[FOTO/VIDEO] Tehnička škola Rijeka porinula prvu barku izgrađenu rukama svojih učenika - batanu Mariju
Autor: Marin Aničić 10.05.2025

Porinuće ove batane nije tek školski projekt – to je još jedan korak u očuvanju hrvatskog identiteta kao pomorske zemlje s bogatom brodograđevnom tradicijom.
Rijeka – U svečanom i veselom ozračju u Preluku jučer je porinuta prva tradicijska barka koju su vlastitim rukama izgradili učenici Tehničke škole Rijeka, smjera brodograđevni tehničar. Riječ je o drvenoj barci tipa batana, izrađenoj tijekom dvije školske godine – 2023./2024. i 2024./2025. – pod stručnim mentorstvom nastavnika brodogradnje.
Ovaj jedinstveni projekt nastavak je inicijative koju je pokrenula, sada umirovljena, nastavnica Marija Marač s ciljem očuvanja i prijenosa znanja o tradicionalnoj brodogradnji. Iako je nakon 28 godina rada u nastavi otišla u zasluženu mirovinu, njezinu misiju nastavili su nastavnici Ljiljana Domazet, Rajko Rubeša i Robin Matulja.

– Ovo nije samo drvena barka. Ovo je simbol kontinuiteta, prijenosa znanja i očuvanja kulturne baštine našega kraja, poručili su mentori tijekom porinuća, naglasivši važnost očuvanja tradicijskih vještina u vremenu dominacije suvremenih tehnologija i materijala.
Projekt ima i snažnu obrazovnu dimenziju. Hrvatska je među rijetkim europskim zemljama koje još uvijek u srednjoškolskom obrazovanju njeguju brodograđevni smjer. Ovakve inicijative pokazuju kako rad na stvarnim projektima učenicima pruža priliku za praktično učenje i izravan kontakt sa strukom, ali i s „kulturno-tehničkom“ baštinom.
Novi kurikulum koji stupa na snagu od iduće školske godine dodatno će osnažiti učenje temeljeno na radu i potaknuti još više sličnih projekata. Jedan od ciljeva škole je i sustavno dokumentiranje tradicijskih znanja kroz skripte i priručnike, kako bi ovo vrijedno nasljeđe ostalo dostupno budućim generacijama učenika.

Porinuće ove batane nije tek školski projekt – to je još jedan korak u očuvanju hrvatskog identiteta kao pomorske zemlje s bogatom brodograđevnom tradicijom. Ujedno, to je snažna poruka o važnosti obrazovanja kao temelja u procesu očuvanja kulturne baštine.
Barka, iako daleko od savršenstva, priča posebnu priču. Gradila su je djeca koja su, u svijetu pametnih telefona i društvenih mreža, ipak odlučila uzela alat u ruke, neki i po prvi puta. Građena je od obične građevinske jelovine – jedinog dostupnog materijala s obzirom na dostupna sredstva – što je dodatno otežalo gradnju, ali nije spriječilo ostvarenje cilja.
Savršena nije ni barka ni drvo – ali atmosfera u kojoj je nastajala, upornost učenika i njihovih mentora, te duh brodogradnje koji je prožimao svaki korak u izradi, bili su i više nego savršeni.