Grad Rijeka sudjeluje u sufinanciranju hrane za pse udomljene iz Skloništa za životinje Lič

Autor: Andrea Načinović 28.04.2022

skloniste_lic_psi foto: Facebook Sklonište za napuštene životinje Lič

Kako bi potaknuo građane na veće udomljavanje pasa napuštenih na području Rijeke, a potom zbrinutih u skloništu u Liču, a na temelju podnesenog amandmana na proračun, Grad Rijeka će sudjelovati u sufinanciranju hrane prvih godinu dana udomljavanja s 200 kuna mjesečno.

Rijeka - S ciljem poticanja građana na udomljavanje pasa s područja grada Rijeke iz Skloništa za životinje u Liču, Grad Rijeka će jednu godinu subvencionirati hranu za udomljene životinje. Na osnovu važećih zakona, gradovi i općine dužni su osigurati uvjete za smještaj životinja u adekvatno sklonište, raditi na smanjenju populacije pasa lutalica i slobodno živućih mačaka, kontrolirati čipiranja pasa, informirati građane, ali i poticati ih na udomljavanje napuštenih životinja.

Grad Rijeka je sklopio ugovor s Veterinarskom stanicom Rijeka, koja ima Sklonište za životinje u Liču, za usluge hvatanje i zbrinjavanje izgubljenih i napuštenih životinja te higijeničarske usluge. Napuštena životinja u skloništu je pod veterinarskim nadzorom sve do udomljavanja. Po dolasku u sklonište životinje se smještaju u karantenu. Nakon isteka karantene životinje se oglašavaju na web-stranici i na Facebook stranici skloništa s ciljem udomljavanja.

Tijekom 2021. godine iz Skloništa za nezbrinute životinje „Lič“ udomljeno je 20 pasa s područja grada Rijeke.
Kako bi potaknuo građane na veće udomljavanje pasa napuštenih na području Rijeke, a potom zbrinutih u skloništu u Liču, a na temelju podnesenog amandmana na proračun, Grad Rijeka će sudjelovati u sufinanciranju hrane prvih godinu dana udomljavanja s 200 kuna mjesečno.

Na 17. kolegiju gradonačelnika pročelnica Odjela za komunalni sustav Maja Malnar je pojasnila da potencijalni udomitelj dolazi u Sklonište „Lič“ te odabire psa s područja grada Rijeke. Udomitelj psa sklapa ugovor sa Skloništem. Ugovor dostavlja u Odjel gradske uprave za komunalni sustav – Direkciji zajedničke komunalne djelatnosti, gdje dobiva bonove za hranu po izboru za udomljenog psa prvih 12 mjeseci od udomljenja. Tvrtka koja će biti opskrbljivač hranom za pse po izboru udomitelja odabrat će se putem odgovarajućeg postupka nabave. Predviđena sredstva ući će u plansku stavku i bit će obvezna za sve naredne godine. Trenutno je u proračunu Grada Rijeke za ovu godinu za ovu svrhu osigurano 24 tisuće kuna.

Gradonačelnik Rijeke izrazio je uvjerenje da će ova mjera potaknuti građane na veće udomljavanje te pozvao sve građane na udome psa iz skloništa u Liču. Potrebno je istaknuti kako Grad Rijeka u 2022. godini planira uređenje još jednog parka za pse na Pomeriju, južno od starog Riječkog rodilišta. Na području grada trenutno postoji sedam parkova za pse i dvije plaže za pse. Za njihovo je uređenje Grad Rijeka je izdvojio ukupno 850 tisuća kuna.

zbrinjavanje_kucni_ljubimci_pgs USVOJENA MJERA PGS-a O POTICANJU UDOMLJAVANJA PASA - Nepunu godinu od prijedloga Primorsko goranskog saveza (PGS), s kojim smo u javnost izašli tijekom lanjske izborne kampanje, o poticanju udomljavanja napuštenih pasa, Grad Rijeka odlučio je dijelom ga i realizirati. Naime, Grad je prihvatio dio PGS-ova prijedloga prema kojemu će svim Riječankama i Riječanima udomiteljima pasa iz azila u Liču sufinancirati kupovinu hrane za pse u mjesečnom iznosu od 200 kuna. Naš je prijedlog bio da takva mjera traje 24 mjeseca od dana udomljavanja, ali je Grad odlučio skratiti je na jednu godinu. Uz to, predlagali smo, a riječki SDP tijekom kampanje i drugog izbornog kruga za gradonačelnika prihvatio i potpisao dokument "Usuglašene programske točke iz izbornog programa Primorsko goranskog saveza (PGS), da Grad, prema uzoru na model što je još 2019. godine pokrenula Općina Jelenje, udomiteljima pasa pomogne i financirajući čipiranje te dva redovita godišnja cijepljenja. Taj dio usuglašenih mjera za sada nije prošao, ali, dakako, na njemu ćemo i dalje inzistirati. Predloženim mjerama Primorsko goranskog saveza (PGS) bi se uvelike smanjio trošak proračunskih izdvajanja za veterinarske usluge za koje Grad Rijeka godišnje troši oko milijun kuna. Uz to, cijena za smještaj psa u azilu je 50 kuna plus PDV po jednom danu, što znači da jedan nezbrinuti pas godišnje Grad stoji, bez dodatnih troškova cijepljenja i veterinarskih usluga, oko 18.000 kuna. Naš predloženi model udomljavanja pasa, da je prihvaćen u cijelosti, taj trošak smanjio bi na oko 5.000 kuna. Uz ovaj tekst prilažemo i fotografiju iz svibnja 2021. godine što je pratila našu inicijativu, a koja je objavljena na FB stranici kandidata Nikole Ivaniša, poručili su iz PGS-a.
pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...