Alternativa u Rijeci još uvijek živi
Autor: Ana Šumanović 22.10.2022
Potrebno je samo zaviriti u zakučaste ulice i centra i okolice grada i alternativa je svugdje oko nas. Ona, kako joj i priliči, ne teži privlačenju pozornosti, već automatski privlači one koji ju i žele naći.
Rijeka - Iako Rijeka već desetljećima slovi kao grad rocka, prosječan posjetitelj koji bi se u njoj našao na nekoliko dana i ne ponavajući grad, morao bi se zapitati gdje se svi ti rokeri skupljaju. Centar grada, izuzev nekoliko pubova, ispunjen je lokalima i klubovima koje bismo nazvali svime samo ne alternativnim, a isto vrijedi i za glazbu koja vikendom odzvanja ulicama centra. No to nas ne treba zavarati. Potrebno je samo zaviriti u zakučaste ulice i centra i okolice grada i alternativa je svugdje oko nas. Ona, kako joj i priliči, ne teži privlačenju pozornosti, već automatski privlači one koji ju i žele naći.
Tako već sa samog Korza možemo samo skrenuti u malu Kružnu ulicu kako bi pronašli kultni OKC Palach osnovan davne 1968., a koji je danas u programskom upravljanju Saveza udruga Molekula te mu je misija razvoj kulturne scene grada te je stoga otvoren za razne koncerte, festivale i druge događaje koji teže tom cilju. U prostoru se nalazi i SKC galerija (galerija Studentskog kulturnog centra) koja aktivno radi na vidljivosti studentske umjetnosti, u kojoj studenti održavaju svoje prve samostalne i skupne izložbe. Udruga Ri Rock u Palachu je 2019. pokrenula prvi riječki radio zajednice Radio Roža u kojem građani i različiti akteri razvijaju i kreiraju radijski program.
Ako pak iz Palacha produžimo ulicom Erazma Baričića, doći ćemo do Kluba mladih, koji uz bar koji radi svakodnevno, održava razne događaje poput jam sessiona, kvizova, koncerata, tematskih partya, a u sklopu kojeg se svake godine održavaju i tečajevi stranih jezika.
Ipak, riječku alternativnu scenu ne predstavlja samo rock. Odmah do Kluba mladih, debela željezna vrata čuvaju ulaz u Manual, novi riječki underground klub, koji se po mnogo toga razlikuje od svih ostalih mjesta za izlazak u ovom gradu. Da bi mogli ući potrebno je učlaniti se, a članom se može postati samo ako dobijete pozivnicu od nekog drugog člana. Cilj ovakvog koncepta je stvoriti ugodan i siguran prostor za izlazak za sve njegove članove. Klub je prošle sezone ugostio mnoge vrhunske domaće i inozemne DJ-e, a svakog četvrtka publici su bili predstavljeni mladi DJ-i koji tek započinju svoje karijere.
Dobar noćni provod osigurava i Nemo klub (bivši „“Život“) koji svakog vikenda dovodi razne izvođače uz koje se možete opustiti najčešće uz dobre funk i disco beatove. Tu je i Nemo bar, kojem također ne manjka dobar glazbeni program, posebice vikendom.
Daljnja potraga za kul mjestima na kojima se mogu čuti stari rokerski klasici, ali i nešto novija i žanrovski raznolika, ali opet alternativna glazba, vodi nas do Trsata, gdje se u maloj jednosmjernoj ulici smjestio bar Mali Rock – mali ali sa duhom, u kojem ćete se ako ste i prvi put tamo, osjećati kao kod kuće.
Na Trsatu je smještena i The Beertija u čijem se podrumu svakog vikenda održavaju nastupi raznih izvođača, a žarovi variraju od metala, punka, hip hopa do techna.
Za sljedeći pub potrebno je potegnuti malo dalje od centra, odnosno do Srdoča, do Milord Puba koji je i otvoren s ciljem promocije kvalitetne, posebno domaće, rock glazbe i jednako dobrog piva.
Iako potencijala, a svakako i potrebe za novim alternativnim prostorima svakako ima, ova su mjesta definitivno znak da riječka alternativna scena i dalje živi i aktivno djeluje, mada nam se možda na prvi pogled tako i ne čini.