Željko Linšak: „NZZJZ PGŽ usmjeren je na europske projekte i internacionalnu stručnu suradnju“

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 05.09.2022

Ravnatelj NZZJZ PGŽ doc.dr.sc. Željko Linšak, dipl.sanit.ing. Ravnatelj NZZJZ PGŽ doc.dr.sc. Željko Linšak, dipl.sanit.ing.

Ukupna vrijednost aktivnih projekata NZZJZ PGŽ iznosi više od 3.5 milijuna kuna, a sredstva će biti utrošena u daljnje preventivno javnozdravstveno djelovanje, što ujedno predstavlja najučinkovitiji i ekonomski najisplativiji način investiranja u zdravstveni sustav.

Rijeka - Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, jedna od najvažnijih zdravstvenih ustanova iz područja očuvanja, promocije zdravlja te prevencije i ranog otkrivanje bolesti, trenutno aktivno sudjeluje u nekolicini projekata iz područja javnog zdravstva, a čija će realizacija doprinijeti daljnjem razvoju zdravstvenih usluga te poboljšanju zdravstvenog standarda građana Primorsko-goranske županije.
Ukupna vrijednost aktivnih projekata NZZJZ PGŽ iznosi više od 3.5 milijuna kuna, a sredstva će biti utrošena u daljnje preventivno javnozdravstveno djelovanje, što ujedno predstavlja najučinkovitiji i ekonomski najisplativiji način investiranja u zdravstveni sustav. Ravnatelj NZZJZ PGŽ doc.dr.sc. Željko Linšak, dipl.sanit.ing. istaknuo je:

"NZZJZ PGŽ i dalje planira aplicirati na što više aktualnih europskih projekata, kako bi se dostupna europska sredstva optimalno investirala u razvoj javnozdravstvenih aktivnosti i preventivne javnozdravstvene mreže na području Primorsko-goranske županije. Upravo investiranje u javno zdravstvo dokazano najviše doprinosi gospodarskom rastu od svih oblika zdravstvene potrošnje, a ekonomska isplativost ogleda se u povećanju kvalitete života, trajanju životnog vijeka te produktivnosti radne snage i nižim troškovima unutar ostatka zdravstvenog sustava. Povlačenje namjenskih europskih sredstava te daljnje unapređenje stručne interregionalne i internacionalne suradnje s ciljem prevencije bolesti različitih skupina društva i građana u cjelini, smjer je koji će NZZJZ PGŽ svakako slijediti u budućem razdoblju. Projekti na kojima trenutno sudjelujemo, kao i djelokrug rada NZZJZ PGŽ, sadržajno su raznoliki te pokrivaju različita javnozdravstvena područja, od ekologije zraka, mora i okoliša pa do prevencije poremećaja prehrane kod amaterskih sportaša“.

Jedan od financijski najznačajnijih europskih partnerskih projekata Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije okončan u svibnju ove godine te vrijedan gotovo 2.5 mil. eura, svakako je NET4mPLASTIC. Projekt je pokrenut 2019. godine s ciljem prikupljanja podataka o rasprostranjenosti i sastavu mikroplastike na području hrvatskog i talijanskog obalnog i morskog područja te poboljšanja njihove kvalitete korištenjem održivih i inovativnih tehnologija.

„Nedavno je u Ferrari u Italiji održano završno izlaganje povodom dovršetka ovog projekta, na kojem su izneseni zaključci trogodišnjeg istraživanja NZZJZ PGŽ. Rezultati dokazuju prisutnost mikroplastike na Kvarneru, a kao najveći izvor pokazala se neobrađena otpadna voda koja odlazi u more te ispiranje terena i atmosfere nakon jakih kiša. Novim saznanjima o prisutnosti mikroplastike i primjenom novih tehnologija NZZJZ PGŽ aktivno će sudjelovati u praćenju akumulacije mikroplastike te procjeni rizika za ljudsko zdravlje“ -istaknuo je Željko Linšak.

Klimatske promjene i upravljanje rizicima povezanim s njima u snažnom su fokusu NZZJZ PGŽ te se kontinuirano povećavaju napori upravo u eliminaciji, ali i prevenciji štetnih posljedica ljudskog djelovanja na ekosustav. Projektom „Razvoj sustava kontrole i obrane luke od unosa stranih vrsta“ nastoji se smanjiti utjecaj i uloga brodskih balastnih voda na prijenos stranih, invazivnih stranih i toksičnih vrsta te patogena preko prirodnih barijera, a čiji prijenos u druge ekosustave dovodi do njihovog poremećaja i/ili negativnog utjecaja na ljudsko zdravlje. Uloga ovog projekta vrijednog više od 3 milijuna kuna upravo je, kako njegovo ime i objašnjava, razvoj sustava kontrole i obrane luka od potencijalnog unosa organizama te posljedično smanjenje ranjivosti obalnog područja na klimatske promjene.

„Projekt „Razvoj sustava kontrole i obrane luka od unosa stranih vrsta“, obzirom na internacionalni karakter Riječke luke, od iznimne je važnosti za zaštitu kvarnerskog, ali i jadranskog ekosustava u cjelini.“- naglasio je Linšak.

NZZJZ PGŽ od 1. svibnja 2022. godine sudjeluje i kao partner u borbi protiv poremećaja prehrane kod amaterskih sportaša, a 250.000 kuna vrijednim projektom SCAED (Sports community against eating disorders) u sljedećih 30 mjeseci nastojat će se aktivno pružiti potrebne resurse unutar sportskog sektora, ali i preventivne te reaktivne alate koji bi trebali pomoći u prevenciji i smanjenju poremećaja prehrane unutar ciljne populacije. Željko Linšak osvrnuo se na nedostatak podrške u prevenciji poremećaja prehrane unutar amaterskog sporta te je istaknuo da „činjenica da amaterski sportaši nemaju potrebnu podršku nutricionista i psihologa te da vrlo često u amaterskom sportu treneri nemaju potrebnu obuku i znanje za prepoznavanje rizičnih ponašanja u prehrani, iznjedrila je cilj i želju za pokretanjem transnacionalnog subjekta zaduženog za podizanje svjesnosti te promicanje najboljih praksi među institucijama. Osim psihologa, na projektu će sudjelovati i nutricionisti zaposleni u NZZJZ PGŽ, koji imaju višegodišnje iskustvo održavanja edukacija iz područja unapređenja prehrane kod raznih ciljnih skupina, a njihove usluge i inače su dostupne svim građanima te je u NZZJZ PGŽ moguće zatražiti savjete o prehrani i izradi jelovnika za sve populacijske skupine, od predškolske djece pa do sportaša i osoba s različitim kroničnim bolestima.“

Prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije NZZJZ PGŽ sustavno nadzire i prisutnost virusa COVID-19 u otpadnim vodama. Iako ovaj pristup nije zamjena za dijagnostičke postupke i dokazivanje prisutnosti virusa unutar populacije, već služi kao alat za promatranje trendova, nadzor otpadnih voda koristi se u preventivne svrhe, odnosno za rano upozoravanje na moguće ponovno zahuktavanje pandemije. Projekt „Support of the Member States to establish nacional, local collection points and digital infrastructure for monitoring Covid -19 and it's variants in waste water“ vrijedan je gotovo 182.000 kuna i provodi se s ciljem uspostave učinkovitog sustava nadzora otpadnih voda i detekcije prisutnosti virusa COVID-19 u njima, a izgradnjom digitalne infrastrukture osigurava se da se relevantni podatci odmah dostave nadležnim zdravstvenim tijelima.

„Iako je ovaj projekt usmjeren na praćenje i nadzor aktualne javnozdravstvene pandemije, njegova provedba te infrastruktura služit će i za pružanje ranih upozorenja na moguće izbijanje potencijalnih epidemija izazvanih drugim patogenima.“ - naglasio je ravnatelj Željko Linšak važnost projekta te zaključio da su europski trendovi i sredstva veliki potencijal za razvoj javnog zdravstva i podizanje kvalitete života u našem kraju te još jednom najavio veliki iskorak NZZJZ PGŽ u tom smjeru.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...