Dan otvorenih vrata klinike za neurologiju KBC-a Rijeka povodom obilježavanja Dana Alzheimerove bolesti i distonije
Autor: Marina Pauletić 18.09.2024
„Vrijeme je za djelovanje protiv demencije, vrijeme je za djelovanje protiv Alzheimerove bolesti“.
Rijeka - Povodom Svjetskog dana Alzheimerove bolesti (21. rujna) i mjeseca svjesnosti o distoniji Klinika za neurologiju KBC-a Rijeka organizira DAN OTVORENIH VRATA u petak, 20. rujna od 12 do 14 sati.
Svi zainteresirani građani moći će u prostorima Klinike dobiti savjete multidisciplinarnog tima stručnjaka i edukativne materijale s ciljem podizanja razine javne svijesti o Alzheimerovoj bolesti i distoniji koje postaju sve veći javnozdravstveni problem.
Od 14 sati u biblioteci Klinike za neurologiju (2. kat) bit će održana predavanja:
Novosti o Alzheimerovoj bolesti i Novosti o distoniji
- izv. prof. prim. dr. sc. Vladimira Vuletić
Kako si olakšati život s demencijom
- Adriana Klarić, mag. psih.
Zašto je potrebna psihološka podrška članovima obitelji oboljelih od demencija
- Ines Torić, prof., klinička psihologinja
Distonija i Alzheimerova bolest su kronične progresivne neurološke bolesti koje uvelike smanjuju kvalitetu života pacijenata i članova njihovih obitelji, pa onda i šire zajednice. Rujan je posvećen podizanju svijesti o Alzheimerovoj bolesti, a središnja tema ovogodišnje svjetske kampanje pod geslom „Vrijeme je za djelovanje protiv demencije, vrijeme je za djelovanje protiv Alzheimerove bolesti“, nastoji ispraviti stigmu i diskriminaciju koja još uvijek postoji prema demenciji, istovremeno naglašavajući pozitivne korake koje poduzimaju organizacije i vlade na globalnoj razini.
Unatoč brojnim novim spoznajama još uvijek nije rasvijetljen uzrok nastanka Alzheimerove bolesti koja predstavlja pandemiju današnjice. Sve je veća svijest da Alzheimerova i druge demencije mogu započeti mnogo godina prije simptoma, kao i spoznaja o potrebi za cjeloživotnim intervencijama na zdravlje mozga. Dostupna terapija služi usporavanju napredovanja bolesti i ublažavanju simptoma, ali trenutno je Alzheimerova demencija neizlječiva. Bolest djeluje na način da uništava neurone i njihove veze, nakupljanjem određene vrste bjelančevina u mozgu – beta-amiloida i tau proteina, što će kroz vrijeme rezultirati značajnim gubitkom moždane mase. Glavni su simptomi gubitak pamćenja, poremećaj mišljenja, promjena u ponašanju i osobnosti bolesnika te poteškoće u izvršavanju svakodnevnih aktivnosti.
Demencije sve više postaju ozbiljan javnozdravstveni problem te se očekuje udvostručenje broja bolesnih tijekom sljedećih 20 godina. Za oboljelog je ključna sveobuhvatna skrb koja uključuje multidisciplinarni tim stručnjaka - liječnik obiteljske medicine, medicinska sestra, patronažna sestra, neurolog, gerijatar, psiholog, psihijatar, fizijatar, fizioterapeut, radni terapeut, socijalni radnik, logoped, nutricionist, kao i pomoć i podrška obitelji. Samo rana dijagnoza, pravovaljana skrb i početak uzimanja terapije može usporiti tijek bolesti i produžiti period samostalnosti i neovisnosti oboljele osobe o drugima. Prevencija može znatno smanjiti rizik nastajanja Alzheimerove bolesti, a ona uključuje regulaciju krvnog tlaka, smanjenje šećera, kolesterola i lipida u krvi, mentalnu i fizičku aktivnost te općenito zdrav način života i zdravu prehranu.
Mjesec svjesnosti o distoniji podiže javnu svijest i razumijevanje distonije, poremećaja s brojnim manifestacijama koji pogađa ljude svih dobi, rasa, spolova i podrijetla. Distonija je neurološki poremećaj kretanja koji otežava kontrolu mišića, no osim na tjelesno, utječe i na emocionalno te psihičko zdravlje. Za dijagnosticiranje i liječenje potreban je tim stručnjaka koji uključuje neurologa, fizioterapeuta/radnog terapeuta, psihijatra, psihoterapeuta/savjetnika, stručnjaka za ublažavanje boli i druge pružatelje zdravstvene zaštite. Život s distonijom uključuje liječenje tjelesnih simptoma, zaštitu emocionalnog i psihičkog zdravlja te zadovoljavanje svakodnevnih životnih potreba pojedinca.