Znanstveni novinari političarima: Kako ćete zaustaviti odljev mladih i visokoobrazovanih kadrova?
Autor: Sanja Tumara 06.04.2024
Zbor znanstvenih novinara HND-a strankama je uputio 10 pitanja o znanosti: „Nadamo se da će naše političke stranke iskoristiti ovu priliku da predstave svoje viđenje problema u sustavu znanosti i širu javnost izvijeste o rješenjima koja planiraju ponuditi nakon izborne pobjede“.
Rijeka – Teme iz znanosti nikad nisu u prvom planu predizbornih kampanja. Jednostavno, nisu to teme koje „privlače mase“ i donose prevagu na izborima, pretpostavljaju, vjerojatno ispravno, političari. No, u ovoj će kampanji i znanost doći na „dnevni red“. Istina, ne zahvaljujući političarima, nego Zboru znanstvenih novinara Hrvatskog novinarskog društva. Zbor je, naime, svim političkim strankama uputio deset pitanja o sustavu znanosti i znanstvenoj politici, objavilo je Hrvatsko novinarsko društvo.
„Nadamo se da će naše političke stranke iskoristiti ovu priliku da predstave svoje viđenje problema u sustavu znanosti i širu javnost izvijeste o rješenjima koja planiraju ponuditi nakon izborne pobjede“, navode iz Zbora znanstvenih novinara HND-a, na čijem je čelu Tihana Jarić Dauenhauer. Evo svih deset pitanja znanstvenih novinara upućenih političkim strankama:
1. Kad osvojite vlast, koju osobu bi vaša stranka predložila za ministra znanosti i obrazovanja? Dodatno, koju osobu biste, neovisno o njezinoj stranačkoj pripadnosti odnosno nepripadnosti, voljeli vidjeti na čelu tog ministarstva?
2. Znate li koliki postotak BDP-a RH izdvaja za znanost i istraživanja u RH i na kojem smo mjestu po tome u EU? Mislite li povećati taj postotak nakon što dobijete izbore?
3. Kako ocjenjujete važnost bazičnih znanosti u odnosu na primijenjene, te kako ćete postaviti omjer u financiranju te dvije kategorije kad postanete dio izvršne vlasti?
4. Koja su dva goruća problema sustava znanosti u RH koja vidite i što će vaša stranka napraviti kao dio vladajuće koalicije nakon izbora da ih riješi?
5. Kojim mjerama ćete kao dio vlasti zaustaviti odljev mladih i visokoobrazovanih kadrova u inozemstvo, s naglaskom na osobe koje su već dio sustava znanosti i visokog obrazovanja?
6. Zašto je u našoj zemlji tek nekoliko projekata dobilo potporu prestižnog ERC fonda, rezerviranog samo za najperspektivnije znanstvene projekte na području EU, dok ih u našem neposrednom susjedstvu čak i pojedine znanstvene institucije imaju višestruko više od nas?
7. Slažete li se da je jedan od velikih društvenih problema kod nas i u svijetu pad povjerenja javnosti u znanost i jačanje pseudoznanosti? Ako da, na koji će način vaša stranka u Vladi usmjeravati državnu politiku prema rješenju tog velikog problema?
8. Kojim mjerama ćete osigurati poticanje transfera novih tehnologija iz sustava znanosti u gospodarstvo? Smatrate li da bi izdvajanje sektora znanosti iz ministarstva znanosti i obrazovanja i formiranje samostalnog ministarstva znanosti i tehnologije moglo pomoći u tome?
9. Na koji način ćete u vladajućoj koaliciji iskoristiti potencijal stručnosti, kompetencija i iskustava koji posjeduju zaposlenici u sustavu znanosti i visokog obrazovanja kod unapređivanja legislative, uvođenje novih regulativa, ali i općenito donošenje ispravnih odluka temeljenih na činjenicama i znanosti?
10. Zalažete li se za povećanje udjela programa HRT-a posvećenog znanosti, s obzirom na to da je takvog programa iz godine u godinu sve manje, i hoćete li takvu obvezu uvesti u Zakon o HRT-u?
Sve odgovore koji pristignu do početka predizborne šutnje Zbor će objavljivati na web stranicama HND-a, redoslijedom kojim budu pristizali.