Iva Rinčić: Problem sufinanciranja vrtića tek je vrh sante leda problema sustava
Autor: Portal Torpedo 06.05.2023
Kritiku navedenog postupka uputili su Iva Rinčić, Maša Magzan, Vedran Vivoda i Robert Salečić te vam ju u nastavku prenosimo u cijelosti.
Rijeka – Na 19. sjednici Gradskoga vijeća održanoj prošloga četvrtka nije usvojen prijedlog godišnjeg izvješća o izvršenju Proračuna Grada Rijeke za 2022. godinu. I dok je navedena vijest odjeknula, manje je zapaženo prošla ona koja se tiče sufinanciranja dječjih vrtića. Radi se o tome da je gradonačelnik Filipović s dnevnog reda povukao prijedlog Programa javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane i predškolske dobi Grada Rijeke za narednu pedagošku godinu. Kritiku navedenog postupka uputili su Iva Rinčić, Maša Magzan, Vedran Vivoda i Robert Salečić te vam ju u nastavku prenosimo u cijelosti.
Odjeknulo je Rijekom da vijećnici na 19. Gradskom vijeću održanom 4. svibnja 2023. nisu usvojili prijedlog godišnjeg izvješća o izvršenju Proračuna Grada Rijeke za 2022. godinu. Manje je zapaženo prošla vijest da je gradonačelnik Marko Filipović, nakon što mu „nisu prošla“ izvješća o izvršenju proračuna i još tri izvješća o izvršenju komunalnih djelatnosti, s dnevnog reda povukao i prijedlog Programa javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane i predškolske dobi Grada Rijeke za pedagošku godinu 2023./2024.
Na taj smo prijedlog kolegica Maša Magzan, te kolege vijećnici Vedran Vivoda (Akcija mladih) i Robert Salečić (Unija Kvarnera) i ja podnijeli amandman o modelu sufinanciranja vrtića drugih osnivača. Naime, bolna je činjenica da još uvijek oko stotinu riječke djece ostaje neupisano u gradske vrtiće, pa su roditelji prisiljeni rješenje tražiti upisom u druge vrtiće. Usvajanjem amandmana, tim bi se roditeljima - korisnicima usluga vrtića omogućilo plaćanje mjesečne cijene boravka u istom iznosu koji plaćaju i roditelji djece u gradskim vrtićima (za redoviti cjelodnevni program 95,56 eura, za poludnevni program 51,10 eura), dok bi Grad Rijeka osnivačima isplatio ostatak do iznosa ekonomske cijene programa utvrđenog za pedagošku 2021./2022. godinu.
Uz pomalo nemušto obrazloženje o učinku najavljene porezne reforme na gradski proračun u 2024. (?!), gradonačelnik je s dnevnog reda povukao Prijedlog javnih potreba te pozvao na sastanak klubove vijećnika, „kako bi ovaj materijal mogli dodatno raspraviti, s određenim prijedlogom koji će biti kreiran od strane odjela i gradonačelnika“.
Ovaj neočekivani vremenski vakuum, u kojem ni roditelji ni osnivači drugih vrtića ne znaju što ih čeka, želim iskoristiti i podsjetiti da je briga o predškolskom odgoju i obrazovanju jedna od temeljnih nadležnosti jedinica lokalne samouprave!
Problem sufinanciranja tek je vrh sante leda problema sustava, u kojem vlada neizvjesnost roditelja, nezadovoljstvo pružatelja usluga, a, vjerujemo, i nesigurnost gradske uprave zbog činjenice da sufinanciraju uslugu čiju kvalitetu i standard ne kontroliraju. Pridružimo li tome neuspješne kolektivne pregovore s odgajateljima/cama gradskih vrtića, možda se svi zajedno trebamo zapitati o značenju i opravdanosti titule Rijeka grad - prijatelj djece - „prepoznat kao grad koji se vrlo aktivno i učinkovito posvetio unapređenju zdravlja, odgoja i obrazovanja, socijalne skrbi, sporta i rekreacije, kulture i drugih aspekata života djece i mladih“.
Ključni problemi u predškolskom sustavu:
● nedostatak mjesta u gradskim vrtićima – iako uočavamo i pohvaljujemo napore Grada, problem nedostatka mjesta posljedica je više od trideset godina zanemarenosti ulaganja u vrtiće;
● amandmanom bi se roditeljima – korisnicima usluga u vrtićima drugih osnivača omogućila ista cijena, no je li im osigurana i ista usluga te ima li Grad mehanizme kontrole (provedba Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i obrazovanja, kvaliteta prehrane, kvalifikacije i stručnost odgajatelja itd.);
● osim gradskih vrtića i vrtića drugih osnivača, postoji još niz obrta koji pružaju uslugu, a nisu dio Mreže, pa neki riječki roditelji i dalje plaćaju punu ekonomsku cijenu;
● potplaćenost odgajatelja u gradskim vrtićima.
Jasno je nama, gradonačelniče, da bi „potencijalno usvajanje amandmana imalo posljedice na proračun i za sljedeću godinu“. Ali, ako Grad Rijeka odluči (ili je već odlučio) štedjeti na djeci te svim roditeljima ne može osigurati ravnopravan pristup kvalitetnom odgoju i obrazovanju djece, čime uistinu opravdava svoju titulu prijatelja djece?
U vremenu kada smo svjedoci katastrofalnih posljedica nebrige o djeci, upravo najmlađi bi nam više nego ikada trebali biti prioritet. Ili si jednostavno priznajmo da niste dorasli izazovima vremena u kojem živimo.