Dovršena restauracija portala Palače Ploech
Autor: Marina Pauletić 30.06.2023
S obzirom da je riječ o portalu visokom preko 6,00 metara te trokrilnim stilskim vratima od kojih svako krilo teži preko 100,00 kg možemo zaključiti da je sam proces restauracije na kojem je bilo angažiran velik broj majstora različitih struka zahtjevan i izazovan.
Rijeka - Dovršetkom konzervatorsko – restauratorskih radova na obnovi kamenog portala i trokrilnih stilskih ulaznih vrata Palače Ploech u Trpimirovoj ulici, Rijeka je dobila zasigurno jedan od najljepših ulaznih portala.
Palača Ploech nalazi se na području zaštićene kulturno – povijesne cjeline grada Rijeke, a njen portal i vrata su, prema mišljenju Konzervatorskog odjela u Rijeci, jedan od najvrjednijih primjera ulaznih portala na području Grada Rijeke, iz razdoblja srednjoeuropskog visokog historicizma – ne samo u Rijeci nego i na području čitave Primorsko – goranske županije. Zbog ove visoke valorizacije te složenosti obnove način restauracije zahtijevao je posebnu ručnu tehniku obnove svakog pojedinog dijela trokrilnih stilski ulaznih vrata.
S obzirom da je riječ o portalu visokom preko 6,00 metara te trokrilnim stilskim vratima od kojih svako krilo teži preko 100,00 kg možemo zaključiti da je sam proces restauracije na kojem je bilo angažiran velik broj majstora različitih struka zahtjevan i izazovan.
Posebnost portalu daju same skulpture (atlasi) visine preko 6,00 metara koje su zahtijevale posebne kiparske tehnike s obzirom da govorimo o građevini iz 1888. godine. Prilikom radova restauracije vodila se briga o svakom izvornom elementu – dijelovi koji su nedostajali zamijenili su se odgovarajućim uz odobravanje Konzervatorskog odjela u Rijeci.
Restauracija ulaznih vrata palače Ploech povjerana je licenciranoj tvrtki TERACOTTA d.o.o. iz Zagreba koja je specijalizirana za radove na objektima koji su kategorizirani kao zaštićeno kulturno dobro.
Radovi su vrijedni 22.413,56 eura. Od navedenog iznosa, 7.963,37 eura sufinancirao je Grad Rijeka temeljem Programa javnih potreba u kulturi dok se preostali dio troškova plaća iz sredstava zajedničke pričuve zgrade i to na način da je Grad Rijeka, razmjerno udjelu svojeg vlasništva u zgradi (62.11% ), sudjelovao s iznosom od 8.975,02 eura te preostali suvlasnici (37.89%) s iznosom od 5.475,18 eura.
U sklopu održavanja i obnove Palače Ploech izvršeni su radovi obnove krovišta zgrade, a u narednim mjesecima planirano je i uređenje ulaznog hola zgrade premauvjetima Konzervatorskog odjela u Rijeci.
Također, provest će se i radovi restauracije i zamjene drvenih prozora u zajedničkom stubištu zgrade.
Stambeno – poslovna zgrada na adresi Trpimirova 6, odnosno Palača Ploech nalazi se na području zaštićene kulturno – povijesne cjeline grada Rijeke. Izgrađena je 1888. godine. Naručitelj i vlasnik impozantne palače bio je austrijski mehaničar Annibale Ploech (1826. – 1884.) koji je radio u riječkoj Tvornici torpeda.
Njezin projekt rad je Giacoma Zammattija, tada mladog tršćanskog arhitekta netom odškolovanog u Beču i tek pristiglog u Rijeku. Zdanje je građeno u duhu srednjoeuropskoga visokog historicizma.
Posebna pažnja pri izgradnji posvećena je arhitektonskoj plastici i unutarnjem, neobaroknom, štukodekoru. Dvije skulpture telamona (snažnih muških likova koji podižu svojim rukama ili podupiru leđima arhitrav) koje podupiru balkon nad portalom usmjeravaju na unutrašnjost građevine s iznimno elegantnim i četvrtastim stubištem te bogatom ornamentalnom željeznom ogradom. Zgrada ima specifičan L-tlocrt i raspored s dugačkim hodnikom, odvojena gospodarskim prostorijama i okrenuta prema unutarnjem dvorištu.
Za napomenuti je da Grad Rijeka svake godine sufinancira programe sustavne zaštite i očuvanja nepokretnih kulturnih dobara kroz Program javnih potreba u kulturi Grada Rijeke. Tako su prošle godine sufinancirani programi: Restauracija trokrilnih ulaznih vrata stambene zgrade Križanićeva 1, Obnova fontana u perivoju Guvernerove palače, Restauracija stubišta Zgrade Venutti, Restauracija glavnih i pomoćnih drvenih ulaznih vrata na višestambenoj zgradi M. Smokvine Tvrdog 6, te Restauracija povijesne stolarije zgrade Strossmayerova 14 (glavna ulazna vrata pročelja).
Ove godine iz Programa javnih potreba u kulturi Grada Rijeke planiraju se provesti slijedeći programi sustavne zaštite i očuvanja: Obnova povijesnih fontana u perivoju Guvernerove palače u Rijeci – treća faza i Sanacija kamenih dijelova pročelja i obnova ulaznog hola zgrade M. S. Tvrdoga 1.
Osim toga, Grad Rijeka od 2006. godine svake dvije godine upućuje javni poziv za korištenje sredstava spomeničke rente za sufinanciranje sanacije i obnove pročelja i krovova građevina pojedinačno registriranih kao kulturno dobro te građevina na području zaštićene Urbanističke cjeline grada Rijeke. Kroz ovaj Program Grad je dosad sufinancirao obnovu 72 zgrade u ukupnom iznosu od 3.104.978,09 eura.