Borna i Nikola vratili su se s Europske juniorske informatičke olimpijade – Borna je osvojio srebrnu medalju

Autor: Mia Mohorić 26.08.2024

medalje__1_

Borna (14) i Nikola (14), polaznici su programa Budi++ Centra tehničke kulture Rijeka

Rijeka- Na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi koja je trajala od 16. do 22. kolovoza u Kišinjevu, Moldavija, Republiku Hrvatsku predstavljao je tim od četiri učenika osnovnih škola: Ivo Pavičić, Borna Gudac, Luka Rančić i Nikola Vlašić. Momci se se kući vratili s osvojena dva srebra (Ivo Pavičić, Borna Gudac) i jednom broncom (Luka Rančić).

Borna (14) i Nikola (14), polaznici su programa Budi++ u sklopu kojeg se kroz cijelu školsku godinu s mentorima iza Centra tehničke kulture Rijeka pripremaju za brojna informatička natjecanja. Prošla je školska godina za njih bila posebno uspješna - briljirali su i na Državnom natjecanju iz informatike i Danima mladih informatičara Hrvatske.

Na državnom natjecanju iz informatike koje se održalo u Vodicama od 13. do 15. svibnja Borna Gudac je u kategoriji Logo za osnovne škole zauzeo drugo mjesto, dok je u kategoriji Algoritmi zauzeo prvo mjesto. Na Danima mladih informatičara Hrvatske Borna je briljirao i sa osvojenih 290 bodova zauzeo prvo mjesto na Hrvatskoj Logo olimpijadi i treće mjesto na 13. Juniorskoj hrvatskoj informatičkoj olimpijadi. Borni je s obzirom na odlične rezultate dodijeljen Oskar znanja kao i nagrada Primorsko Goranske županije za izvrsnost u obrazovanju. Nikola je na državnom natjecanju iz informatike u Vodicama Bornu pratio u stopu, pa je tako u kategoriji Algoritmi zauzeo drugo mjesto. Na 13. Juniorskoj hrvatskoj informatičkoj olimpijadi zauzeo je četvrto mjesto, a također je i prvak natjecanja Mladi tehničari u kategoriji Automatika. Zahvaljujući sjajnim rezultatima pozvani su u hrvatsku reprezentaciju koju je okupio Hrvatski savez informatičara kako bi sudjelovali na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi.

Borna_Gudac_na_EJOI

Europska juniorska informatička olimpijada

Prošli tjedan, od 16. do 22. kolovoza na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi snage su odmjerili s 98 učenika iz sveukupno 26 zemalja diljem Europe. Natjecanje, koje se održalo kroz dva dana sastojalo se od šest problemskih zadataka u programskom jeziku C++.
Ivo Pavičić iz OŠ Matka Laginje Zagreb plasirao se na 19. mjesto i osvojio srebrnu medalju. Gotovo u stopu pratio ga je Borna Gudac iz OŠ Kraljevica, inače član Budi++ ekipe iz Centra tehničke kulture Rijeka, koji se plasirao na 22. mjesto i također osvojio srebrnu medalju. Brončanu medalju za 54. mjesto osvojio je Luka Rančić iz OŠ Split 3. U olimpijadi je sudjelovao i učenik Osnovne škole Čavle Nikola Vlašić, također član Budi++ ekipe iz Centra tehničke kulture Rijeka koji se plasirao na 69. mjesto.

Odgovorni voditelj reprezentacije bio je Nikola Dmitrović, stručni voditelj Fran Babić, a odgovorni voditelj nastupa bio je Krešimir Malnar koji je ujedno i član Upravnog odbora Europske juniorske informatičke olimpijade u svom drugom mandatu.
Nastup mladih informatičara na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi i stručne pripreme koje su prethodile nastupu organizirao je Hrvatski savez informatičara. Program se financira iz javnih potreba za tehničku kulturu, a pokroviteljstvo i potporu pružaju Hrvatska zajednica tehničke kulture i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske.