[FOTO/VIDEO] Na Školjiću postavljen impozantan mozaik dunavske pastrve u sklopu projekta 'Korito-trlo'
Autor: Marin Aničić 06.11.2024
Mozaik je osmišljen kao simbolični povratak rijeke u grad, spajajući prirodne elemente i urbano okruženje...
Rijeka - Jučer je kod željezničkog mosta na Školjiću postavljen impozantan mozaik dunavske pastrve, rad umjetnika i restauratora Matka Kezelea. Ovaj projekt realiziran je u sklopu inicijative „Korito-trlo“, pod pokroviteljstvom umjetničke platforme „Ljubav za Ričinu“ i Urbanog separea, s ciljem isticanja važnosti očuvanja prirodne i kulturne baštine Rječine.
Dunavska pastrva (Salmo labrax), autohtona vrsta koja obitava u rijeci Rječini, simbol je prirodne raznolikosti i ekološke ravnoteže. Kezelea je za kreaciju mozaika inspirirao rad fotografa Marinka Babića, koji je prvi zabilježio prisutnost ove vrste u Rječini i upozorio na potrebu njezine zaštite. Mozaik je osmišljen kao simbolični povratak rijeke u grad, spajajući prirodne elemente i urbano okruženje – „sjaj po sjaj, primjećivanje po primjećivanje, mimikriju po mimikriju, pastrvinu pjegu po pjegu“, ističu iz platforme „Ljubav za Ričinu“.
Projekt 'Korito-trlo', koji je podržan stipendijom Free Rivers Funda, skreće pozornost na važnost očuvanja prirodnog toka Rječine i zaštite njezine bioraznolikosti. Dunavska pastrva, spretna plivačica koja može podnijeti slane vode, svake godine putuje riječnim koritom do slatkovodnih sustava radi mriještenja. Rječina, kao jedina rijeka jadranskog sliva koja omogućava ovakav migracijski ciklus, zahtijeva čistu, brzu i bistru vodu s riječnim šumama u kojoj pastrva može formirati gnijezda – trla, nužna za opstanak vrste.
Ovim je postavljenim mozaikom Rijeka dobila simbol koji povezuje prošlost i sadašnjost, prirodu i grad, i poziva na zajedničku brigu o očuvanju riječnog eko-sustava. Što su nam još ispričale predstavnica umjetničke platforme "Ljubav za Ričinu" , Iva Korbar i predstavnica "Urbanog separea", Tanja Blašković, pogledajte u našem video prilogu.