Zaželi Jelenje: Stalna pomoć umirovljenicima počela projektom „Zajedno u zlatnim godinama“

Autor: Marina Pauletić 13.11.2024

uskrsnice-umirovljenici Foto: ilustracija

Projekt je pokrenut s ciljem socijalnog uključivanja i prevencije institucionalizacije ranjivih skupina.

Jelenje - Općina Jelenje prije nekoliko mjeseci započela je s projektom „Zajedno u zlatnim godinama“, koji provodi u partnerstvu s Gradskim društvom Crvenog križa Rijeka i koji se financira kroz Europski socijalni fond plus, Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali 2021-2027“, Zaželi – prevencija institucionalizacije.

Projekt je pokrenut s ciljem socijalnog uključivanja i prevencije institucionalizacije ranjivih skupina, uz naglasak na pružanje podrške korisnicima u njihovim domovima, pridonoseći time fizičkom i emocionalnom blagostanju pojedinaca.

Za provedbu ovog projekta, koji će trajati tri godine, Općini Jelenje odobreno je 297 tisuća eura bespovratnih sredstava.

Tisuću umirovljenika u Jelenju


Projekt su na konferenciji za novinare predstavili načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja i koordinatorica riječkog Crvenog križa Ana Delonga sa suradnicima.

– Na jelenjskom području živi oko tisuću umirovljenika i upravo s namjerom da im pomognemo u njihovom svakodnevnom životu pokrenuli smo ovaj projekt, na koji smo se prijavljivali nekoliko puta i treći puta uspjeli.

Projekt se provodi već nekoliko mjeseci, zaposleno je šest radnika, koji su podrška i potpora za trenutno četrdeset korisnika. Iako u početku nije bilo lako, mještani su s vremenom prepoznali ovaj projekt kao nešto dobro, a kako bismo im ga približili, tiskali smo i prigodne informativne letke koje smo im slali na kućne adrese.

Ljudi se teško odlučuju na dom, a i poznat je problem nedostatka domskih kapaciteta, pa je našim mještanima još teže se odlučiti otići u dom u neko drugo mjesto, daleko od svoje obitelji.

Poziv za sudjelovanjem korisnika je trajno otvoren, jer se dogodi da netko u međuvremenu ode u dom, preseli se, nažalost i premine, pa se onda u projekt ubacuju osobe s liste čekanja.

Minimalan broj korisnika po radniku je šest, a može ih biti i više, ali ne previše, kako bi podrška i potpora bila što kvalitetnija. S obzirom na pozitivne odjeke ovog projekta, sigurno ćemo i nakon tri godine nastaviti ga provoditi, možda u nekom drugom obliku, rekao je načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja.

Partnerstvo s CK Rijeka


Ana Delonga iz riječkog Crvenog križa istaknula je kako je ovo prvo partnerstvo Crvenog križa Rijeka s Općinom Jelenje na nekom europskom projektu, a takva partnerstva ostvarena su već s Općinom Čavle i Gradom Kastvom.

– Crveni križ se u takvim projektima nameće kao prirodni partner, jer nam je osnovna zadaća briga o drugima, potrebitima, pa tako i starijim i bolesnim osobama.

Cilj ovog projekta je prevencija institucionalizacije, da se odlazak u dom odgodi. Ovdje u općini Jelenje ovaj projekt jako dobro funkcionira, izabrane žene su otvorene, empatične, dobre, strpljive, što je bio uvjet za prijavu.

Korisnici su jako zadovoljni, a to su, prema nekim zacrtanim uvjetima, osobe starije od 65 godina i odrasle osobe s invaliditetom, kojim se pruža besplatna usluga potpore i podrške u svakodnevnom životu, koja uključuje organizaciju prehrane, obavljanje kućanskih poslova, zadovoljavanje svakodnevnih potreba te podjelu paketa kućanskih i osnovnih higijenskih potrepština za korisnike.

Tako one pružaju pomoć u pripremi obroka, nabavci hrane i lijekova, održavanju čistoće stambenog prostora, pomoć u socijalnoj integraciji, pomažu u odlasku kod liječnika i slično.

Međutim, moram istaknuti kako ove žene koje su uključene u projekt nisu zamjena za obitelj, ne pružaju zdravstvene i socijalne usluge, ali o određenim zdravstvenim i socijalnim problemima mogu informirati obitelj i liječnike, rekla je Delonga, dodajući kako je u ovom projektu jedan od uvjeta bio imovinski cenzus svih članova obitelji, koji je dosta veliki, a uvjeti su isti za cijelu Hrvatsku.

Tipičan radni dan


– Naš dan počne u osam sati ujutro. Dolazimo u kuću korisnika, prema prethodnom dogovoru i planu, pružamo pomoć kod odijevanja, zajedno pijemo kavu i razgovaramo. Naime, dosta korisnika je usamljeno i potreban im je razgovor i pažnja. Kroz taj razgovor doznajemo što im treba, odlazimo u trgovinu po hranu, u ljekarnu po lijekove. Oni se dosta oslanjaju na nas i jako su nas dobro prihvatili, iako je u početku bilo nepovjerenja. Korisnici su različiti i imaju različite potrebe, pa smo ih prvih mjesec dana proučavali i ispitivali njihove želje i potrebe, kaže jedna od radnica iz projekta Mirjana Begić.

Hvali uvjete koje im je za sudjelovanje osigurala Općina Jelenje.

- Dobili smo službene prostorije, mobitele, uniforme, imamo laptop i printer, u tom prostoru možemo se i podružiti, pripremiti za posao, popiti kavu, marnedati i odložiti pakete pomoći koje dijelimo korisnicima, govori Begić.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...