila bolja funkcionalnost obale.
Završetkom svih aktivnosti ispunjen je cilj projekta, osigurani su bolji uvjeti za pristajanje plovila u luci, osobito onih koji održavaju prometnu povezanost otoka s ostalim otocima i kopnom, a spriječilo se i plavljenje rive koja je ujedno i pješačka veza između pristaništa i središta grada.
Projekt je obuhvatio dvije građevinske dozvole (Faza I i Faza III), ali su svi radovi i aktivnosti promatrani kao jedinstvena cjelina. Za uspješnu realizaciju izrađena je detaljna projektna dokumentacija koju je izradila tvrtka Stabilnost d.o.o. iz Rijeke. Stabilnost d.o.o. bila je odgovorna za cjelokupno rješenje rekonstrukcije i dogradnje luke Rab te za projektantski nadzor tijekom izvođenja radova. Nakon provedenih postupaka javne nabave, za izvođača građevinskih radova odabrana je tvrtka Sun Adria d.o.o. iz Rijeke. Ova tvrtka, zajedno sa svojim podizvođačima, uspješno je realizirala sve potrebne aktivnosti i radove, dovršivši projekt u zadanom roku i prema očekivanim standardima. Vođenje projekta gradnje povjereno je tvrtki Kling d.o.o., dok je administrativno upravljanje projektom vodila tvrtka Multiteam d.o.o., obje iz Rijeke. Stručni nadzor nad građevinskim radovima obavljala je tvrtka Rijekaprojekt d.o.o. iz Rijeke. Specifične radove izrade mlazno injektiranih stupnjaka nadzirale su tvrtke Geotehnički studio d.o.o. iz Zagreba te Topoing d.o.o. i Geotech d.o.o. iz Rijeke. U sklopu projekta ugrađen je i sustav tehničke zaštite koji je instalirala tvrtka Trapp d.o.o. s Raba.
Županijska lučka uprava Rab nositelj je i investitor ovog kapitalnog projekta koji je promijenio vizuru Raba i odgovorio na klimatske promjene, kojim se zaokružuje višegodišnji investicijski ciklus u razvoj lučkog područja grada Raba.
Ravnatelj Županijske lučke uprave Rab Nenad Debelić zahvalio je Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije i Primorsko-goranskoj županiji na ustrajnoj potpori i ulaganjima u razvoj rapskih luka čime su omogućili najveći investicijski ciklus u lučko područje u povijesti Raba, istaknuvši kako je riječ o projektima koji su ulaganje u razvoj i budućnost otoka.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 5,11 milijuna eura s uključenim PDV-om od kojih se očekuje da će ukupni iznos bespovratnih sredstava iznositi 4,57 milijuna eura. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija (2014. – 2020.) te Operativnog programa Konkurentnost i kohezija (2021. – 2027.) Primorsko – goranska županija u fazi izvođenja radova sudjelovala je u iznosu od 130.000,00 eura te Županijska lučka uprava Rab s iznosom od 400.000,00 eura.
Prva faza projekta rekonstrukcije i dogradnje luke Rab započela je izgradnjom ribarske luke i gata Pumpurela, a nastavila se izgradnjom gata 3 te cjelovitom rekonstrukcijom i sanacijom Obale Petra Krešimira u glavnoj gradskoj luci. ŽLU Rab nastavlja s realizacijom još nekoliko značajnih projekata na otoku a u pripremi je i prijava na natječaj za sufinanciranje unaprijeđena lučke infrastrukture i komunalne vezove iz Europskog fonda za regionalni razvoj te programa Konkurentnost i kohezija 2021. – 2027. te nastavak rekonstrukcije luke Rab s povećanjem kapaciteta komunalnih vezova. Radovi na unaprijeđenu lučke infrastrukture provode se i na području općine Lopar gdje se izvode radovi na rekonstrukciji i dogradnji luke Melak te redovnom održavanju glavnog lukobrana u luci San Marino a financiranje je osigurano najvećim dijelom iz proračuna Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te Primorsko-goranske županije i Županijske lučke uprave Rab.
Sve informacije o aktivnostima na provedbi projekta javnost je mogla pratiti na mrežnoj stranici projekta zlu-rab.hr te putem lokalnih medija koji su redovito izvještavali o projektu.