23. Tjedan mozga u Rijeci donosi predavanja, radionice, pub kvizove i štošta drugo

Autor: Marina Pauletić 05.03.2024

mozak-_mozdani_udar Foto: ilustracija

Kao i svake godine, ulaz na sva događanja u sklopu Tjedna mozga Rijeka je besplatan.

Rijeka – Idućega ponedjeljka, 11. ožujka u Rijeci se održava svečano otvorenje 23. Tjedna mozga u sklopu kojega će se održati brojna predavanja za sve dobne i populacijske skupine te zabavno-rekreativni program. Kao i svake godine, ulaz na sva događanja u sklopu Tjedna mozga Rijeka je besplatan, a pridružiti se mogu svi zainteresirani studenti i građani. U nastavku izdvajamo neke.

Prva tribina u sklopu otvorenja događanja održat će se 11. ožujka od 14 do 16 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka (Art-kvart Rikard Benčić). Naziv tribine je „Moderne tehnologije i dostignuća u neurologiji“, a tema se dotiče duboke mozgovne stimulacije (DBS-a), mehaničke trombektomije i migrene.

Tko govori na tribini?

1. Izv. prof. prim. dr.sc. Vladimira Vuletić, dr. med.
2. Doc. dr. sc. Slavica Kovačić, dr. med.
3. Mr. sc. Zoran Tomić, dr. med.

Opis tribine:

1. Duboko moždana stimulacija duže se vremena smatrala isključivo metodom liječenja uznapredovanog oblika Parkinsonove bolesti. Ova vrsta terapije bazirana je na neuroznanstvenim spoznajama o funkcijama raznih struktura našeg mozga. Recentnim pretkliničkim i kliničkim istraživanjima postaje jasno da su moguće indikacije za ovaj vid terapije šire nego što je prije bilo smatrano i uključuju brojne neuropsihijatrijske bolesti. Na predavanju će biti prikazano koji je učinak ovog vida liječenja na razne neurološke bolesti.

2. Interventna liječenja moždanog udara predstavljaju značajan iskorak u dugoročnoj prognozi te omogućuju značajno brži i bolji oporavak nego konvencionalno liječenje. Mehaničke trombektomije rade se rutinski u KBC-u Rijeka kao rezultat interdisciplinarnog pristupa - neurološkog i radiološkog. Na predavanju će biti prikazan značaj ovog vida terapije te dosadašnja iskustva.

3. Migrena je kronična, funkcionalna bolest koju karakterizira periodično javljanje, intenzivne glavobolje, obično zahvaća polovicu glave te je udružena s drugim simptomima poput mučnine, povraćanja i poremećaja vida. Ženski spol češće je zahvaćen ovom bolesti te u većini slučajeva postoji provocirajući čimbenik poput mjesečnice, stresa, tjelesnog napora, određene hrane itd. Na ovom predavanju imat ćete priliku čuti najnovije informacije o liječenju ove bolesti te ima li ova bolest veze s našim crijevima, odnosno našom mikrobiotom.

tjedan_mozga_vizual

U utorak, 12. ožujka održava se radionicaMindfulness i yoga za overthinkingkoju vode Borka Ogrizović, prof. psih. i Renata Mikičić, učiteljica yoge. Radionica će se održati na Kampusu u prostoru kafića Akvarij od 16 do 17:30 sati.

Overthinking je još jedan engleski termin koji se kod nas udomaćio, ali stručna literatura upotrebljava termin ruminacija. Overthinking ili ruminacija znači pretjerano razmišljanje, neprestano misaono „prožvakavanje“ - razmišljamo i analiziramo prošle događaje, situacije, probleme i /ili brinemo o budućima. Jedna misao vuče drugu misao i pojačava neugodne emocije, ali stvara i nove neugodne emocije. Previše ruminiranja (prirodno je da svi povremeno ruminiraju) o događajima o prošlosti ili razmišljanju o budućnosti sprječava nas da živimo u sadašnjosti.
„Kao posljedica neprestanog razmišljanja, osim negativnih misli i neugodnih emocija javljaju se i različite neugodne tjelesne senzacije (stezanje u grlu, pritisak u prsima, bolovi u mišićima…) i nefunkcionalna ponašanja što, naravno, opet pojačava ruminiranje. Tada se uđe u negativnu spiralu misli i čini se da tu ne možete ništa. Overthinking se odvija na automatskom modu, na radionici naučit ćemo izaći iz spirale negativnih misli. Uvježbat ćemo različite metode zaustavljanja misli i bivanja u „sada i ovdje“. Psihologinja Borka Ogrizović vodit će tehnike mindfulnessa, a učiteljica yoge Renata Mikičić yoga tehnike. Svi ste dobrodošli! Za ovu radionicu potrebne su prijave putem linka: https://forms.gle/V95PM1XWwWz7QL299“, pojašnjavaju organizatori.

U srijedu, 13. ožujka u Gradskoj knjižnici Rijeka od 14 do 15:30 sati održava se tribina „Lumboishialgija iliti išijas“ na kojoj će se predavači dotaknuti sljedećih pitanja: bol u leđima - zašto nastaje i kada je opasna?, neurokirurško liječenje lumboishialgije, fizikalna terapija kod boli u leđima. Na tribini će govoriti Aldo Ćefo, dr. med., doc. prim. dr. sc. Dean Girotto, dr. med., prof. dr. sc. Tea Schnurrer-Luke-Vrbanić, dr. med.

Lumboishialgija je snažna, oštra bol donjeg dijela leđa koja se može širiti u nogu, sve do stopala. Sjedilački način života i reumatske bolesti povećavaju rizik od nastanka ove bolesti. Ova vrsta boli je često vrlo onesposobljavajuća za pojedinca te je potreban dug period da u potpunosti nestane. Takvu vrstu boli najčešće svi doživimo barem jednom u životu, a o uzrocima i rizicima za nastanak ovog problema imat ćete priliku čuti tijekom ovog predavanja. Liječenje ove boli uvelike ovisi o uzroku same boli, ali u svakom slučaju postoji više različitih mogućnosti liječenja. Tijekom ovog predavanja čut ćete koje su sve prednosti i mane kirurškog liječenja ovog problema koji predstavlja najčešću vrstu operacija u neurokirurgiji. No, je li kirurgija uvijek rješenje i koja je uloga fizikalne terapije u liječenju ove boli? O toj temi reći će nam nešto više pročelnica Zavoda za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu KBC-a Rijeka.

U četvrtak, 14. ožujka u Osnovnoj školi Centar s početkom u 10 sati održat će se radionica „Pažnja i koncentracija-temelj našeg jezika“ koju će voditi Udruga Logokaz.

Jesu li pažnja i koncentracija dva naziva za istu sposobnost? Zašto su nam koncentracija i pažnja bitne? U kojim stanjima mogu biti oštećene? Mogu li se u tim slučajevima koncentracija i pažnja poboljšati i na koji način? Pažnja je sposobnost našeg mozga da se fokusira na određen podražaj u određenom vremenskom periodu. Za razliku od nje, koncentracija je vještina održavanja pažnje u određenom vremenskom periodu. Točnije, što duže vrijeme aktivno održavamo pažnju na određenom podražaju, naša je koncentracija bolja. Pažnja i koncentracija mogu predstavljati problem kod mnogih stanja kao što su neurodegenerativne bolesti i neurorazvojni poremećaji, pri čemu se svakako ističe ADHD te razna stanja koja nastaju kao posljedica oštećenja mozga (traumatske ozljede mozga). Logopedska rehabilitacija obuhvaća vježbe koje pospješuju koncentraciju i pažnju. Vježbe pažnje i koncentracije iznimno su bitne jer čine temelj našeg jezika te su dio kognicije. Da bismo u rehabilitaciji uopće imali priliku kvalitetno odraditi terapiju s pacijentom, pacijent treba biti fokusiran na materijale i zadatke koji su ispred njega. Ovom radionicom ističemo važnost navedenih kognitivnih sposobnosti, odnosno vještina te će djeca imati priliku vježbati koncentraciju i pažnju putem različitih zadataka.

tjedan_mozga_vizual-08964

U petak, 15. ožujka očekuje vas filmska večer na Botelu Marina, prikazuje se film „Rain man“, a večer organiziraju studenti Medicinskog fakulteta Rijeka.

„Dođite i provedite zajedničku večer u ugodnom ambijentu Botela Marina gledajući s nama film Kišni čovjek (Rain Man) koji govori o jednom ekstravagantnom, ali i pomalo sebičnom preprodavaču automobila (Charlie) koji sazna da mu je otac preminuo i ostavio cijelo bogatstvo autističnom bratu, za kojeg do tada nije znao. U nadi da će uspjeti dobiti dio tog bogatstva Charlie pronalazi svog brata, no tek tada kreću prave pustolovine i odnos koji izluđuje Charlieja, ali naposlijetku je ispunjen ljubavi i razumijevanjem. Ovaj film prikazuje život odrasle osobe s autizmom, stoga možda potakne sve nas da imamo puno više razumijevanje i strpljenja za druge osobe, a posebno za one koji imaju mentalne poteškoće. Tijekom gledanja filma osigurat ćemo besplatne grickalice, slatkiše i piće“, pozivaju organizatori.

U subotu, 16. ožujka na Korzu će se od 9 sati ujutro održati „Šećite „Kor(z)om mozga“ – akcija mjerenja tlaka i šećera, radionica „Bolnica za medvjediće“, zdravi doručak uz tehničare nutricioniste iz Medicinske škole u Rijeci. Događaj organiziraju studenti Medicinskog fakulteta u Rijeci te učenici srednje Medicinske škole.

Studenti Medicinskog fakulteta mjerit će tlak i šećer prolaznicima. „Bolnica za medvjediće“ s djecom će kroz igru testirati i potaknuti razvitak osjećaja za prostor. Također, tehničari nutricionisti iz Medicinske škole u Rijeci pripremit će „zdravi doručak“ kojeg će se moći degustirati.

Tjedan mozga završava u nedjelju, 17. ožujka šetnjom do Opatije naziva „Trenirajmo mozak“. Šetnja počinje u 10 sati u parku Mlaka, a vode ju studenti Medicinskog fakulteta u Rijeci /članovi Organizacijskog odbora Tjedna mozga Rijeka.

„Fizička aktivnost jedna je od glavnih stavki promocije zdravog načina života i prevencije bolesti poput cerebrovaskularnog inzulta, u narodu poznatije kao moždani udar. Pozivamo vas na šetnju s nama. Šetnju organiziramo u suradnji s UniSport Ri. Pješačenje traje oko 2,5 sata. Kreće se iz Rijeke (park Mlaka), uz obalu do Opatije gdje možete ostati i uživati u kavi ili se vratiti istom rutom do Rijeke“, pozivaju organizatori.

Cjelokupni program 23. Tjedna mozga pogledajte ovdje.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...