[FOTO] “More spaja - Libertas 1992.-2022.”: Riječke Ajkule tri desetljeća od dolaska na duborvačko ratište obilježile velikom eko akcijom
Autor: Branimir Brnas 09.05.2022
Ajkule se bore na Srđu, Kuparima, Solinama i na svim onim mjestima na kojima je potrebno ojačati obranu sve do početka operacije deblokade grada. Jedinica je u akciji deblokade Dubrovnika kodnog naziva “Orao 92”, podijeljena u dva dijela. Jedan dio specijalaca zajedno sa ostalim snagama oslobađa Mokošicu, dok drugi dio oslobađa Plat. Josip Kukuljan, na temelju svojih zasluga u oslobađanju, dobiva čast da prvi podigne hrvatski stijeg u oslobođenim Konavlima.
Dubrovnik/Rijeka - Dan 10. travanj 1992. godine upisan je u povijesna događanja tijekom Domovinskog rata i jedan je od značajnijih za Južno, Dubrovačko bojište. Tada su pripadnici Riječke Specijalne jedinice policije “Ajkula” uspjeli, s morske strane, probiti blokadu grada Dubrovnika od strane JNA i četničkih hordi te pokazati dubrovačkim braniteljima da nisu sami. Naime, Riječki specijalci na čelu s legendarnim zapovjednikom Marinom Jakominićem u Dubrovnik stižu brodom Slavija kao prva postrojba koja nije s tog područja i aktivno se uključuju u obranu i deblokadu grada. U Dubrovniku se tada već nalazi Josip Kukuljan koji s mjesta načelnika Riječke policijske uprave dolazi na mjesto načelnika Dubrovačke policijske uprave, a uz general bojnika Nojka Marinovića i stožernog generala Janka Bobetka čini okosnicu obrane Dubrovnika i njegovog zaleđa.
Ajkule se bore na Srđu, Kuparima, Solinama i na svim onim mjestima na kojima je potrebno ojačati obranu sve do početka operacije deblokade grada. Jedinica je u akciji deblokade Dubrovnika kodnog naziva “Orao 92”, podijeljena u dva dijela. Jedan dio specijalaca zajedno sa ostalim snagama oslobađa Mokošicu, dok drugi dio oslobađa Plat. Josip Kukuljan, na temelju svojih zasluga u oslobađanju, dobiva čast da prvi podigne hrvatski stijeg u oslobođenim Konavlima. Riječke Ajkule ostaju prisutne na tom području još daleko poslije završetka rata te zajedno sa ostalim specijalcima osiguravaju reintegraciju poluotoka Prevlake u suvereni teritorij Republike Hrvatske. 30 godina kasnije ratni veterani Ajkula zajedno sa svojim suborcima, ratnim veteranima Specijalne jedinice policije “Grof” Dubrovnik prisjećajući se ovih bremenitih, ali ponosnih dana obilježavajući 30. jubilej deblokade Dubrovnika i njegovog zaleđa. Projekt traje od 4. do 8. svibnja 2022. godine i uključuje obilazak groblja, spomen obilježja, mjesta najvećih borbi i pokretanja izložbi, dok je kruna projekta ronilačka eko akcija čišćenja podmorja ovog bisera Hrvatske.
Kako je more te 1992. godine spojilo dva Hrvatska grada Rijeku i Dubrovnik, tako je i ova eko-ronilačka akcija dobila naziv “More spaja - Libertas 1992.-2022.” U akciju čišćenja podmorja u širem području Rijeke Dubrovačke odnosno korita rijeke Omble uključili su se uz već spomenute veterane Ajkula i Grofova i djelatni pripadnici Interventne jedinice policije Dubrovnik, SJP Rijeka, SJP Osijek, ATJ Lučko, SJP Split, Hrvatske ratne mornarice, Ronilački klub Dubrovnik i Ronilački centar Osijek, Javne vatrogasne postaje grada Dubrovnika i Zagreba, članovi Kluba mladih Ajkula odnosno djeca sadašnjih i bivših pripadnika Ajkula i mnogi drugi. U organizacijskom smislu nositelj projekta je Udruga Specijalne policije iz Domovinskog rata “Ajkula”, a partneri su joj Udruga specijalne policije “Grof” Dubrovnik, Grad Dubrovnik i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije. Pokrovitelji projekta su Ministarstvo hrvatskih branitelja, Županija Primorsko-goranska, Županija Dubrovačko-neretvanska i Grad Rijeka, dok su supokrovitelji Ministarstvo unutarnjih poslova i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Projekt je započeo pripremnim aktivnostima u mjesecu travnju kada su vršena izviđanja šireg Dubrovačkog područja te se određivalo područje na kojem je najpotrebnija ekološka intervencija. Sama provedba započela je 4. svibnja okupljanjem sudionika u bazi SJP Rijeka te putovanjem u Dubrovnik. Tog dana sudionici su se zaustavili u Rizvanuši pokraj Gospića da bi uz spomenik Velebitskim junacima polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća odali počast svim specijalcima poginulim na Velebitu tijekom Domovinskog rata. Posebno su se prisjetili, već spomenutog, zapovjednika Marina Jakominića koji je poginuo 1992. godine ispod Visočice te još četvorice svojih suboraca poginulih u Velebitskim vrletima - Ivice Antončića, Zvonka Pavelića Bruna Bolanče i Dalibora Dadića. Idućeg dana Ajkule su gosti svojih suboraca Grofova na obilježavanju 31. obljetnice osnutka SJP Grof Dubrovnik. U njihovoj bazi na Platu predstavljena je knjiga 'Tragovi vječnosti' autorice Tihane Magaš koja vrlo emotivno govori o desetorici Grofova poginulih u Domovinskom ratu.
S baze u Platu svečanost se seli u tvrđavu Imperijal na Srđu koja je jedan od najupečatljivijih simbola obrane grada Dubrovnika. U prostoru tvrđave uređen je stalni postav izložbe o obrani grada Dubrovnika u Domovinskom ratu te je u sklopu postava otvorena izložba “Grofovi i Ajkule - 30 godina zajedno”. Petak je započeo polaganjem vijenaca na centralnom križu Hrvatskim braniteljima na Dubrovačkom gradskom groblju Boninovo i spomeniku poginulim policajcima ispred Policijske uprave Dubrovačko neretvanske. Nastavljeno je posjetom mjesta bitnih za obranu Dubrovnika, Komolca, Stravče, Srđa, Strinčjere, Bosanke. Sva ta mjesta obilježena su spomenicima poginulim braniteljima koji govore o junacima kojima je prekinuta mladost zbog rata koji je bio nametnut srbo-četničkom agresijom. Djeluje nestvarno koliko je bilo smrti i stradanja na relativno malenom području koje okružuje Srđ što samo govori o žestini borbi koje su se tamo vodile. Najžešća bitka vodila se 6. prosinca 1991. kada su četnici već došli na tvrđavu Imperijal i borbe su se vodile prsa o prsa. Hrabrošću i upornošću malobrojni branitelji uspjeli su odbaciti neprijatelja te ponovno steći kontrolu nad ovim strateškim objektom.
Eko-ronilačka akcija kao kruna događanja započela je u subotu u 10 sati i okupila je 48 ronilaca. Otvaranju eko-ronilačke akcije uz organizatore i sudionike nazočili su izaslanice i izaslanici županija Dubrovačko-neretvanske i Primorsko-goranske, gradova Dubrovnika i Rijeke te ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko neretvanske županije. Sve ronioce i nazočne blagoslovio je policijski kapelan i tako otvorio eko akciju. Unatoč jakom vjetru i kiši ronioci su hrabro krenuli u čišćenje vrlo hladne i mutne rijeke Omble. Nakon sat vremena vjerojatno utjecajem blagoslova vjetar se je stišao te se pojavilo sunce iza oblaka što je olakšalo posao sudionicima. Na kraju je prikupljena znatna količina otpada iz rijeke Omble u području Komolca. Predsjednik Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata “Ajkula” Perica Prpić zajedno sa svojim kolegama podijelio je zahvalnice svim sudionicima i zaslužnima za održavanje svih navedenih programa.
Navedenim projektom obilježena je povezanost gradova Dubrovnika i Rijeke koja seže u najteže dane opstojnosti naše domovine. Ta povezanost je doslovno obilježena prolivenom krvlju naših branitelja koji su nesebično stavili svoje živote u obranu jedine im domovine Hrvatske. Ovakva prijateljstva stvorena u krvi traju vječno i neraskidiva su zaključili su svi sudionici ove manifestacije.