Europski tjedan mobilnosti: panel diskusija „Održiva mobilnost – izazovi i prilike za gradove budućnosti“

Autor: Marina Pauletić 17.09.2024

panel_odrziva_mobilnost

Panel je bio prilika da se razgovara o mogućnostima uvođenja održivih oblika prijevoza te integracije različitih oblika prijevoznih usluga.

Rijeka - U sklopu Europskog tjedna mobilnosti u RiHubu je održana panel diskusija „Održiva mobilnost – Izazovi i prilike za gradove budućnosti“.

Sudionici panela bili su direktor Komunalnog društva Autotrolej Robert Mrvčić, Ante Gustin, koji je predstavio javni sustav dijeljenja romobila TIER i javni sustav dijeljenja bicikala Nextbike, Tomislav Ivanetić iz QELO sustava punionica za električna vozila te Ivan Starčević, predstavnik tvrtke Wizi.

Moderator panela je bio Vedran Kirinčić, izvanredni profesor na Tehničkom fakultetu u Rijeci, Zavodu za elektroenergetiku. „Održiva mobilnost je tema o kojoj je potrebno kontinuirano govoriti, ističući izazove i mogućnosti u gradu i državi, u nadi da će neke od tih ideja pretvoriti u realnost. Klimatske promjene su stvarnost, a značajni postotak emisije stakleničkih plinova odnosi se na cestovni promet. Neki europski gradovi potiču svoje građane da se više kreću i koriste alternativne oblike prijevoza, a dobar primjer je i Rijeka, u kojoj je pokrenut kako projekt javnih električnih bicikala, tako i stvoreni temelji za pružanje usluge najma električnih romobila“, kazao je prof. Kirinčić, naglasivši kako postoje brojne mogućnosti za razvoj održive mobilnost, od uvođenja električnih autobusa do implementacije novog trenda „Mobilnosti kao usluge“ (eng. Mobility as a Service, MaaS). Maas je integracija različitih oblika prijevoznih usluga u jedinstvenu uslugu na zahtjev korištenjem jedne aplikacije s jednim kanalom plaćanja, a s ciljem da se građane potakne na korištenje alternativnih načina prijevoza.

Panel je bio prilika da se razgovara o mogućnostima uvođenja održivih oblika prijevoza te integracije različitih oblika prijevoznih usluga. Tako je direktor Autotroleja Mrvčić naglasio kako je komunalno društvo, a s ciljem smanjenja emisija CO2, još 2012. godine počeo s nabavkom plinskih autobusa, preuzeo je upravljanje javnim električnim biciklima Ricikleta, a u sklopu Urbane aglomeracije Rijeka, za koju se sredstva osiguravaju u sklopu EU fondova, planira se rekonstrukcija i uređenje prostora punjenje i parkiranje vozila na alternativni pogon, izgradnja infrastrukture za punjenje vozila te nabava autobusa, uz digitalizaciju javnog prijevoza te označavanje biciklističke trase od Preluka do centra Grada Rijeke. Govoreći o mogućnostima integracije prijevoznih usluga, direktor Mrvčić podsjetio je kako posljednjih godina ostvarena suradnja s HŽ Putničkim prijevozom, kojom korisnici željezničkog i autobusnog prijevoza u gradsko-prigradskom prijevozu Grada Rijeke mogu koristiti jedinstvenu putnu kartu koja omogućava vožnju autobusom i vlakom. Ideja je da se u budućnosti i sustav javnih električnih bicikala integrira u javni gradski prijevoz.

Ante Gustin, koji je predstavio javni sustav dijeljenja romobila TIER i javni sustav dijeljenja bicikala Nextbike, naglasio je kako se radi o rastućoj usluzi u Hrvatskoj te kako prije integracije više usluga u jedan sustav potrebno razviti svijest kod građana kako postoji spektar mogućnih oblika mobilnosti.

Tomislav Ivanetić iz startupa QELO sustava punionica za električna vozila također je naglasio važnost edukacije građana o električnim automobilima, jer budući korisnici moraju biti spremni na poneku promjenu životnih navika ukoliko su prije vozili automobil na neki drugi pogon. Ujedno je izrazio uvjerenje kako će električne automobile puno lakše prihvatiti nove generacije.

Ivan Starčević, predstavnik tvrtke Wizi, nekadašnjeg Cammea, naglasio je kako nastoje pružiti fleksibilnu i pristupačnu uslugu svojim korisnicima, kako bi se i na taj način smanjio broj automobila u prometu. Korištenjem iskustva i tehnologije pak nastoje optimizirati posao i smanjiti broj prijeđenih kilometara, a s ciljem smanjenja emisije CO2.

Panel diskusija okupila je stručnjake iz različitih sektora koji će raspravljati o ključnim temama vezanim uz održivu mobilnost. Cilj panela bio je informirati javnost o prednostima i mogućnostima na području održive mobilnosti, potaknuti zajedničku suradnju na projektima koji mogu unaprijediti kvalitetu života u urbanim sredinama te promicati održive oblike mobilnosti.

Panelu su prisustvovali i učenici 2.2 razreda Gimnazije Andrije Mohorovičića s profesoricom Emicom Pandurić.

Grad Rijeka i ove se godine priključio obilježavanju Europskog tjedna mobilnosti, 22. po redu, koji se tradicionalno održava od 16. do 21. rujna. U suradnji s Udrugom „Urbani separe“, nizom aktivnosti namijenjenih građanima i stručnoj javnosti promovirat će se održiva urbana mobilnost, sprječavanje emisije štetnih plinova, te kvalitetniji način života i kultura življenja u urbanim sredinama.

Ovogodišnja tema obilježavanja Europskog tjedna mobilnosti je „Zajednički javni prostori“, a cilj je naglasiti važnost kvalitetne organiziranosti javnih prostora odnosno organiziranost ulica, trgova i šetališta koji uz unaprjeđenje mogu izravno utjecati na kvalitetu života, osnažiti sigurnost, utjecati na razinu buke i zagađenje zraka.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...