Gradska knjižnica Rijeka organizira razgovor o povijesti u javnom prostoru s urednikom portala historiografija.hr

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 18.04.2022

wp-content/uploads/2021/12/bencic-parking-1.jpg

U četvrtak 21. travnja u 18 sati u kompleksu "Benčić" (u slučaju kiše Dječja kuća) održat će se susret "Povijest u javnom u prostoru" na kojem će sudjelovati povjesničar Branimir Janković.

Rijeka - Povijest je važna na puno načina, a još je važnije kako živi u našim životima kroz komunikaciju, medije, razgovore... Zato će se upravo to tematizirati na novom susretu Gradske knjižnice Rijeka iz ciklusa "OK knjižnica OK zajednica".

U četvrtak 21. travnja u 18 sati u kompleksu "Benčić" (u slučaju kiše Dječja kuća) održat će se susret "Povijest u javnom u prostoru" na kojem će sudjelovati povjesničar Branimir Janković uz redovnog domaćina ciklusa Sat za povijest Marka Medveda.

Rezervacije mjesta na susretima su obvezne i primaju se na mail prijave.programi@gkri.hr.

Pitanja o kojima će see razgovarati:

- kakva je uloga povijesti u javnom životu jednog društva poput hrvatskog
- kakav je status povijesti u hrvatskim medijima, posebno u novijem digitalnom svijetu
- koliko mediji utječu na ukorjenjivanje pojedinih narativa o prošlosti iako možda nisu istiniti
- koje su pozitivne radnje koje možemo poduzeti
- kakva je situacija u stranim zemljama u smislu reprezentacije povijesti

Branimir Janković docent je na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Njegovi znanstveni i nastavni interesi su suvremena historiografija, historiografija i nacionalizam, intelektualna povijest i javna povijest. Autor je, između ostalog, knjige „Mijenjanje sebe same. Preobrazbe hrvatske historiografije kasnog socijalizma“, urednik zbornika „Intelektualna historija“ i suurednik zbornika „Reprezentacije socijalističke Jugoslavije: preispitivanja i perspektive“. Urednik je portala Historiografija.hr, za koji povremeno piše kolumnu „Javna povijest”.

Programski ciklus imena “OK knjižnica, OK zajednica” u kojem OK simbolizira pojam “otporne knjižnice” posvećen je osnaživanju zajednice i pojedinca u kontekstu izazova suvremenosti i budućnosti na najrazličitijim područjima života - psihološkom zdravlju, urbanističkom razvoju, tehnološkim revolucijama… Sadržaji programa usmjereni su prema novome, progresivnom i budućnosti s ciljem učenja, inspiriranja i usmjeravanja prema konkretnim akcijama. Financijsku podršku projektu “Otporna knjižnica za kvalitetniju zajednicu” koji je dio obilježavanja 2021. kao Godine čitanja pružilo je Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu kroz program American Cornera.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...