[IN MEMORIAM] Preminuo Bože Mimica

Autor: Marina Pauletić 18.07.2024

pexels-_svijeca

Doprinosio je promidžbi hrvatske kulture te nacionalne povijesti i numizmatike.

Rijeka – Društvo hrvatskih književnika, ogranak Rijeka objavilo je vijest kako je u 81. godini života preminuo njihov član Bože Mimica. Posljednji ispraćaj biti će u petak, 26. srpnja u 9:00 sati na groblju Vrisovci u Omišu.

Rođen je u Omišu 1942. godine. Nakon završene osnovne škole završio je u Zagrebu srednju školu i studij iz vanjske trgovine, a zatim na Pedagoškom fakultetu u Rijeci diplomirao kulturologiju.

Od 1966. godine živi i radi u Rijeci baveći se kulturom, izdavaštvom i znanstvenim radom. Prve godine njegovog rada obilježene su radom u vanjskoj trgovini, a nakon toga u kulturi i izdavaštvu. Obnašao je sljedeće dužnosti: voditelj propagandnog odjela Narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, zamjenik direktora izdavačke kuće Mladost, OOUR Rijeka, direktor izdavačke i tiskarske organizacije Liburnija Rijeka, direktor predstavništva izdavačke kuće Naprijed Zagreb u Rijeci, direktor izdavačke kuće Vitagraf Rijeka. To su neke od važnijih funkcija koje je obnašao u svom radnom vijeku. Šire područje znanstvenog interesa mu je kultura i povijest, a uže numizmatika iz koje je objavio mnogobrojne studije, znanstvene i stručne članke u glasilima Hrvatskog numizmatičkog društva „Obol“ i „Numizmatičke vijesti“, u „Vijestima“ Hrvatskog arheološkog društva, u „Zbornicima“ Društva za povjesnicu Klana, u „Zbornicima radova“ Međunarodnih numizmatičkih kongresa, te u inozemnim časopisima, kao i kolumne u „Novom listu“ i „Slobodnoj Dalmaciji“.

Doprinosio je promidžbi hrvatske kulture te nacionalne povijesti i numizmatike, a do sada su mu izdane sljedeće knjige: „Numizmatika na povijesnom tlu Hrvatske“ (Vitagraf, Rijeka, 1994.), „Numizmatička povijest Dubrovnika“ (HAZU, Zagreb, 1994.), „Numizmatika na povijesnom tlu Hrvatske – rani srednji vijek“ (HAZU, Zagreb, 1995.), „Numizmatička povijest Rijeke“ (HAZU, Zagreb, 1996.), „Numizmatička povijest Istre i Kvarnera“ (HAZU, Zagreb, 1997.) i „Omiška krajina – Poljica – Makarsko primorje“ (Vitagraf, Rijeka, 2003.), „Povijest Dalmacije od antike do 1918.“ (Vitagraf, 2003.), „Dalmacija u XX stoljeću“ (Vitagraf, 2003.), „Dalmacija u moru svjetlosti, dvotomno monografsko izdanje povijesti Dalmacije od antike do kraja XX. Stoljeća“ (Dušević & Kršovnik, 2004.), „Povijest Slavonije od antike do XX. Stoljeća“, „Slavonija u XX. Stoljeću“ (VBZ, 2009.), „Slavonija – zlatno srce Hrvatske, dvotomno monografsko izdanje povijesti Slavonije od antike do kraja XX. stoljeća“ (Dušević & Kršovnik, 2012). Neke od navedenih knjiga su udžbenici na fakultetima u Zagrebu, Rijeci, Zadru, Mostaru i Sarajevu.

Tijekom četrdeset i više godina napisao je na desetke stručnih i znanstvenih radova. Sudjelovao je na mnogim znanstvenim skupovima i kongresima, održao niz stručnih predavanja iz područja opće kulture, arheologije i numizmatike te organizirao više numizmatičkih izložbi. Bio je izvanredni dugogodišnji viši predavač na odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Rijeci. Napisao je i više priloga i kritika za likovne izložbe hrvatskih umjetnika.

Dobitnik je Nagrade grada Rijeke 1997. godine za „veliki doprinos hrvatskoj i svjetskoj numizmatici“. Primio je Nagradu za životno djelo grada Omiša 2003. godine. Dobitnik je Županijske nagrade Splitsko dalmatinske 2004., Nagrade Mile Gojsalić u Gatima 2004. godine. Dobitnik je Književne nagrade Josipa i Ivana Kozarca 2010. godine za znanstveni rad. Godine 2011. predsjednik Republike Hrvatske uručio mu je odlikovanje Red Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi, a Primorsko-goranska županija nagradu za unapređivanje kvalitete kulturnog stvaralaštva.

Bio je dugogodišnjim članom stručnog ocjenjivačkog suda Festivala dalmatinskih klapa u Omišu i stručnog ocjenjivačkog suda Festivala šansona u Šibeniku. Član je Arheološkog društva Hrvatske, Povijesnog društva Rijeka, počasni član Hrvatskog numizmatičkog društva i sudski vještak za numizmatiku. Obnašao je i sljedeće dužnosti: predsjednik Upravnog vijeća Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja u Rijeci, predsjednik Upravnog vijeća Muzeja grada Rijeke, predsjednik Društva hrvatskih književnika ogranak Rijeka, predsjednik Odbora za kultura Grada Rijeke, član Kulturnog vijeća Primorsko-goranske županije, član Gradskog vijeća Grada Rijeke, te član Poglavarstva grada Rijeke zaduženog za kulturu. Bio je predsjednik Lions cluba Rijeke i član Međunarodne udruge Svetog Fortunata. Dragovoljac je Domovinskog rata i pričuvni časnik Hrvatske vojske, te nositelj Spomenice Domovinskog rata.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...