Aktivno provođenje aktivnosti u sklopu Jean Monnet katedre: Marko Tomljanović imenovan nositeljem u području europskih integracija
Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 10.01.2023
Smisao Jean Monnet katedri je kontinuirano usavršavanje poučavanja o europskim integracijama na sveučilišnim studijima, pružanje otvorenih obrazovnih sadržaja u svrhu povećanja fleksibilnosti i dostupnosti učenja kao i diskusija o relevantnim izazovima i perspektivama europske integracije i njezinog poslovnog i društvenog okruženja.
Rijeka - Doc.dr.sc. Marko Tomljanović s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci imenovan je od strane Europske komisije nositeljem Jean Monnet katedre u području europskih integracija te mu je odobrena provedba projekta pod nazivom EU business policies and contemporary challenges of European integration. Provedba aktivnosti Katedre je predviđena u razdoblju 2022.-2025. godine. Smisao Jean Monnet katedri je kontinuirano usavršavanje poučavanja o europskim integracijama na sveučilišnim studijima, pružanje otvorenih obrazovnih sadržaja u svrhu povećanja fleksibilnosti i dostupnosti učenja kao i diskusija o relevantnim izazovima i perspektivama europske integracije i njezinog poslovnog i društvenog okruženja.
Početna faza provedbe projekta podudara se sa „velikim datumima“ Republike Hrvatske kao punopravne članice EU. Naime, u 2023. godini navršit će se 10 godina našega članstva u EU, a koje ćemo dočekati kao članica Eurozone te članica Schengena. Možemo reći kako smo ispunili sve korake i obveze koje su pred nas postavljene te svakoga dana sve više jačamo svoju pripadnost „europskoj“ obitelji. Ipak, unatoč svim prilikama koje su nam pružane (poslovanje na Unutarnjem tržištu, EU fondovi, prilike za rad i obrazovanje itd.), u široj javnosti se stječe dojam kako ih nismo do kraja iskoristili. Pritom, kao jedan od razloga je moguće identificirati i nedostatak znanja o tematikama europskih integracija među studentskom populacijom, ali u široj društvenoj zajednici te kontinuirano smanjenje broja studijskih smjerova i kolegija povezanih s ovim temama na hrvatskim sveučilištima. Navedeno je predstavljalo najvažniji motiv za pripremu ovog projekta.
Orijentacija na tematiku europskih integracija nije novost za Ekonomski fakultet u Rijeci, već predstavlja nastavak aktivnosti započetih prije gotovo 20 godina. Naime, Fakultet je tada, kao jedna od prvih visokoobrazovnih institucija u Republici Hrvatskoj, započeo s izučavanjem tema povezanih s europskim integracijama, a što je rezultiralo kreiranjem i provedbom značajnog broja kolegija na svim razinama sveučilišnih studija, implementacijom studijskih programa vezanih uz europske integracije i poslovanje na europskom tržištu na diplomskoj i poslijediplomskoj razini, provođenjem prethodnih verzija Jean Monnet katedri, kao i dugogodišnjim održavanjem Jean Monnet ljetne škole o europskim integracijama.
Ovim projektom je predviđeno održavanje nastave i unaprjeđenje znanja o europskim integracijama i poslovanju na europskom tržištu u sklopu 8 kolegija na preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju, razvoj i diseminacija nastavnih materijala, poticanje diskusije i generiranje novih znanja o ključnim temama kroz studentske okrugle stolova, studijska putovanja, publiciranje znanstvenih radova i sveučilišnih udžbenika te ostale akademske aktivnosti. Također, aktivnosti će biti usmjerene na stvaranje novih i jačanje postojećih veza sa srodnim katedrama u Republici Hrvatskoj i šire. Provedba projekta će pridonijeti povećanju međunarodnog značaja, kao i kvalitete nastavnih procesa te omogućiti unaprjeđenje znanja o europskim integracijama na Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Također, provedene aktivnosti uvelike će pridonijeti i međunarodnoj vidljivosti i prepoznatljivosti Sveučilišta u Rijeci.
Uz voditelja projekta, u provođenje predviđenih aktivnosti su uključeni i prof.dr.sc. Alen Host, izv.prof.dr.sc. Igor Cvečić, Ema Murić mag.iur, s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te prof.dr.sc. Srdjan Redžepagić s Balkan Institute of Science and Innovation of the Université Cote d'Azur, Nica, Francuska.