Budući spasioci educirani o prevenciji kriminaliteta na kupalištima i plažama
Autor: Portal Torpedo 21.05.2025

Budućim spasiocima je istaknuta važnost samozaštitnog ponašanja građana te su informirani da i oni osim policijskih službenika mogu savjetovati kupače i upozoriti ih na potencijalno rizične radnje i ponašanja.
Rijeka – Policijska uprava primorsko-goranska nastavlja s provođenjem preventivnih aktivnosti uoči turističke sezone, u sklopu kojih je jučer u suradnji s Društvom Crvenog križa Primorsko-goranske županije i Tečaja za osposobljavanje spasilaca na otvorenim vodama, na Bazenima Kantrida u Rijeci, održana edukacija polaznika tečaja na temu prevencije kriminaliteta na kupalištima i plažama.
Buduće spasioce na moru educirala je policijska službenica iz Ureda načelnika, Nives Kajfeš Grčko upoznavši ih s raznim oblicima imovinskog kriminaliteta na plažama i u blizini plaža, načinima počinjenja kaznenih djela krađa i teških krađa te prepoznavanju sumnjivih ponašanja osoba. Prezentirani su i statistički podaci za ovu Policijsku upravu kako bi bili upoznati i s brojem prošlogodišnjih krađa na plažama.
Budućim spasiocima je istaknuta važnost samozaštitnog ponašanja građana te su informirani da i oni osim policijskih službenika mogu savjetovati kupače i upozoriti ih na potencijalno rizične radnje i ponašanja.
Upoznati su s opasnostima od počinjenja kaznenih djela na štetu djece i maloljetnika na plažama i kupalištima pri čemu je policijska službenica upozorila na uočavanje ponašanja nepoznatih osoba u blizini djece i na način postupanja u slučaju uočavanja istih. Također, skrenuta im je pažnja na parkirana vozila u kojima vozači nikada ne smiju ostavljati djecu bez nadzora niti na kratko vrijeme, o čemu policijski službenici tijekom ljetne sezone savjetuju građane i turiste, dijeleći im edukativni letak koji je nastao u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.
Istaknuto je da je njihova suradnja s policijom je od velike važnosti. Spasioci su važan segment sigurnosti građana i turista na kupalištima, a također i značajan partner policiji u prevenciji kaznenih djela tijekom turističke sezone. Za sve uočene prekršajne i kaznene radnje trebaju obavijestiti policiju na broj 192.
Oštećene osobe, odnosno, žrtve krađa ne trpe samo materijalnu štetu, nego se ne osjećaju više sigurno na mjestima na kojima im se dogodila krađa. Stoga je važno uočavati sumnjiva ponašanja, dojavljivati ih policiji i savjetovati goste o samozaštitnom ponašanju ukoliko želimo učiniti našu lokalnu zajednicu mjestom gdje se građani i gosti osjećaju sigurnim.
Ova vrsta edukacije nastavak je višegodišnje uspješne suradnje Policijske uprave primorsko-goranske s djelatnicima Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije.