[FOTO] Novouređeni Dječji vrtić “Kapljica” dječja oaza unutar sveučilišnog kompleksa
Autor: Marina Pauletić 11.04.2025

Otvaranjem novog vrtića Kapljica povećat će se vrtićki kapaciteti na području Grada Rijeke te ujedno uspostaviti nastavna baza za potrebe Učiteljskog fakulteta.
Rijeka – Riječki gradonačelnik Marko Filipović sa suradnicima obišao je novi vrtić na Kampusu koji je realiziran kao zajednički projekt Grada Rijeke, Sveučilišta u Rijeci, Dječjeg vrtića More i Studentskog centra Rijeka.
Otvaranjem novog vrtića Kapljica povećat će se vrtićki kapaciteti na području Grada Rijeke te ujedno uspostaviti nastavna baza za potrebe Učiteljskog fakulteta, koji je nositelj preddiplomskog i Diplomskog studija Rani i predškolski odgoj i obrazovanje, u kojoj će se provoditi edukacija preddiplomskih i diplomskih studenata.
Novi vrtić Kapljica ima kapacitet za oko tridesetero djece jasličke i vrtićke dobi, a nalazi se u prizemlju studentskog paviljona. Prostor se sastoji od dijela ulaznog hola, jedne prostorije i sanitarnog čvora na oko 250 m² te vanjskog prostora uređenog za potrebe djece jasličkog i vrtićkog uzrasta.

Vrtić je uvršten u Plan mreže dječjih vrtića na području Grada Rijeke kao „Podcentar predškolskog odgoja Kapljica“ u sastavu Dječjeg vrtića More, a u njemu će se provoditi redoviti cjelodnevni program. U Podcentru će se provoditi redoviti cjelodnevni 10-satni program: u jednoj jasličkoj skupini za djecu u dobi od 1 do 3 godine za maksimalno 12 djece, te u jednoj vrtićkoj skupini za djecu u dobi od 3 godine do polaska u osnovnu školu za maksimalno 20 djece.
Povodom otvaranja novog vrtića koji će s radom početi početkom rujna, prigodno su se obratili prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke, prof. dr. sc. Lidija Vujičić, predstojnica Centra za istraživanje djetinjstva Sveučilišta u Rijeci te Jasna Crnčić, ravnateljica Dječjeg vrtića ”More”.
Razgledu vrtića nazočile su i prof. dr. sc. Senka Maćešić, prorektorica za digitalizaciju i razvoj Sveučilišta u Rijeci; Iva Erceg, pročelnica Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke, Denis Šulina, pročelnica Upravno odjela za gradsku imovinu, zatim predstavnici projektanta – Arhitektonski Ured x 3.M. koji su, inicijalno projektanti svih paviljona te nadzora i izvođača.

Sveučilište u Rijeci u cijeli je projekt investiralo 325 tisuća eura, od izrade projektne dokumentacije do rekonstrukcije prostora, dok je Grad Rijeka osigurao oko 188 tisuća eura za troškove opremanja zatvorenog prostora namještajem i opremom potrebnom za funkcioniranje vrtića te za troškove građevinsko-obrtničkih radova na uređenju i opremanju vanjskog prostora, u sklopu kojih su obavljeni uređenje dječjeg igrališta na djelu dvorišta namijenjenom jasličkom i vrtićkom uzrastu djece. U sklopu tih radova postavljena je antitraumatska podloga, izvršeni radovi betoniranja ogradnog zida, postavljanje metalne ograde, betoniranje dijela stubišta s oblogom od antitraumatske podloge kako bi se dobila rampa za penjanje djece koja služi za igru te postavljanje drvene obloge na postojećem zidiću za sjedenje.
Troškove električne energije, grijanja, hlađenja, komunalne i vodne naknade te ostale režijske troškove prostora snosit će Dječji vrtić.
Gradonačelnik Filipović je naglasio kako je Grad Rijeka od 2021. godine otvorio novih 200 mjesta u vrtićima u što je uloženo gotovo milijun eura. – Projekt za ovaj vrtić zajednički smo planirali duže vrijeme, da bismo u studenom prošle godine i potpisali Sporazum o njegovoj realizaciji s jednim, zajedničkim ciljem – dobrobiti naše djece i osiguravanja dodatnih kapaciteta u riječkim vrtićima.

Suradnja Grada Rijeke i riječkog Sveučilišta na visokoj je razini, a ovaj zajednički projekt još je jedan dokaz o uspješnoj sinergiji lokalne samouprave i obrazovno-znanstvenog sustava koji zajednički promišljaju o razvoju zajednice i dobrobiti za lokalno stanovništvo. Otvaranjem novog vrtića, dodatno ćemo povećati vrtićke kapacitete na području Grada Rijeke, ali i potrebe visokog školstva za kvalitetnim znanstveno-nastavnim i razvojnim radom u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja i, lako dostupnim nastavnim bazama, kazao je Filipović.
Podsjetimo, na Zametu je otvoren novi vrtić Baredice u koje su se smjestile jasličke skupine. Novi jaslički kapaciteti uređeni su i u prostoru Osnovne škole Nikola Tesla gdje je otvoren vrtić Val, Područnoj školi Orehovica, u školi Kozala te u prostorima vrtića Galeb, Oblačić, Maestral, Potok, Delfin, Vidrice, Kvarner, Veseljko i Radost.
U Becićevoj ulici na Krnjevu, kao zajednički je projekt Grada Rijeke, Zajednice Talijana Rijeka i Talijanske unije, gradi se novi dječji vrtić Fiume s 84 mjesta. Vrtić će imati pet odgojno – obrazovnih skupina, dvije jasličke i tri vrtićke skupine, a projekt je vrijedan oko 3.750.000,00 eura.
Slijedi i dogradnja vrtića Galeb za koju je na temelju natječaja za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju i opremanje predškolskih ustanova, Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH Gradu Rijeci dodijelilo bespovratna sredstava u iznosu od 324.905,43 eura za dogradnju prostora za dvije mješovite odgojno-obrazovne skupine jasličke dobi s pratećim sadržajima i toplom vezom s postojećom zgradom. Za dogradnju vrtića Galeb proveden je postupak javne nabave i odabran je izvođač radova. Ukupno ponuđena vrijednost radova iznosi 1.495.393,16 s PDV-om te se uskoro očekuje potpisivanje Ugovora o javnim radovima.