12 polaznica edukacije hrvatskog znakovnog jezika danas je primilo svoje diplome

Autor: Ivana Grabar 10.02.2022

Podjela-diploma-polaznicima-edukacije-hrvatskog-znakovnog-jezika-u-sklopu-projekta-RInkluzija-10-901x600

Edukacija je trajala 30 školskih sati i predstavlja nastavak dosadašnje prakse kontinuiranog ulaganja u znanje i stjecanje novih vještina koje se provode kroz projekt RInkluzija. Neke od 12 polaznica edukacije već rade kao pomoćnici u nastavi u riječkim osnovnim školama.

Rijeka - Edukacija hrvatskog znakovnog jezika provedena je u sklopu projekta RInkluzija – Riječki model podrške učenicima s teškoćama, a diplome je primilo 12 polaznica edukacije.

Putem Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke, a u suradnji i organizaciji Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir iz Zagreba i riječke ustanove Dnevni centar za rehabilitaciju „Slava Raškaj“ ova osnovna edukacija hrvatskog znakovnog jezika provedena je s ciljem što bolje integracije djece s problemima sluha u obrazovni sustav.

Edukacija je trajala 30 školskih sati i predstavlja nastavak dosadašnje prakse kontinuiranog ulaganja u znanje i stjecanje novih vještina koje se provode kroz projekt RInkluzija. Neke od 12 polaznica edukacije već rade kao pomoćnici u nastavi u riječkim osnovnim školama.

Osposobljavanje stručnih komunikacijskih posrednika
Edukacija predstavlja prvu, osnovnu razinu učenja hrvatskog znakovnog jezika koja je i preduvjet za posao stručnog komunikacijskog posrednika za gluhog, nagluhog ili gluhoslijepog učenika.

Stručni komunikacijski posrednik posreduje u komunikaciji između gluhog, nagluhog ili gluhoslijepog učenika i okoline tijekom odgojno-obrazovnog procesa u svakodnevnim (izvan)nastavnim aktivnostima u svim odgojno-obrazovnim ustanovama te gluhim, nagluhim ili gluhoslijepim učenicima pruža adekvatnu komunikacijsku potporu, osigurava pristup informacijama i omogućuje zdravu socijalnu interakciju u uvjetima inkluzivnog odgoja i obrazovanja te kao takav predstavlja iznimno važnu i nezamjenjivu kariku u sustavu obrazovanja.

Prema riječima voditeljice projekta RInkluzija Marije Japundža Broznić iz Odjela za odgoj i obrazovanje Grada Rijeke ovo je prvi puta da je u Rijeci organizirana ovakva vrsta edukacije. „U našim riječkim osnovnim školama trenutno imamo jedno dijete koje ima potrebu za rad sa stručnim komunikacijskim posrednikom, ali budući da surađujemo s udrugama i ustanovama poput ‘Slave Raškaj’ znamo da gluhe i nagluhe djece ima u predškolskom sustavu. Oni će nam s vremenom ući u školski sustav i na ovaj način želimo biti spremni i imati osposobljene ljude koji će s njima raditi i omogućiti im što bolju integraciju i prilagodbu“, rekla je Japundža Broznić.

Inkluzivno obrazovanje pruža učenicima s teškoćama pravo na jednakost obrazovnih šansi i primjerenu socijalizaciju te mogućnost rasta i napretka među svojim vršnjacima koji uče živjeti u svijetu punom različitosti. Također, omogućava učenicima s teškoćama redovit i dostojanstven boravak u školi te osjećaj pripadnosti i prihvaćenosti dok njihove razredne kolege istovremeno uči toleranciji, prihvaćanju i pomaganju.

Podjela-diploma-polaznicima-edukacije-hrvatskog-znakovnog-jezika-u-sklopu-projekta-RInkluzija-9-600x400

Polaznicama edukacije čestitala je i zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan istaknuvši kako sva djeca imaju pravo na kvalitetno i jednako dostupno obrazovanje. „Drago mi je što se naš program RInkluzije sustavno nadograđuje, a ova edukacija još je jedan korak koji olakšava lakšu i jednostavniju integraciju djece u obrazovni sustav“, istaknula je Krpan i dodala kako se ulažu veliki napori kako bi se kvalitetan i organiziran obrazovni proces u Rijeci nastavio nadograđivati, a Rijeka nastavila biti jedan od lidera po brojnim i uspješnim projektima u području obrazovanja.

Danas je Dnevni centar „Slava Raškaj“ Rijeka ustanova s 25-godišnjim iskustvom u provođenju programa rehabilitacije i integracije slušno oštećene djece i mladih i djece s govorno-jezičnim teškoćama. U Centru radi 13 visokoobrazovanih stručnjaka iz područja logopedije, defektologije-audiorehabilitacije, fonetike i psihologije po Verbotonalnoj metodi.

Cilj rada Centra je omogućiti svakom djetetu oštećena sluha i govora pravo na kvalitetnu rehabilitaciju od najranije dobi da bi se uspješno integrirali u vršnjačke grupe i postali ravnopravni članovi zajednice i društva u cjelini.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...