History Film Festival u Galeriji Kortil: otvorenje izložbe Nevjerni psi i druge priče
Autor: Nikola Cvjetović 04.09.2023
Izložba se priređuje kao popratni program History Film Festivala, a bit će otvorena do 22. rujna.
Rijeka - U utorak 5. rujna u 20 sati u Galeriji Kortil otvara se izložba Nevjerni psi i druge priče autora Velida Đekića i dizajnera Mladena Stipanovića. Izložba se priređuje kao popratni program History Film Festivala, a bit će otvorena do 22. rujna.
Tijekom izložbe u Galeriji Kortil prikazivat će se filmovi Bernardina Modrića posvećeni riječkoj rock sceni: Ritam rock plemena – od Uragana do Urbana koji donosi sveobuhvatan presjek scene, Dugosvirajući rock – priča o riječkim rock veteranima okupljenima oko udruge LP Rock, obnavljanju starih bendova, prijateljstava i ljubavi prema glazbi, te Rock bozon o novijim snagama riječke rock scene poput benda Jonathan i novonastalim odnosima u svijetu glazbe, produkcije, medija i publike.
Je li Rijeka grad rock'n'rolla? Ako niste načistu s odgovorom na to pitanje, izložba Nevjerni psi i druge priče u Galeriji Kortil čarobna je pilula koja razrješava sve dvojbe. Što je najbolje, nije placebo. Njome se na jednom mjestu ulazi u cjelokupnu povijest riječkog rocka, počevši od sredine pedesetih godina 20. stoljeća i prateći ga u ključnim trenucima sve do današnjih protagonista koji mu obećavaju novu budućnost. A sve to ispričano u 20 točaka, što će reći u 20 poglavlja. Sinteza je to kakvu dosad nismo vidjeli i iza koje stoje godine istraživačkih predradnji.
Kako je moguće sedamdesetak godina gradske scene, i to bogate poput riječke, sa svim njenim protagonistima, žanrovskom raznolikošću, adrenalinskim koncertnim trenucima, diskografskim izdanjima, tradicijom okupljališnih mjesta i aklamacijskom potporom publike, kako je moguće sve to „ugurati“ u 20 izložbenih plakata, a da se priča o sceni doživi cjelovita i zaokružena? I da uspješno održava ravnotežu između otkrivanja pionirskih zasluga scene, prepoznavanja razvojnih procesa koji su je definirali i aromatičnih detalja koji dižu sve na novu razinu? Lako, ako znate da je priča o rocku priča o strasti. A njega na gradskoj sceni nikad nije manjkalo. Logika te strasti kaže: kada govorite o strasti, činite to na adekvatan način, dakle strastveno.
Izložba Nevjerni psi i druge priče je dokumentarno-strastveni vodič kroz sve što ste željeli i što se, zapravo, mora znati o riječkoj rock-sceni. Tim više što ona nije samo kronološki prva rock-scena u Hrvata, ona je prva rock-scena u kompletnom socijalističkom dijelu svijeta (naputak mlađima: Rijeka je pedesetih godina bila dio toga svijeta), štoviše prednjači i uzimajući u obzir zbivanja u dobrom dijelu srednjoeuropskih zemalja. Sve je krenulo u riječkom rock-klubu Husar 1957. i njemu je posvećen prvi izložbeni plakat. Plakati koji slijede stavljaju u prvi plan protagoniste koji su otvarali pionirske horizonte. Takvi su bend Uragani (prvi Yu rock-sastav), Ante Škrobonja (začinjavac rock-fotografije), Paraf (prvi punk bend u socijalističkom dijelu svijeta), sastavu Žele (prvoj hip-hop družini u Hrvata, a i mnogo šire), bendu Freek Tha Ho (prvoj ženskoj hip-hop ekipi). Jeste li znali da se pjesma riječkog sastava Toccata in re čuva u zbirci njujorške MOMA-e, toga međunarodnog hrama svjetske moderne i suvremene umjetnosti? Da je pjevačica Margareta Juvan pjevala s njemačkom grupom Inner Space, koja će ući u svjetski rock-panteon kao osnivač krautrocka? Da smo u Rijeci sredinom šezdesetih imali dva djevojačka benda? Da je riječku scenu, zahvaljujući djelovanju kluba Palach i sličnih okupljališta, obojio alternativan zvuk, premda je žanrovski potpuno razbarušena i može se reći kako u njoj žanrovski nema čega nema? Da je u Rijeci snimljena prva elektronička skladba u bivšoj državi? Da su u njoj i korijeni domaćeg jazz-rocka?
Dvadeset plakata izloženih u Kortilu 20 je putokaza za kretanje kroz priču o gradskoj rock-sceni. Svaki od njih poziva za putovanje u određenom smjeru i može se razviti u zasebnu izložbu. Njihova informativna lapidarnost, zadana odabirom sinteze kao izložbenog koncepta, nije njihova slabost, ona je plus, koji se može doživjeti i kao povlačenje za rukav da se u sljedećim izlagačkim koracima pretoči u nešto veće. Na sličnoj liniji je set probranih stotinjak prizora s potpisima riječkih fotografa, čiji je opus vizualno svjedočanstvo povijesti scene.
Galerija Kortil otvorena je radnim danom od 10 do 13 i od 17 do 20 sati, a subotom od 10 do 13 sati. Ulaz je slobodan.