Gradovima uključenim u mrežu NALAS predstavljen projekt Vijeća građana Rijeke

Autor: Nikola Cvjetović 30.01.2025

NALAS-sastanak-o-Vijecima-gradana-2 Foto Grad Rijeka

U sklopu mreže NALAS, posvećene poticanju učinkovite lokalne uprave i održivog razvoja u jugoistočnoj Europi, u suradnji s Kongresom lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe pokrenut je projekt „Promicanje deliberativne demokracije i inovativnih pristupa sudjelovanju građana u jugoistočnoj Europi”

Rijeka - Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović je na sastanku mreže NALAS predstavio projekt Vijeća građana Rijeke, prvi takve vrste organiziran na lokalnoj razini u Hrvatskoj i među prvima na području jugoistočne Europe.

U sklopu mreže NALAS, posvećene poticanju učinkovite lokalne uprave i održivog razvoja u jugoistočnoj Europi, u suradnji s Kongresom lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe pokrenut je projekt „Promicanje deliberativne demokracije i inovativnih pristupa sudjelovanju građana u jugoistočnoj Europi”. Kao dio ove inicijative, uspostavljena je Zajednica prakse koja okuplja 18 lokalnih vlasti i 7 udruga zapadnog Balkana kako bi razmijenili uvide i naučili o okupljanjima građana kao oruđu za jačanje angažmana građana i nadopunu predstavničke demokracije.

Na online sastanku sudionici su imali priliku više naučiti o vijećima građana, posebice karakteristikama koje ih razlikuju od drugih oblika deliberativne demokracije, kao i razmijeniti iskustva i dobre prakse u organiziranju skupština građana, s posebnim naglaskom na složene pripreme za provođenje takvog projekta na razini lokalne uprave.

Sudionike sastanka uvodno su pozdravili Marité Moras u ime Kongresa Vijeća Europe te Boran Ivanoski u ime mreže NALAS, dok je o vijećima građana kao inovativnom demokratskom procesu aktivnog uključivanja i sudjelovanja građana u kreiranju javnih politika govorio Damir Kapidžić, profesor komparativne politike na Sveučilištu u Sarajevu, koji se bavi istraživanjem demokratskih inovacija.

Potom su prezentirana iskustva Rijeke i Bolonge u organizaciji vijeća građana te su predstavnici gradova i različitih organizacija imali priliku na konkretnim primjerima steći opipljive uvide u dinamiku i funkcioniranje skupština građana. Dok se Rijeka bavila razvojem mjesne samouprave i aktivnog građandstva, u Bologni je Vijeće građana raspravljalo o klimatskim promjenama i uključivanju građana u oblikovanje održive budućnosti grada.

Kako je istaknuo gradonačelnik Filipović, ujedno i potpredsjednik mreže NALAS, Vijeće građana Rijeke okupilo je 33 nasumično odabranih građanki i građana Rijeke i prvi je projekt takve vrste u Hrvatskoj. Pokretač projekta bio je Grad Rijeka, a rad vijeća pripremala je i koordinirala Udruga za razvoj civilnog društva SMART iz Rijeke uz podršku Grada Rijeke i Zaklade Friedrich Ebert za Hrvatsku i Sloveniju.

Za člana ili članicu je mogao biti izabran svatko tko ima napunjenih 18 godina i pravo glasa u Hrvatskoj, te živi na području Grada Rijeke u nasumično odabranom kućanstvu. Svi članovi dobili su jednokratnu naknadu od 140 eura, osiguran besplatan javni gradski prijevoz i mogućnost besplatnog čuvanja djece.

U sklopu projekta, tijekom susreta koji su se održavali od početka studenog do početka prosinca 2023. godine, članovi Vijeća učili su, konzultirali se, raspravljali i donijeli preporuke za razvoj mjesne samouprave i aktivnog građanstva u Rijeci. Od ukupno 90 predanih preporuka Vijeća građana, gradonačelnik Filipović usvojio gotovo polovicu, točnije 48 preporuka. Po uzoru na Rijeku, svoje Vijeće građana

„Vjerujem da je model Vijeća građana Rijeke vrijedan alat koji bi se trebao koristiti u drugim sredinama, jer doprinosi jačanju demokracije i povjerenja u institucije“, naglasio je gradonačelnik Filipović.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...

Kolačići

Ova stranica koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.