Gradskom vijeću upućen treći rebalans proračuna Grada Rijeke za 2023. godinu

Autor: Marina Pauletić 28.11.2023

novac_euro_2022__3_ Foto: ilustracija

Gradsko vijeće o trećem rebalansu raspravljat će na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća, zakazanoj za 7. prosinca.

Rijeka - Gradonačelnik Marko Filipović uputio je Gradskom vijeću na raspravu i usvajanje treće izmjene i dopune Proračuna Grada Rijeke za 2023. godinu.

Trećim rebalansom predlažu se prihodi i primici u iznosu od 189.228.514 eura, što predstavlja povećanje za 4.162.742 eura, odnosno za 2,2% u odnosu na dosadašnji plan, a rashodi i izdaci proračuna se predlažu u iznosu 186.500.000 eura, što predstavlja povećanje za 3.845.000 eura, odnosno za 2,1%.

Razlika između prihoda/primitaka i rashoda/izdataka se uravnotežuje prenesenim sredstvima viška, odnosno pokrićem manjka. Grad planira korištenje sredstava prenesenog viška neutrošenih namjenskih prihoda koja se koriste za financiranje rashoda u iznosu 2.646.702 eura. Što se tiče pokrića manjka, obzirom na dosadašnje izvršenje 2023. godine, očekuje se da će preneseni manjak Grada iz prethodnih godina biti u cijelosti podmiren u 2023. godini.

Gradsko vijeće o trećem rebalansu raspravljat će na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća, zakazanoj za 7. prosinca. Uz rebalans proračuna, predložene su i izmjene programa građenja i održavanja komunalne infrastrukture te Plana raspodjele sredstava spomeničke rente za 2023. godinu.

Vijećnicima je upućen i prijedlog Višegodišnjeg plana uravnoteženja Proračuna Grada Rijeke za razdoblje od 2024. do 2026. godine. Radi se o planiranju sukcesivnog korištenja prenesenog viška iz prethodne godine, a radi se o neutrošenom iznosu namjenskih prihoda te planu njihova korištenja za financiranja niza projekata, od izgradnje cesta, vrtića Fiume, energetsku obnovu HKD-a na Sušaku te drugog.

S 51. gradonačelnikovog kolegija Gradskom vijeću upućen je niz dokumenata vezan uz proračun za 2024. godinu: Program građenja komunalne infrastrukture, Plan raspodjele sredstava spomeničke rente te programi javnih potreba u sportu i tehničkoj kulturi.

Za Program građenja komunalne infrastrukture planira se osigurati 4.759.100,00 eura, dok se Planom raspodjele sredstava spomeničke rente za niz projekata planira rasporediti 1.120.000,00 eura.

Za Program javnih potreba u sportu predlaže se osigurati 2.345.500 eura, a na temelju prijedloga Riječkog sportskog saveza te nakon provedenog javnog poziva za prikupljanje prijedloga programa za izradu programa. Detaljni plan raspodjele financijskih sredstava unutar Programa javnih potreba u sportu Grada Rijeke za 2024. godinu donosi Riječki sportski savez te ga najkasnije do kraja veljače 2024. godine podnosi na naknadnu suglasnost gradonačelniku i Gradskom vijeću.

Za Program javnih potreba u tehničkoj kulturi predlaže se osigurati 270.700 eura. Detaljni plan raspodjele financijskih sredstava unutar Programa javnih potreba u tehničkoj kulturi po aktivnostima i korisnicima na prijedlog nadležnog Upravnog odjela utvrđuje gradonačelnik i usvaja Gradsko vijeće Grada Rijeke, po provedenom Javnom pozivu koji će se tek raspisati.

Gradsko vijeće raspravljat će o novim odlukama o gradskim porezima

Gradsko vijeće raspravljat će o prijedlozima triju novih odluka vezanih uz gradske poreze, a to su Odluka o porezima Grada Rijeke, Odluka o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke te Odluka o visini paušalnog poreza po krevetu na području grada Rijeke.

S obzirom na značajan gubitak poreznih prihoda za Grad Rijeku, prvenstveno zbog ukidanja prireza porezu na dohodak u sklopu novog kruga porezne reforme na razini države, Odlukom o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke predlaže se da niža stopa poreza na dohodak iznosi 22,4 % (zakonski maksimum je 23 %), a viša stopa poreza na dohodak iznosi 33,6 % (zakonski maksimum je 34,5 %). Prijedlog novih stopa izračunat je način da su sadašnja niža stopa od 20% i viša stopa od 30% uvećane za 12% prireza koji bi Grad uveo u 2024. godini da nije bilo ove porezne reforme.

Prijedlogom Odluke o izmjeni Odluke o lokalnim porezima Grada Rijeke predlaže se ukidanje prireza porezu na dohodak te da se porez na kuće za odmor na području grada Rijeke plaća u iznosu od 5,00 eura/m2 korisne površine kuće za odmor.

Odlukom o visini paušalnog poreza po krevetu na području grada Rijeke predlaže se povećanje paušalnog poreza po krevetu u sobama, apartmanima i kućama za odmor, s dosadašnjih 60,00 eura po krevetu na iznos od 199,00 eura po krevetu, pri čemu bi paušalni porez po krevetu kao i do sada bio utvrđen u jednakom iznosu za cijelo područje grada Rijeke.

Izmjene odluke o komunalnom doprinosu i redu na pomorskom dobru

Pred Gradskim vijećem naći će se i izmjene Odluke o komunalnom doprinosu. Razlozi za izmjenu odluke su, prije svega, utvrđivanje visine komunalnog doprinosa na dostatnoj razini da se može održavati odgovarajući standard komunalne infrastrukture, uz zadržavanja kontinuiteta poticanja malog i srednjeg poduzetništva, proizvodnih i industrijskih djelatnosti, olakšanja rješavanja stambenog pitanja građanima, kao i zaštite javnog interesa kod gradnje škola i vrtića.

Također, Gradsko vijeće raspravljat će i o Odluci o redu na pomorskom dobru. Odlukom se propisuje način uređenja i korištenja pomorskog dobra, održavanje čistoće i čuvanje površina pomorskog dobra te osiguranje nesmetanog prolaska duž pomorsko dobro. Odlukom se, a na temelju novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, uvodi osoba pomorskog redara.

Odlukom o određivanju naknade za rad članova vijeća mjesnih odbora predlaže se povećanje naknada za rad članova vijeća mjesnih odbora za 46 %, i to na način da se predsjedniku vijeća mjesnog odbora određuje naknada u iznosu od 35,00 eura (263,70 kuna) neto mjesečno, a zamjeniku predsjednika i članove vijeća mjesnog odbora iznos od 23,00 eura (173,29 kuna) neto mjesečno.

Gradskom vijeću na raspravu i usvajanje upućen je i niz dokumenata vezan uz prostorno planiranje. Tako se predlaže donošenje odluka o izmjenama odluka o izradi Urbanističkog plana uređenja područja Turanj-Kostabela te Detaljnog plana uređenja područja Benčić, kao i pokretanju izmjena i dopuna detaljnih planova uređenja centra Gornjeg Zameta, naselja Diračje te područja Brajda.

Također, pred vijećnicima će se naći i prijedlog odluke o donošenju Stalnih mjera za smanjenje onečišćenja prizemnim ozonom za Aglomeraciju HR RI. Cilj stalnih mjera je definirati okvir i plan djelovanja za učinkovito upravljanje kvalitetom zraka u cilju postizanja razine onečišćenja zraka ispod ciljnih vrijednosti za prizemni ozon na području grada Rijeke, odnosno, Aglomeracije HR RI. Treba razlikovati prizemni troposferski ozon, od stratosferskog ozona koji se nalazi u atmosferi i štiti Zemlju od štetnog sunčevog zračenja. Za razliku od stratosferskog ozona, prizemni je ozon nepoželjan.

Prijedlog kupljenje udjela u Energu od općina Čavle i Kostrena i Grada Kraljevice

Gradskom vijeću upućen je Prijedlog odluke o kupnji poslovnih udjela Općine Čavle, Općine Kostrena i Grada Kraljevice u trgovačkom društvu Energo. S obzirom da su udjeli navedenih jedinica lokalne samouprave iznimno mali, u u razgovorima između članova Skupštine Energa predloženo je da, radi smanjenja troškova, povećanja funkcionalnosti upravljanja društvom te smanjenja administrativnih aktivnosti, Grad Rijeka kupi poslovne udjele u iznosu koji odgovara nominalnoj vrijednosti tih poslovnih udjela, čime bi spomenute jedinice lokalne samouprave izašle iz vlasničke strukture TD Energo.

Vijećnici će odlučivati i o davanju suglasnosti na statusnu promjenu pripajanja Komunalnog društva Čabranka, društva Komunalac – vodoopskrba i odvodnja iz Delnica, društva Vode Vrbovsko i Liburnijske vode Komunalnom društvu Vodovod i kanalizacija iz Rijeke. Pripajanje se provodi kao dio reforme vodnokomunalnog sektora, a temeljem novog Zakona o vodnim uslugama, koji nalaže uspostavljanje načela „jedan isporučitelj na jednom uslužnom području“. Svi postojeći javni isporučitelji vodnih usluga na uslužnom području 25 dali su u trenutku izrade materijala za sjednicu Gradskog vijeća svoju suglasnost na pripajanje, osim trgovačkog društva Liburnijske vode, koje je Ustavnom sudu podnijelo prijedlog za ocjenu suglasnosti odredaba Uredbe o uslužnim područjima sa Zakonom o vodnim uslugama i Ustavom. Temeljem zakona, nedavanjem suglasnosti od strane Liburnijskih voda ne sprječava provođenje postupka pripajanja. Ocjenjuje se nužnim da Gradsko vijeće Grada Rijeke donese odluku kojom daje suglasnost na pripajanje i tog trgovačkog društva, budući da je zakonska obveza KD VIK prema prihvatiti pripajanje do 15. siječnja 2024. godine.

Donesen je Operativni program održavanja nerazvrstanih cesta i ostalih javno-prometnih površina u zimskim uvjetima 2023./2024. godine, temeljem kojeg se uvode stupnjevi pripravnosti zimske službe od 15. studenog 2023. godine do 15. ožujka 2024. godine.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...